Për Kujdesin e Këmbëve që Nuk Duhet t’i Injoroni në Asnjë Moment

1.7k 0

Një person që ka një mënyrë jetese relativisht aktive bën 7.5 mijë hapa çdo ditë. Kjo do të thotë që gjatë jetës së tij, një person bën hapa të mjaftueshëm për të ecur rreth Tokës 5 herë. Por, të gjithë duhet t’i kushtojmë më shumë vëmendje shëndetit të këmbëve tona.

“Bright Side” sjell rekomandimet e mjekëve dhe ekspertëve, të cilët do t’ju ndihmojnë të kujdeseni mirë për këmbët pa shpenzuar shumë para.

Përdorimi i shtufës së lagur në këmbë të thata

Ky është një opsion i mirë kur duhet të heqim lëkurën e thatë dhe të zbusim kallot. Për ta bërë procesin të sigurt, mbajini këmbët dhe shtufin në ujë të ngrohtë për 5-10 minuta. Më pas thajini këmbët, por jo shtufin dhe vazhdoni të masazhoni lëkurën për 2-3 minuta. Pas procedurës, lani shtufin dhe vendosni pak krem ​​hidratues në këmbë.

Kujdesuni për lëkurën e gjunjëve

Hiperpigmentimi është krejtësisht i padëmshëm, por disa njerëz përpiqen të zbardhin gjunjët e errët për t’i bërë më pak të dukshëm. Ekspertët rekomandojnë produktet me alfa-hidro acide. Ata vrasin qelizat e vdekura dhe e bëjnë lëkurën të lëmuar. Ju gjithashtu mund të përdorni produkte shtëpiake, për shembull, lëngun aloe vera dhe shafranin e Indisë për të barazuar tonin e lëkurës dhe për të ulur pigmentimin.

Heqja e kallove nga mjeku

Kallot e mëdha mund t’ju bezdisin, por mos blini kremra ose mos kërkoni një punonjëse të sallonit të bukurisë t’ju ndihmojë për këtë problem. Është më mirë të shkoni tek një mjek. Ata do të lustrojnë zonën dhe do të zbulojnë arsyen pse keni kallo.

Disa njerëz kanë kallo për shkak të mënyrës se si janë ndërtuar këmbët e tyre dhe vetëm një mjek mund të ndihmojë në një situatë të tillë.

Mos vishni çorape pambuku

Këmbët e njeriut kanë rreth 250,000 gjëndra djerse. Njerëzit që djersiten shumë nuk duhet të veshin çorape pambuku. Materiali thith lagështinë dhe nuk e lë të avullojë. Nëse kaloni një ditë të tërë me çorape pambuku veshur, ato do të kenë një erë shumë të keqe.

Fakti është se në një mjedis të lagësht, bakteret fillojnë të rriten në mënyrë aktive. Pra, është e rëndësishme të vishni pëlhura që përmbajnë poliestër./Burimi: Panorama