Si të Përfshini Makaronat në një Dietë të Shëndetshme

1.3k 0

Makaronat janë një nga ushqimet më të dashura në mbarë botën, të njohura për shijen e tyre të shkëlqyer dhe për aftësinë e tyre për të krijuar një larmi gatimesh të shpejta dhe të shijshme. Megjithatë, në botën e dietave dhe të ushqyerjes së shëndetshme, makaronat shpesh marrin një reputacion të keq, të lidhura me shtimin në peshë dhe me një dietë të pasur me karbohidrate. Për fat të mirë, kur konsumohen me maturi dhe në kombinim me ushqime të tjera të shëndetshme, makaronat mund të përfshihen në një dietë të balancuar dhe të kontribuojnë në një mënyrë të shëndetshme të jetesës. 

Rëndësia e Zgjedhjes së Makaronave Së Duhura 

Zgjedhja e duhur e makaronave është kyçe për përfshirjen e tyre në një dietë të shëndetshme. Makaronat e bëra nga gruri i plotë janë një zgjedhje e mirë për ata që kërkojnë të shtojnë fibrat në dietën e tyre. Fibrat jo vetëm që ndihmojnë në tretje, por gjithashtu mund të ndihmojnë në kontrollin e oreksit duke ju ndier më të ngopur për një kohë më të gjatë. Një zgjedhje e sigurtë dhe shumë pranë jush janë makaronat Diamond të cilat mund t’i gjeni në çdo pikë shitje në Shqipëri.  

Ato kanë 23 forma të ndryshme dhe përbëhen nga griri i plotë Kanadez, me një nivel mjaft të lartë fibrash deri ne 14% që ju ndihmon te qëndroni të ngopur për një kohë më të gjatë. Ju gjithashtu mund të zgjidhni një paketim integral i cili përbëhet nga mielli semola integral dhe ujë.  

Disa Ide si T’i bëni Makaronat më Të Shëndetshme 

  1. Kombinojini me Perime: Shtoni një sasi të madhe perimesh të freskëta në çdo pjatë makaronash për të shtuar përmbajtjen e fibrave dhe vitaminave. Kjo gjithashtu ndihmon në uljen e kalorive totale të vaktit. 
  1. Zgjidhni Burimet e Proteinave të Shëndetshme: Makaronat Diamond janë një burim i vërtetë proteinash, ndër të vetmet pasta me 14% protein. Gjithashtu për t’i kombinuar ju mund të zgjidhni të plotësoni nevojën tuaj ditore të proteinave me ushqime të tjera të shëndetshme si peshku, gjeli i detit, legumet për një një vakt të balancuar që mbështet ndërtimin e muskujve dhe ndjenjën e ngopjes. 
  1. Kujdes me Salsat: Përdorni salca të bëra në shtëpi me bazë domatesh ose perimesh të tjera. Makaronat Diamond e përthithin salcën në mënyrë perfekte, prandaj shija e perimeve do të jetë dominante në pjatë. Shtoni bimë aromatike dhe erëza për të pasuruar shijen pa shtuar kalori të panevojshme. 
  1. Mbani nën Kontroll Madhësitë e Porcioneve: Një nga çelësat për të konsumuar makaronat në mënyrë të shëndetshme është të jeni të vetëdijshëm për madhësinë e porcionit. Një porcion i shëndetshëm i makaronave zakonisht është rreth 1/2 deri në 1 filxhan pasi janë gatuar. 

Gjithashtu eksperimentoni me Receta të Shëndetshme. Ka shumë receta të shëndetshme që përfshijnë makaronat si një përbërës kryesor.  

Eksploroni 23 format e makaronave që Pasta Diamond ka në treg dhe shijojini ato në receta që përfshijnë përbërës të pasur me ushqyes si perimet, yndyrna të shëndetshme si vaji i ullirit./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.