Si Të Pastroni Furrën Me Uthull Dhe Sodë Buke

1.7k 0

Soba është një prej pajisjeve elektroshtëpiake më të përdorura në kuzhinë.

Falë saj mund të gatuajmë ushqime të pjekura nga më të larmishmet dhe më të shëndetshmet.

Por nëse nuk tregojmë kujdes në pastrimin e saj, soba ka tendencën të akumulojë yndyrna dhe papastërti që ngjiten e nuk dinë të shqiten.

Shumë amvisa shqiptare kanë zgjedhje të parë solucionet e forta zbardhuese dhe disinfektuese.

Këto produkte ndoshta mund të largojnë njollat e papastërtive, por toksinat e lëshuara pushtojnë hapësirën e vogël të sobës dhe gjejnë rrugën drejt e në mushkëri.

Amvisat mesa duket harrojnë se përbërësit më të mirë dhe të shëndetshëm të pastrimit janë pikërisht në kuzhinë.

Bëhet fjalë për sodën e bukës dhe uthullën.

Solucioni Ideal Për Pastrimin e Sobës 

Të dyja këto substance nuk përmbajnë kimikate të dëmshme për shëndetin e njeriut.

Ato kanë aftësi pastruese të shkëlqyera dhe me to nuk shpenzon shumë kohë në pastrim.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për mënyrën ideale të pastrimit të sobës.

Përbërësit:

Sodë Buke

Ujë

Doreza

Napa pastrimi

Spatul kuzhine

Shishe spërkatëse

Uthull e bardhë molle ose rrushi

Udhëzimet:

Hapi i parë është që të zbrazni sobën tërësisht si nga zgara ashtu edhe nga çdo pajisje tjetër në brendësinë e saj.

AgroWeb.org ju këshillon të merrni një tas të vogël dhe përzieni gjysëm filxhani çaji me sodë buke me disa lugë gjelle me ujë.

Përziejini së bashku deri sa të formohet një pastë e mirëfilltë.

Shpërndajeni pastën në sipërfaqen e brendshme të sobës duke mos prekur elementët specifikë të nxehtësisë.

Për lyerjen e sobës mund të përdorni doreza plastike.

Gjatë aplikimit të pastës do të vëreni se soda e bukës do të marrë ngjyrë kafe.

Lëreni të qëndrojë për të paktën 8-10 orë.

Gjatë kesaj kohe mund të pastroni zgarën e brendshme të sobës.

Më pas merrni një leckë të lagur dhe përpiquni të hiqni sa më shumë nga pasta e përtharë.

Për hapësira më të ngurta dhe më të thella mund të përdorni një spatula plastike.

Mbushni një shishe spërkatëse plastike me uthull.

Spërkatni të gjithë sobën me uthull dhe do të vëreni se nga ndërveprimi me sodën e bukës do të formohet një shkumë e bardhë.

Përdorni një leckë të lagur dhe fërkoni sërish sobën nga brenda deri sa çdo mbetje e sodës së bukës të jetë zhdukur.

Nëse keni nevojë për më shumë uthull, mund ta mbushni shishen sërish, deri sa soba të shkëlqejë nga pastërtia./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.