nga AgroWeb më 15 October, 2021

Sasia e Duhur e Ujit Që Duhet Për Të Përgatitur Gjellët Perfekte  

Përgatitja e gjellëve të shijshme është mjeshtëri me të cilët çdo amvisë krenohet. Por shpesh herë ndodh që gjella që kemi planifikuar për të përgatitur nuk del ashtu siç duhet. Ndonjëherë shumë e ujshme, ndonjëherë e thatë, e ndonjëherë përbërësit të papërgatitur siç duhet. Gjithçka ka të bëjë me sasinë e ujit që përdoret gjatë […]

nga AgroWeb më 12 October, 2021

Llokume me Shegë – Receta e Thjeshtë me Ëmbëlsi Delikate

Një recetë e thjeshtë, me shije unike është ajo e llokumeve me shegë. Përgatitet lehtë dhe kërkon vetëm pakëz durim nga amvisat por që do t’ju mrekullojë tërësisht me shijen e saj të veçantë. Përgatitja e Llokumeve me Shegë Përbërësit 370 ml lëng shege 64 gr niseshte + 2 lugë çaji niseshte për spërkatje 3 […]

nga AgroWeb më 9 October, 2021

Kungulleshka të Mbushura në Kos e Hudhra – Shije e Përsosur

Një kombinim fantastik i shijes dhe shëndetit të mirë. Me shije të mrekullueshme dhe fantastike, e cila përgatitet krejt lehtë dhe thjeshtë. Amvisat janë mësuar të përgatisin kungulleshkat e mbushura plot shije port ë kombinuara me salcë kosi e hudhra shija e tyre bëhet edhe më mahnitëse. AgroWeb.org ju sjell më poshtë recetën e përgatitjes […]

nga AgroWeb më 9 October, 2021

Panine të Vogla në Furrë – Të Shkëlqyera për të Shoqëruar Çdo Gatim

Fantastike për të shoqëruar çdo gatim, sidomos gjellë apo supa të ndryshme. Përgatitja e piteve në formën e topthave është shumë e thjeshtë, shija e tyre e mrekullueshme dhe kombinimet në tryezë të pafundme. Mund t’i shoqëroni me salca të ndryshme, perime të pjekura apo edhe djathë të bardhë a kaçkavall. Më poshtë, AgroWeb.org ju […]

nga AgroWeb më 9 October, 2021

Fërgesë me Presh dhe Gjizë – Receta Fantastike me Shije të Mirë

Një recetë fantastike që të përfshin tërësisht me shijen e saj fantastike. Përgatitet krejt lehtë dhe shpejt dhe ka një shije të mrekullueshme. Mjaftojnë pak përbërës dhe do të përgatisni një recetë fantastike e cila i shton shije çdo gatimi në tryezë, veçanërisht kur konsumohet e ngrohtë dhe e sapo përgatitur. Fërgesë Dimërore me Presh […]

nga AgroWeb më 6 October, 2021

Petulla Shtëpie me Gjizë – Thjeshtë dhe Shpejt Plot Shije

Petullat shijojnë në çdo mënyrë kombinimi dhe mënyrat e përgatitjes së tyre janë të shumta. AgroWeb.org ju sjell më poshtë një mënyrë speciale të përgatitjes së petullave të mbushura me gjizë. Këtë recetë mund ta kombinoni edhe me mbushje të tjera sipas dëshirës, me mish të grirë e qepë, spinaq e djathë apo edhe mbushje […]

nga AgroWeb më 24 September, 2021

Dy Mënyrat e Sakta Të Përgatitjes së Pilafit Në Shtëpi

Në ka një recetë popullore gatimi në kuzhinën shqiptare ai është padyshim pilafi. Shoqërues i gatimeve, gjellërave të ndryshme ashtu si edhe mishit, pilafi mbetet përherë në tryezat tona. Shoqëruar me kos të freskët a salca të ndryshme, ideal për të shijuar mishin ashtu si edhe një zgjedhje fantastike për vaktin e darkës. Por pavarësisht […]

nga AgroWeb më 22 September, 2021

Si Të Largoni Lehtë Lëkurën e Specave Kur i Piqni apo Skuqni

Në ka një gatim që të mrekullon me shijen sidomos gjatë kësaj stine ato janë specat e skuqura apo të pjekura. Gatuhen lehtë dhe shpejtë dhe të mrekullojnë me shijen e tyre teksa kombinohen në mënyrë perfekte me gatime të ndryshme por edhe thjeshtë me pak bukë, djathë e domate, tipike e preferuar e shqiptarëve. […]

nga AgroWeb më 16 September, 2021

Reçeli i Veçantë me Kokrra të Plota Molle – Shijojeni

Mrekullohuni me shijen e kësaj recete. Përgatiteni dhe ëmbëlsoni veten dhe më të dashurit tuaj me shijen unike dhe të veçantë që ka. PËRBËRËSIT 1 kg mollë të vogla 1,5 kg sheqer 4 filxhanë çaji me ujë 1 shkop kanellë lëngun e një limoni dhe karafila PËRGATITJA Pastrojmë mollët nga lëkura dhe pjesën e brëndshme […]

nga AgroWeb më 16 September, 2021

Lakër e Plotë Turshi – Receta me Shije Fantastike

Lakra turshi është ndoshta ndër turshitë më të preferuara të shqiptarëve. Ajo u jep gatimeve të ndryshme një shije fantastike duke shoqëruar në mënyrë të shkëlqyer gjellë të ngrohta, byrekë shtëpie, e shumë e shumë recetave të tjera që amvisat përgatisin në shtëpi. AgroWeb.org ju sjell më poshtë një recetë të veçantë të përgatitjes së […]

nga AgroWeb më 16 September, 2021

Musaka me Patate të Ziera – Receta e Thjeshtë me Shije të Mrekullueshme

Nëse doni një alternativë ndryshe për recetën tuaj të drekës. Provoni të përgatisni recetën e musakasë me patate të ziera. Një recetë me shije të mrekulleshme e sjellë nga amvisa Suela Katanja. PËRBËRËSIT  600 gr mish i grirë 1 kg patate të reja 2 vezë 2 qepë vaj, kripë, piper PËRGATITJA Qepët e prera imët […]

nga AgroWeb më 16 September, 2021

Receta e Përkryer e Lakrorit sipas Amvisave nga Devolli

Nëse doni të provoni shijen e përkryer të lakrorit me nam nga zona e Devollit, ndiqni hapat e përgatitjes në këtë recetë dhe shijojeni bashkë në familjen tuaj. Kjo recetë vjen nga amvisa Luli Çollaku përmes faqes Kuzhinaime. PËRBËRËSIT  500 gr miell, pak kripë, pak sodë buke, pak vaj PËR MBUSHJEN 2 qepë 2 speca […]

nga AgroWeb më 15 September, 2021

Mënyra E Duhur E Pjekjes Së Byrekut Në Furrë – Gabimet Që Nuk Duhet Të Bëni   

Byreku është padyshim ndër gatimet më të preferuara, tradicionale mes shqiptarëve. Por pavarësisht mbushjes me të cilin përgatitjes, e cila padyshim është thelbësore në shijen që i jep çdo breku, një tjetër detaj i rëndësishëm është edhe pjekja e tij, proces i cili kërkon patjetër kujdes. AgroWeb.org ju sjell më poshtë disa këshilla të vlefshme, […]

nga AgroWeb më 14 September, 2021

Qofte me Hithra – Të lehta, Plot Shije e Shëndet 

Një recetë fantastike, e shëndetshme, e pasur në vlera ushqyese. Kombinohet në mënyrë të shkëlqyer me sallata të freskëta të stinës, supë e gjellë të thjeshta por edhe byrekë shtëpie etj. Mësoni më poshtë hapat e thjeshtë që ju duhen dhe shijojeni bashkë në familjen tuaj. Qofte me Hithra Përbërësit 500 g hithra 3-4 lugë […]

nga AgroWeb më 13 September, 2021

Makarona me Brokoli dhe Gjizë – Të Mrekullueshme për Darkë

Kjo është një recetë fantastike, e thjeshtë dhe e lehtë për t’u përgatitur. Kërkon vetëm pak minuta për t’u përgatitur port ë mrekullon me shijen e saj. Makaronat me brokoli dhe gjizë janë ideale për t’u shijuar gjatë darkës, kombinimi i shijes së tyre është perfekt. Përgatitja e Makaronave me Brokoli dhe Gjizë Përbërësit (Përbërësit […]

nga AgroWeb më 8 September, 2021

Qofte me Mish Qengji dhe Salcë Qumështi – Receta me Shije Speciale

Një gatim fantastik, tipik i traditës shqiptare me një shije të plotë dhe speciale për një vakt të shijshëm dreke apo edhe darke. Të përgatitura në shtëpi dhe të pjekura në furrë, shoqëruar me një salcë  të freskët qumueshti shija e këtij gatimi mbledh padyshim gjithë familjen drejt tryezës. Kjo recetë tipike, e përgatitur nga […]

nga AgroWeb më 6 September, 2021

Çorba Shkodrane – Receta me Shijen e Dikurshme, Trashëguar Brez pas Brezi

Kulinaria shqiptare është e pasur me receta të mrekullueshme gatimi, me shije fantastike që mjafton t’i provosh njëherë e vështirë t’i harrosh. AgroWeb sjell recetën e Kuzhinaime përmes amvisës shkodrane, Migena Buci. Përbërësit 2 kokrra qepë mesatare, Mish i grire 1 filxhan çaji, Salcë 1/2 luge gjelle, Kripë, Piper, Oriz 2 filxhanë kafeje. Përgatitja Kaurdiset […]

nga AgroWeb më 31 August, 2021

Përgatitja E Biftekut Special, Të Butë Dhe Plot Shije Në Shtëpi

Bifteku është një ndër gatimet më të preferuara të shqiptarëve. Në raste festash apo gëzimesh familajre apo edhe gjatë fundjavave ku amvisat kanë më shumë kohë t’i dedikohen gatimit bifteku mbetet ndër recetat më fantastike që përgatitet në shtëpi. Por shpesh amvisat hasin vështirësi në përgatitjen e saktë të tij. Herë del i thatë, e […]

nga AgroWeb më 25 August, 2021

Supë E Thjeshtë Me Qofte Të Vogla Për Një Drekë Të Shijshme

Kjo është një recetë fantastike, ideale për t’u përgatitur e shijuar për një vakt të plotë dreke. Përgatitet lehtë dhe thjeshtë dhe padyshim të kënaq nepsin dhe oreksin me shijen e saj të përsosur. Kombinohet në mënyrë të shkëlqyer me sallata të stinës, perime të pjekura, patate furre por edhe turshi të ndryshme. Gjithashtu kjo […]

nga AgroWeb më 24 August, 2021

Mënyra Më e Shijshme e Përgatitjes së Pulës me Patate në Furrë  

Tava e pulës së pjekur me patate është ndër recetat më të preferuara të shqiptarëve. Kjo është një ndër recetat që padyshim amvisat përgatisin sidomos fundjavave. Por edhe kjo recetë, megjithëse e thjeshtë në dukje ka sekretet e saj kur vjen tek puna tek shija sa më perfekte. Metoda që AgroWeb.org ju sjell më poshtë […]