Qindra Raste Me Grip Në Shqipëri – Mjekët Bëjnë Thirrje Për Kujdes

488 0

Mbi 100 raste me grip shënohen çdo ditë në Tiranë dhe qindra të tjerë në të gjithë Shqipërinë.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, mjekët e Qendrës Spitalore Universitare “Nënë Tereza” thonë se luhatjet e motit dhe veçanërisht moti i ngrohtë i këtyre muajve, kanë bërë që numri i pacientëve me viroza të jetë i lartë.

Mjeku infeksionit në QSUT Gentian Stroni, ka deklaruar në media se viroza më e përhapur është ajo e gripit, dhe se kjo periudhë shërben më së miri për të marrë masa parandaluese.

Ai u bëri thirrje qytetarëve të vaksionohen sa më shpejt dhe të marrin të gjitha masat për të shmangur prekjen nga viruset e gripit.

Të dhënat e AgroWeb.org tregojnë se viruset e gripit janë në ndryshim të vazhdueshëm.

Mjeku Stroni tha se ‘Është koha më e përshtatshme për bërjen e parandalimit të virozave që do vijnë më mbrapa, dhe nëse flasim për to, kemi të bëjmë me virusin e gripit.

Virusi i gripit do duhet të parandalohet me vaksinën, e cila aktualisht ndodhet në tregun shqiptar farmaceutik dhe quhet “tetavax”, e cila të mbron nga 4 elemente të gripit.’

50 Mijë Vaksina të Porositura Për Shqipërinë

Shefja e departamentit të sëmundjeve infektive në ISHP Silva Bino ka deklaruar se janë porositur 50 mijë vaksina.

“Kemi kapur virus të rrugëve të frymëmarrjes tek fëmijët ndërsa tek të rriturit ka shumë korona viruse që qarkullojnë. Virus i gripit nuk është izoluar ende”, ka deklaruar Silva Bino në media.

Brenda muajit nëntor nis aplikimi i vaksinës falas për grupet e riskut si gratë shtatzëna, personat me diabet, azëm, ata me probleme kardiovaskulare si dhe i gjithë personeli mjekësor.

“Jane 50 mijë vaksina që janë porositur dhe 50 mijë të tjera vijnë në bazë të një marrëveshje me qendrën e sëmundjeve infektive ndërkohë kemi nisur me trajnimin e mjekëve”, ka deklaruar zonja Bino.

Për herë të parë në vaksina e gripit do të jetë e personalizuar për Shqipërinë për të luftuar viruset që qarkullojnë në vendin tonë.

Vaksina e gripit përgatitet çdo vit sipas rekomandimeve të OBSH./AgroWeb.org