Kur duhet të hani darkë për të ulur peshën dhe sheqerin në gjak

3.6k 0

Një studim i fundit i botuar në Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism nga Shoqata Endokrine ka hedhur dritë mbi ndikimin e kohës së konsumimit të ushqimit në mbrëmje mbi peshën dhe metabolizmin e individëve. Janë mbi 2.1 miliardë njerëz në të gjithë botën që përballen me sfidën e mbipeshës ose obezitetit, ndaj kuptimi i ndikimit të zakoneve të ngrënies në shëndetin metabolik është më i rëndësishëm se kurrë.

Të dhëna nga një studim i ri

Sipas këtij studimi, të ngrënit e darkës vonë në mbrëmje mund të çojë në rritjen e niveleve të sheqerit në gjak dhe në një reduktim të sasisë së yndyrnave të djegura.

Për të hulumtuar më thellë këtë çështje, studiuesit u fokusuan tek 20 vullnetarë të shëndetshëm, të ndarë në mënyrë të barabartë midis meshkujve dhe femrave, duke vënë nën vëzhgim metabolizmin e tyre pas konsumimit të darkës në dy kohë të ndryshme: njëra menjëherë pas orës 22:00 dhe tjetra rreth orës 18:00. Edhe pse të gjithë pjesëmarrësit shkuan për të fjetur në orën 23:00, rezultatet treguan një rritje të niveleve të sheqerit në gjak dhe një ulje të sasisë së yndyrnave të djegura pas vaktit të mbrëmjes krahasuar me darkën e hershme.

Dr. Jonathan C. Jun nga Shkolla e Mjekësisë e Universitetit Johns Hopkins, autori kryesor i studimit, thekson rëndësinë e këtyre gjetjeve, duke vënë në dukje se ndryshimet në përpunimin metabolik të ushqimit në varësi të kohës së konsumit mund të kenë pasoja serioze në shëndet nëse bëhen zakon. Efektet variuan ndjeshëm midis individëve, të cilat mund të sugjerojnë një predispozicion gjenetik ose ndikime të tjera individuale që bëjnë disa njerëz më të ndjeshëm ndaj këtyre ndikimeve.

Dr. Chenjuan Gu, autori i parë i studimit, shton se këto rezultate janë veçanërisht të rëndësishme për ata që tashmë vuajnë nga çështje të tilla si obeziteti ose diabeti, të cilët mund të përballen me pasoja më të rënda shëndetësore për shkak të zakoneve të tyre të ngrënies vonë natën.

Çfarë duhet të dini?

Pavarësisht nga këto zbulime fillestare, ekipi i studimit thekson nevojën për hulumtime të mëtejshme për të konfirmuar efektet e zbuluara dhe për të kuptuar më mirë faktorët që kontribuojnë në këto ndikime, duke përfshirë rolin e gjumit dhe ritmeve cirkadiane.

Në fund, këshilla që del nga këto gjetje është e qartë: konsumimi i darkës më herët dhe largimi nga zakoni i të ngrënit afër kohës së gjumit mund të ofrojë mbrojtje kundër shtimit të peshës dhe rritjes së sheqerit në gjak, duke na çuar drejt një stili më të shëndetshëm të jetesës./Agroweb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.