Vitaminat e Duhura për Trupin e një Gruaje në Çdo Moshë

4.4k 0

Vitaminat janë një molekulë organike shumë e vlefshme për trupin e njeriut.

Thuhet shpesh se sa më shumë vitamina të merrni aq më mirë është për organizmin tuaj.

Kjo sigurisht varet ngushtë edhe nga organizmi në të cilin këto substanca veprojnë.

Tek shëndeti i grave veçanërisht disa vitamina të rëndësishme për shkak edhe të ndryshimeve që ndodhin gjatë jetës siç janë shtatëzanitë.

Gjithësesi marrja e të gjithë këtyre vitaminave në një ditë vetëm nga ushqimi mund të jetë pak e vështirë, ndaj  shpeshherë rekomandohen suplementet.

AgroWeb ju tregon ato më të rëndëishmet për trupin e një gruaje dhe sasinë e rekomanduar përgjithësisht nga mjekët.

Suplementet e vitaminave zakonisht konsumohen për periudha të shkurtra kohore dhe mund të merrën direkt në farmaci.

Gjithësesi nëse ndërkohë ju merrni edhe ilaçe të tjera është gjithnjë e domosdoshme të konsultoheni më parë me mjekun tuaj para se të vendosni t’i merrni këto vitamina.

Kjo për shkak se disa suplemente mund të japing efekte të kundërta kur kombinohen me ilaçe të caktuara.

Më poshtë AgroWeb.org ju liston disa nga vitaminat më të rëndësishme për funksionimin e mirë të organizmit.

Kjo është një guidë informuese mbi sasitë dhe vlerat që këto vitamina japin në trupin tuaj.

Acidi Folik

Acidi Folik është esencial në dietën ditore të çdo gruaje. E njohur ndryshe si vitamina B, ndihmon ndërtimin dhe krijimin e qelizave të reja.

Kjo vitaminë është shumë e rëndësishme për gratë gjatë shtatëzanive pasi ndihmon në zhvillimin dhe rritjen e shëndetëshme të fetusit.

Ky acid parandalon defektet neurologjike që mund të zhvillohen gjatë shtatzanisë tek bebet e vogla duke i dhënë kohë atyre të rriten.

Për të marrë sasinë e nevojshme të kësaj vitamine trupit të një gruaje i duhen mesatarisht 0.4 mg acid folik çdo ditë.

Ndërsa për gratë shatëzanë këshillohet të marrin 0.6 mg në ditë.

Vitamina D

Teksa plakeni nivelet e hormoneve ndryshojnë dhe ju zhvilloni rriskun e dobësimit të kockave.

Kështu jeni gjithnjë e më të prirur ndaj dëmtimeve dhe frakturave të tyre.

Ky dobësim vihet re zakonisht tek femrat ndaj është e rëndësishme të merrni sasinë e duhur të vitaminës D çdo ditë.

Konsumimi i kësaj vitamine çdo ditë ndihmon trupin në prodhimin e kalçiumit që forcon kockat.

Doza e përditëshme e rekomanduar është 0.015 mg në ditë.

Kjo sasi vitamin D është e mjaftueshme për gratë thuajse gjatë gjithë jetës, deri në moshën 70 vjeçare.

Vitamina C

Vitamina C ndihmon në formimin e kolagjenit i cili ndodhet në shumë pjesë të trupit tuaj.

Këtu përfshihet lëkura, ligamentet dhe tendinat duke i mbajtuar ato të reja dhe elastike.

Vitamina C njihet gjithashtu edhe për mbajtjen nën kontroll të radikaleve të lira që shkatërrojnë qelizat e mira të trupit.

Një gruaje i duhen rreth 75 mg në ditë nga kjo vitaminë ndërsa gjatë periudhave të shtatzanisë rreth 85 mg.

Për personat duhanpirës kjo dozë mund të shtohet edhe më shumë për shkak se cigarja rrit nivelin e stresit dhe vret qelizat.

Vitamina B-12

Vitamina B-12 është një nga më të rëndësishmet dhe duhet konsumuar çdo ditë.

Ndihmon në rigjenerimin e metabolizmit dhe mbron qelizat e trurit.

Gjithashtu ka një rol kyç në krijimin e hormoneve dhe enzimave të cilat formojnë rruazat e kuqe të gjakut.

Kjo vitaminë gjendet me shumicë tek mishi ndaj nëse nuk konsumoni shumë mish me siguri keni mungesë të kësaj vitamine.

Sasia e suplementeve që rekomandohet në një ditë është 0.0024 mg në ditë dhe 0.0026 mg në ditë nëse jeni shtatëzanë.

Këto sasi nuk rekomandohen për gratë të cilat marrin ilaçe shtesë, AgroWeb.org ju këshillon që në çdo rast të konsultoheni me mjekun tuaj./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.