Mënyra e Saktë dhe e Shpejtë e Përgatitjes së Tiramisusë në Shtëpi

3.1k 0

Zupa e Dukës, kështu mendohet të jetë emri i vërtetë i Tiramisusë, ëmbëlsirës kaq të dashur edhe nga shqiptarët.

E mori këtë emër pikërisht në nder të Kozimo Mediçit, i cili e solli recetën në Fierence dhe i dha famë.

Sipas gastronomëve Tiramisuja u kthye shumë shpjet në ëmbëlsirën e preferuar të familjeve fisnike të cilat e konsumonin për të ngritur humorin.

AgroWeb.org ju tregon mënyrën më të thjeshtë për përgatitjen e kësaj ëmbëlsire në shtëpitë tuaja.

Me këtë recetë mund të surprizoni të dashurit dhe të afërmit tuaj me një shije përrallore.

Duke qenë se përgatitet pa vezë, kjo ëmbëlsirë është më e lehtë, dhe me një aromë të mrekullueshme.

Përbërësit që ju nevojiten

  • 500 g maskarpone (krem djathi)
  • 250 ml pana
  • 150 g sheqer pluhur
  • 300 ml kafe ekspres ( nëse doni një shije më të fortë mund të përdorni dhe kafe turke)
  • 5 lugë gjelle me qumësht
  • 2 lugë gjelle me lëkurë portokalli
  • Kakao
  • 300 g biskota të gjata me sheqer të gatshme (Savoiardi si në foton e mëposhtme)

Përgatitja

Në një tas hidhni panën dhe sheqerin pluhur duke përdorur rrahësin elektrik të vezëve ose dhe telin e kuzhinës, krijoni një shkumë të bardhë.

Duke e përzierë panën me sheqerin, bëni të mundur tretjen e plotë të tij dhe kështu kremi do të ketë një shije më të plotë.

Ndërkohë merrni maskarponen dhe shtojeni tek tasi ku keni panën. AgroWeb.org ju këshillon që të vazhdoni ta punoni me rrahësen elektrike.

Pasi të keni mbaruar të gjithë sasinë e maskarpones, në rende grini lëkurën e afërsisht dy portokalleve mesatare.

Shtojani kremit dhe me një lugë përzjejeni që të jetë një masë homogjene.

Më pas hidhni dhe qumështin, duke qenë më i lëngshëm ai arrin ta bëj më të butë dhe kremoz kremin e tiramisusë.

Në një xhezve përgatisni kafen ekspres ose turke, që do t’iu duhet për të njomur biskotat.

AgroWeg.org ju sugjeron që të merrni një tavë qelqi dhe të spërkatni shumë pak kakao në sipërfaqen e saj.

Më pas në një pjatë hidhni kafen që përgatitët, dhe zhysni vetëm nga njëra anë dhe shtrojini në tavë.

Kini kujdes pasi pjesa e lagur me kafe duhet të vendoset me faqe nga lart.

Shtoni në tavë gjysmën e masës së kremit të Tiramisusë dhe me një lugë të lagur me pak ujë, përhapeni në mënyrë të njëtrajtshme.

Vazhdoni përsëri dhe me një shtresë me biskota duke ndjekur po të njëjtat hapa.

Në fund hidhni pjesën e mbetur të kremit, mundohuni të krijoni një sipërfaqe të drejtë.

Me një sitë spërkatni të gjithë sipërfaqen e ëmbëlsirës me kakao.

Mjafton ta vendosni në frigorifer përreth 5-6 orë, në mënyrë që të mpikset kremi dhe biskotat të jenë zbutur, dhe më pas mund ta servirni. /AgroWeb.org