Kur Është Koha më e Mirë për të Pirë Kafe?

2.6k 0

AgroWeb.org di se për shumë njerëz, dita nuk fillon pa një filxhan kafeje të nxehtë.

Nëse kafeja është një pjesë e rëndësishme e rutinës tuaj të mëngjesit ose e përdorni atë kur keni nevojë për më tepër energji, këshillohet të vononi konsumin e filxhanit tuaj të parë.

Kur është koha më e mirë për të pirë kafe?

Pas pak mëngjesit

Kafeja përmban kafeinë, stimulues ky që mund të rrisë nivelet e kortizolit.

Kortizoli është hormoni kryesor i stresit në trupit dhe ndihmon në rregullimin e metabolizmit, sistemit imunitar dhe sheqerit në gjak.

Nivelet e kortizolit rriten natyrshëm dhe arrijnë kulmin rreth 30 deri në 45 minuta pas zgjimit.

Për shkak se kortizoli stimulon metabolizmin tonë, ai jep më shumë energji dhe vigjilencë gjatë kësaj periudhe të ditës.

Për të shmangur një rritje të madhe të kortizolit, këshillohet që t’a pini filxhanin e parë të kafesë rreth një orë pasi të zgjoheni.

Para stërvitjes

Nëse dëshironi të përmirësoni seancën tuaj stërvitore ose keni punë të rëndësishme për të bërë, AgroWeb.org ju sugjeron t’a pini filxhanin e kafesë 30 minuta përpara.

Sipas ekspertëve pirja e kafesë përpara stërvitjes mund t’ju japë më shumë energji, t’ju ndihmojë  me fokusin dhe koordinimin dhe duke ulur perceptimin tuaj për dhimbjen.

Pas një gjumi të keq

Kafeja mund të jetë gjithashtu e dobishme kur keni humbur një natë gjumi.

Në një studim studiuesit zbuluan se me kafeinë, ju mund të arrini vigjilencën duke pirë 200 miligramë ose rreth 2 filxhanë kafe, menjëherë kur zgjoheni.

Sa kafe duhet të pini?

Ekspertët rekomandojnë marrjen e jo më shumë se 400 miligramë kafeinë në ditë, ose rreth 4 ose 5 filxhanë kafeje.

Për njerëzit që kanë intolerancë ose ndjeshmëri ndaj kafeinës, mund të jetë e dobishme të ulin ose eliminojnë  kafeinën.

Koha më e keqe për të pirë kafe

Kafeina ka aftësinë të përmirësojë performancën, por një nga efektet anësore të kafeinës është privimi nga gjumi.

Prandaj preferohet të shmanget pirja e kafesë gjatë pasdites dhe nëse jeni të ndjeshëm ndaj kafeinës të konsumohet vetëm gjatë paradites./AgroWeb.org