nga AgroWeb më 21 Shtator, 2020

Hardiçi i Dëllinjës, Pastruesi Magjik i Veshkave dhe Mushkërive – Ja Si Përgatitet

Kam qenë fare e vogël kur disa miq të gjyshit tim, të cilët jetonin në fshatin Kus, poshtë Qafë Krrabës, na sillnin thasë me fruta të vogla, që disa kohë më pas mësova se quheshin dëllinja. Deri në dimër familja ime nxirrte si për qerasje një broke me lëngun e tyre, lëng të cilin e […]

nga AgroWeb më 18 Shtator, 2020

Si Të Përgatisni Vetë në Shtëpi Kastraveca Turshi – Krokantët plot Shije e Shëndet

Kastravecët turshi janë të shijshëm dhe shumë të preferuar nga dashamirësit e turshive apo ushqimeve të kripura. Kastravecët turshi janë një zgjedhje e përshtatshme për ata që tregojnë kujdes me ushqimin. Ky perceptim vjen si pasojë e vlerave shëndetsore të kastravecave që ruhen gjatë fermentimit. Kastravecat turshi konsiderohen një burim i mirë probiotikësh dhe përmbajnë […]

nga AgroWeb më 28 Prill, 2020

Të Vërtetat e Hudhrave të Mbira – A duhet t’i konsumoni

Hudhra është një nga përbërësit më popullorë të çdo kuzhine në botë. Ajo ndez shijet e recetave nga më të ndryshmet. Ato janë pjesë e pandashme e gatimit të amvisave dhe shefave të kuzhinës në çdo krijim të tyre. Shqipëria nuk ka vuajtur ndonjëherë nga mungesa e hudhrës. Zona e Korçës ka qenë furnizuesja kryesore […]

nga AgroWeb më 11 Prill, 2020

Njihni Vlerat e Çajit të Farave të Linit për Diabetin

Nëse ju pëlqejnë çajrat bimorë, atëherë zgjidhni farat e linit. Farat e linit dhe çaji i tij ka qenë pjesë e mjekësisë tradicionale për qindra vite me rradhë. Studimet e kohëve moderne tregojnë se përbërësit e farave të linit arrijnë të mbështesin shëndetin e zemrës. Ato parandalojnë qelizat e dëmshme dhe të përmirësojnë mirëqenien në përgjithësi. […]

nga AgroWeb më 24 Dhjetor, 2019

Qepë, Hudhra, Uthull Molle – Si të Përgatisni Antibiotikun Natyral

Mjekësia farmaceutike me atë alternative me produkte natyrale është gjithnjë në “luftë”, për të prodhuar ilaçe të reja që shpëtojnë njerëzimin dhe antibiotiku është një ndër mrekullitë e shpikura. Por jo rrallë dëgjojmë që ndokujt ‘nuk i bënë fajde’ as antibiotikët. E pikërisht në këtë pikë nis lufta e mjekësisë tradicionale që përdor bimët për […]

nga AgroWeb më 5 Janar, 2018

Çaj Mali dhe Shegë – Kura e Fuqishme Për Shëndetin

Të kombinuara bashkë, vlerat e çajit të malit dhe shegës shndërrohen në një superfuqi të dyfishtë   Çaji i malit dhe shega janë pa dyshim dy produkte të natyrës me vlera të jashtëzakonshme për shëndetin. Por të kombinuara bashkë, në një çaj të vetëm, vlerat e tyre shndërrohen në një superfuqi të dyfishtë që mbron organizmin […]

nga AgroWeb më 29 Dhjetor, 2017

Përfitimet Shëndetësore nga Vaji Esencial i Pishave

Vaji i pishës ofron një sërë vlerash shëndetësore. Ky vaj është thuajse pa ngjyrë, por me pak nuanca të së verdhës. Në varësi të pishës, vaji esencial mund të ketë një aromë të freskët, tokësore dhe pyjore. Vaji i pishës nxirret nga distilimi i gjetheve halore. Vlerat e vajit të pishës Vaji i pishës lufton […]

nga Rezarta Delisula më 4 Dhjetor, 2017

E Bardha e Tavolinës apo Roza e Himalajeve

Kripa është lezeti i ushqimit e pa të, shumë nga pjatat tona nuk do të kishin shije. Shqiptarët në historinë e tyre përdornin kripë guri e kripë të jodizuar, por vitet e fundit po gjen jo pak përdorim edhe kripa rozë e himalajeve. Emri i kësaj kripe u përhap kryesisht si legjendë për vlerat pozitive, […]

nga AgroWeb më 9 Nëntor, 2017

Supë me Panxhar dhe Hudhër, Superfuqi Kundër Virozave

Kjo supë është një armë e fortë për t’iu përgjigjur problemeve shëndetsore që sjell stina e vjeshtës. Supa me panxhar e hudhër është një pjatë shumë e shijshme, e shëndetshme dhe shumë e thjeshtë për t’u gatuar. Vlerat e kësaj supe, përtej shijes fantastike janë shumë të dobishme dhe një armë e fortë për t’iu […]

nga AgroWeb më 10 Tetor, 2017

Dylli i Bletës me Vlera të Rralla Kurative

Jo vetëm mjalti e qumështi i saj, por edhe dylli që prodhohet nga bletët është plot vlera jetësore për organizmin. Çdo gjë që prodhon bleta është bekim për shëndetin. Sigurisht, dashamirësit e ushqimeve dhe përbërsve natyralë, admirojnë bletët dhe punën e tyre. Mjalti mbetet prodhimi më i njohur i bletëve falë vlerave që ai ka për […]

nga AgroWeb më 6 Tetor, 2017

Vanilja, superfuqia e erëzës fantastike

Pas shafranit, vanilja është erëza më e shtrenjtë në botë, vlerat e jas shëndetsore janë të jashtëzakonshme. Shija e saj na ka shoqëruar gjatë gjithë jetës. Kujtimet më të bukura kanë aromën e saj. Bëhet fjalë për vaniljen. Mund të tingëllojë e rëndomtë por vanilja është shija më klasike në botë, e cila nuk shërben […]

nga AgroWeb më 5 Tetor, 2017

Mështekna Shqiptare – E Arta e Natyrës për Shëndetin

Gjethet e Mështeknës mund të konsumohen në formën e çajit për të fuqizuar sistemin imunitar Mështekna shtatbardhë e maleve të Shqipërisë bën një punë të mrekullueshme për natyrën dhe për njeriun. Përveç se të qenit një monument natyre, ajo konsiderohet një nga llojet më të lashta të pemëve në të gjithë botën. Mështekna ka aftësinë […]