Përvëlata – Receta Tradicionale nga Kuzhina e Ëmbël e Çamërisë

4k 0

Një recetë e trashëguar brez pas brezi si vijimësi e shijes më të mirë që kuzhina shqiptare ofron në kohë.

Ndiqni mënyrën e përgatitjes së ëmbëlsirës Përvëlata nga kuzhina e çamërisë e sugjeruar nga amvisa Luljeta Gjyzeli.

Përbërësit

 • 1 gotë e gjysëm vaj gjelle
 • 200 gr gjalp të shkrirë
 • 1 gotë me qumësht
 • 3 lugë gjelle me kos
 • Gjysëm gote me sheqer
 • 1 lugë çaji me sodë buke
 • 1 kg miell
 • 300 gr arra ose bajame
 • 1 kg sheqer për shërbetin
 • Kanellë
 • Për shërbetin:
 • 1 kg sheqer
 • 800 mililitra ujë
 • Kanellën

Përgatitja

Në një tepsi hedhim vain, gjalpin, qumështin, kosin, sheqerin dhe i rrahim fort deri sa te na shkrijë sheqeri.

Përziejmë miellin me sodën, hedhim gradualisht duke e trazuar deri sa të na bëhet një brumë i butë.

Nëse na bëhet brumi i ujshëm i shtojmë miell. Në fund i shtojmë arrat dhe e përziejmë.

E presim si në foto. Ndezim furrën dhe e vemë për të pjekur, për 50 minuta në 150 gradë.

Për shërbetin:

Në 1 kg sheqer hedhim 800 mililitra ujë dhe kanellën, e bëjmë si shërbeti i bakllavasë.

Mbasi është ftohur përvëlata hedhim shërbetin e nxehtë. E mbulojmë me një tepsi deri sa të pi shërbetin.