nga AgroWeb më 9 December, 2022

Orizi Apo Buka – Cila Ka Më Tepër Vlera Ushqyese?

Nëse duhet të zgjidhni orizin apo bukën kjo varet nga qëllimet tuaja. Por duhet të dini se orizi ofron më shumë vitamina dhe minerale, nga ana tjetër buka është më e ulët në kalori dhe karbohidrate. Njerëzit që konsumojnë më shumë drithëra peshojnë më pak dhe kanë nivele më të ulëta të sheqerit në gjak […]

nga AgroWeb më 3 November, 2022

Gjethet e Kungullit – Si T’i Përdorni Në Gatim Dhe Cilat Janë Përfitimet Shëndetësore

Shumë preferojnë që çdo vjeshtë, të përgatisin sa më shumë receta në të cilat përfshihet kungulli. Por çfarë ndodh me gjethet e tyre? Siç mund ta merrni me mend gjethet e kungujve, janë të ngrënshme, ushqyese dhe të shijshme. Për këtë arsye, përdorimi i tyre në gatimet tuaja do t’ju ndihmojë të përfitoni sa më […]

nga AgroWeb më 24 October, 2022

Kungulli i Artë i Vjeshtës – Pse Duhet Patjetër për Shëndetin

Kungulli është një nga perimet më të dashura të vjeshtës. Ky ushqim i pasur në vlera, vitamina dhe minerale përmban pak kalori. Farat, gjethet dhe lëngjet e nxjerra prej tij janë shumë të mira me shëndetin. Një perime të tillë arrin të bëjë pjesë në regjimin ushqimor në mënyra të ndryshme. Atë mund ta konsumojmë […]

nga AgroWeb më 12 October, 2022

Të Ëmblat Hide – Si t’i Thajmë në Shtëpi

Frutat e thata të pemës së hideve janë kultivuar prej më shumë se 4000 vitesh. Hidet mbajnë emrin shkencor Ziziphus jujube dhe janë një frut me ngjashmëri të mëdha me hurmat dhe fiqtë. Hidet janë të pasura me krabohidrate dhe një sërë vitaminash dhe mineralesh. Hidet e thata përmbajnë një larmi fitokimikatesh të pasura me […]

nga AgroWeb më 5 October, 2022

Bajame Para se të Flini – Më Mirë se Ilaçet e Gjumit

Gjumë jo i qetë, i parehatshëm dhe jo çlodhës. Të gjithë hasim probleme me gjumin ndërkohë që një nga faktorët kryesorë të gjumit jo të qetë lidhet drejtpërdrejtë me mënyrën e të ushqyerit. Dietologë dhe studime të shumta kanë treguar se disa ushqime të cilat konsumohen para se të flemë ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë […]

nga AgroWeb më 12 September, 2022

Si të Largoni Pushin e Bamjeve për t’i Shijuar Plotësisht

Bamjet janë perimet e stinës më të pasura në vlera ushqyese. Krahas vlerave të larta ato kanë një shije fantastike kur përgatiten në çdo recetë gatimi. Për shumë persona ato janë ndër më të preferuarat por për shumë të tjerë ato janë të sikletshme për shkak të pushit që kanë, i cili shpesh herë edhe kur […]

nga AgroWeb më 25 August, 2022

12 Perimet Më Të Pasura Me Lëndë Ushqyese që Duhet të Konsumoni

Tashmë dihet se perimet janë të pasura me fibra, vitamina, minerale dhe antioksidantë dhe se janë të domosdoshme për një shëndet të mirë. Edhe pse të gjitha perimet janë të shëndetshme, disa dallohen për përmbajtjen e tyre me lëndë ushqyese dhe përfitime të mëdha. Më poshtë AgroWeb.org ju njeh me 12 perimet më të pasura […]

nga AgroWeb më 22 August, 2022

Pjepri i Hidhur – Fruti Gjysëm Kastravec Gjysëm Kungulleshkë

Pjepri i hidhur, identifikohet si një frut i veçantë dhe me një shije të thartë por me shumë përfitime shëndetësore. Ai gjendet kryesisht në vende të ngrohta si Azia apo Afrika sepse ka nevojë për temperatura mjaft të larta për tu rritur. Më së shumti njihet me emrin “Pjepri i hidhur” por në varësi të […]

nga AgroWeb më 11 August, 2022

Fiq apo Hurma Arabie – Kë të Zgjidhni Për Shëndetin?

Të dy këto lloje frutash që njëzit i konsumojnë si fruta të thata apo të freskëta, janë plot me lëndë ushqyese të dobishme për shëndetin. Por nëse keni qenë ndonjë herë kurioz për dallimet midis tyre, AgroWeb.org ju fton t’i zbuloni ato më poshtë. Fiqtë Fiqtë janë frutat që formohen nga pema e njohur në gjuhë […]

nga AgroWeb më 5 August, 2022

A i Njihni Dallimet Midis Domateve Qershi Dhe Atyre Formë Rrushi?

Të dyja këto lloje janë një familje domatesh karakterizohen nga një formë e vogël e ngjashme me atë të qershive apo rrushit, prej të cilave kanë marrë edhe emrin. Edhe pse duken të njëjta në pamje dhe kanë shije të ngjashme, ka disa dallime të dukshme midis tyre. AgroWeb.org në këtë artikull shqyrton ndryshimin midis […]

nga AgroWeb më 20 July, 2022

Të Ngrohtë apo të Ftohtë – Si Duhet ta Konsumoni Qumështin  

Qumështi është burim i shkëlqyer i kalçiumit, kaliumit dhe vitaminës D. Ai i ofron organizmit shumë përfitime shëndetësore. Sigurisht, qumështi është ndër produktet që konsumohet rregullisht pothuajse nga të gjithë njerëzit. Disa preferojnë ta pijnë qumështin të ngrohtë dhe pjesa tjetër të ftohtë. Por cila është mënyra më e mirë e konsumimit për të marrë […]

nga AgroWeb më 24 June, 2022

Brokoli – Vlerat më të Forta i Përfitoni Nëse e Hani të Pagatuar

Brokoli është një ndër perimet të pasura me vlera të fuqishme ushqyese. Por shpesh mënyra e konsumimit të saj, në formën e gatuar bën që shumë vlera ushqyese të kësaj perimeje të humabsin. Shumë minerale, vitamina dhe vlera të tjera humbasin gjatë gatimit, vlera të cilat janë shumë të dobishme për shëndetin e organizmit. Sa […]

nga AgroWeb më 6 May, 2022

Cili Është Arrori më i Mirë për Shëndetin Sipas Dietologëve?

Nëse jeni duke kërkuar një ushqim të përsosur që t’ju mbajë të ngopur deri në vaktin e ardhshëm, arrorët duhet të jenë zgjedhja juaj. Shkëmbimi i patateve të skuqura me një grusht arrorë, mund t’ju ​​mbajë të ngopur për më gjatë dhe krahas shijes së mrekullueshme do të përfitoni edhe një sërë vlerash për organizmin. […]

nga AgroWeb më 6 May, 2022

Kaktusi, Perimja me Vlera të Habitshme

Vlerat shëndetsore të kaktusit të ngrënshëm janë të shumëanshme. Ato përfshijnë mbrojtjen e zemrës, përmirësimin e tretjes dhe forcimin e sistemit imunitar. Gjethet e kaktusit ndihmojnë në rregullimin e aktivitetit metabolik. Ato shpejtojnë formimin e kockave, kurimin e pagjumësisë dhe pakësimin e inflamacionit. Kaktusi i fikut të detit është një perime që përgatitet nga petat […]

nga AgroWeb më 21 April, 2022

A Është e Dëmshme Zierja E Perimeve? Si t’i Ruani Lëndët Ushqyese

Perimet e ziera janë më të këndshme për t’u ngrënë sesa perimet e gjalla dhe mund të jenë më të lehta për t’u tretur. Edhe pse për disa perime, gatimi mund t’i shtojë lëndët ushqyese, ka disa perime të tjera të cilave këto vlera iu zbehen. Dhe kjo varet nga mënyra e gatimit që ju […]

nga AgroWeb më 12 April, 2022

B6 apo B12, A ka Ndryshim Mes Vitaminave për Shëndetin?

Në përgjithësi, vitaminat B janë të nevojshme për një sërë funksionesh në organizëm. Ato ndihmojnë trupin për të kthyer ushqimin në energji dhe në formimin e duhur të qelizave. Gjithsej ka tetë vitamina që bëjnë pjesë në kategorinë B dhe kur të teta janë të pranishme në një suplement, quhen kompleksi B. Por dy prej […]

nga AgroWeb më 24 March, 2022

Bukët e Orizit A Janë Vërtetë Një Ushqim i Shëndetshëm?

Të bëra nga orizi, këto bukë konsumohen shpesh si zëvendësues të bukës sepse përmbajnë më pak kalori. Varietetet e tyre janë të shumta, por lloji më i zakonshëm përbëhet vetëm nga orizi dhe ndonjëherë edhe pak kripë. AgroWeb.org në këtë artikull shqyrton përfitimet shëndetësore për të parë nëse janë apo jo një ushqim i shëndetshëm. […]

nga AgroWeb më 18 March, 2022

Çfarë Është Regjimi Ushqimor Me Bazë Peshku – Përfitimet Për Shëndetin

Në botën e ushqimit, ka vegjetarianë, veganë, ka nga ata që ushqehen kryesisht me fruta dhe madje nga ata që besojnë se kanë nevojë vetëm për ajrin ose rrezet e diellit për tu ushqyer. Disa nga këto qasje të të ngrënit mund të vihen në diskutim, por regjimi ushqimor me bazë peshku mund të quhet […]

nga AgroWeb më 8 March, 2022

Mos I Hidhni Bananet Ngjyrë Kafe – Arsyet Pse Ato Janë Të Mira

Përpara se të hidhni një banane vetëm sepse ajo është kthyer në ngjyrë kafe ose ka njolla të zeza brenda, merrni parasysh përfitimet e mundshme ushqyese që ofron me të cilat AgroWeb.org ju njeh më poshtë. Burim antioksidantësh Bananet kafe, të verdha ose jeshile janë të gjitha një burim i mirë i kaliumit, vitaminës B-6 […]

nga AgroWeb më 23 February, 2022

Si Të Merrni Lëndët Ushqyese Kur Nuk Konsumoni Vaktet E Rëndësishme

Ju mund të gjendeni në një periudhë të jetës ku jeni shumë të zënë dhe të stresuar saqë harroni edhe të hani. Por kur anashkaloni vaktet, ju humbisni lëndët ushqyese thelbësore që i nevojiten trupit tuaj. AgroWeb.org ju jep më poshtë disa këshilla se si mund të zëvendësoni lëndët ushqyese dhe disa këshilla rreth konsumit […]