Pite Shtëpie me Kungulleshka dhe Djathë – Shije e Përsosur

844 0

Nëse jeni në kërkim të një recete të shijshme për muajt e verës, AgroWeb.org rekomandon recetën e shijshme me djathë dhie dhe kungulleshka.

Kjo pite e kripur është shumë e shijshme dhe një mënyrë shumë interesante për të konsumuar kungulleshkat, të cilat janë shumë të shëndetshme për njeriun.

AgroWeb.org ju sugjeron më poshtë përgatitjen e një recete fantastike me kungulleshka, atë të kombinimit të saj me pite dhe djathë të bardhë.

Përgatitja e Pites me Kungulleshka 

Përbërësit

  • 1 filxhan e gjysmë me miell
  • 140 gramë gjalpë pa kripë
  • Kripë
  • Gjysmë luge çaji me uthull të bardhë
  • 600 gramë kungulleshka të prerë në feta të holla
  • Piper i zi pluhur
  • 2 lugë gjelle me vaj ulliri ekstra të virgjër
  • 200 gr djathë të bardhë të thërrmuar (nëse preferoni në vend të djathit të bardhë mund të përdorni edhe djathë kaçkavall)
  • 1 lugë çaji me kopër ose majdanoz të grirë hollë

Përgatitja

Hidhni në mikser miellin, gjalpin dhe një majë luge me kripë.

Përziejini dhe më pas shtoni uthullën dhe 3 ose 4 lugë çaji me ujë të ftohtë.

AgroWeb.org ju udhëzon që brumin e përfituar ta punoni me dorë në një sipërfaqe të ngurtë, mbështilleni me një qese plastike kuzhine dhe lëreni të vijë për 30 minuta.

Më pas hapeni duke i dhënë një formë rrethore.

Hapeni fetën e brumit mbi një tavë ku keni shtruar letër pjekje, mbulojeni me qese plastike dhe lëreni mënjanë.

Më pas, fetat e prera hollë të kungulleshkave spërkatini me kripë dhe vendosini në një kullesë.

Herë pas here shtrydhini lehtë me duar që të lëshojnë ujin e akumuluar dhe pas 30 minutash transferojini në një enë tjetër.

Përziejini me një lugë gjelle me vaj ulliri ekstra të virgjër dhe piperin e zi.

Në një tas tjetër përzieni koprën, kripën, piperin dhe djathin e bardhë të thërrmuar.

Lyejeni me të të gjithë sipërfaqen e brumit që keni shtruar në një tavë dhe më pas vendosini fetat e kungulleshkave në forma të ndryshme sipas dëshirës (ose si në foto).

Spërkatini me vaj ulliri dhe piqini në furrë për 40 deri në 50 minuta.

Vlerat e Kungulleshkave

Kungulleshkat kanë pak kalori. Ato janë një zëvëndësues i mirë për ushqimet e pasura me kalori.

Kungulleshkat kanë pak kalori. Ato janë një zëvëndësues i mirë për ushqimet e pasura me kalori.

Falë përmbajtjes së lartë të magnezit, kungujt e njumë ulin rrezikun e atakut në zemër dhe ishemisë.

Kunulleshkat përmbajnë acid folik që është thelbësor në shkatërrimin e amino acideve të dëmshme që shkaktojnë atak në zemër dhe trombozë.

Kaliumi dhe magnezi që gjendet tek kungujt e njomë ndihmon në uljen e tensionit të gjakut dhe në largimin e stresit./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.