Gjizë me Hudhra dhe Vaj Ulliri – Mrekulli për Shijen dhe Shëndetin

2.4k 0

Është një recetë e thjeshtë, shumë e shijshme dhe e mrekullueshme.

Gjizën e përdorim në shumë receta të përditshme. Gjiza shkon mirë me speca të skuqur, me vezë, me spinaq, vaj ulliri e hudhër.

Ajo është antipasta e preferuar e burrave që e shoqërojnë atë me raki.

Vështirë të gjesh një ushqim të shpejtë, të shijshëm dhe plot vlera siç është gjiza.

Por nuk është vetëm shija e saj, e mjaftueshme për t’iu dorëzuar kënaqësisë që të ofron ky produkt bulmeti, po aq të rëndësishme janë edhe vlerat shëndetësore që organizmi përfiton kur e konsumojmë atë.

Më poshtë, AgroWeb.org ju sjell përgatitjen e gjizës me vaj ulliri dhe hudhra, një pjatë thjeshtë fantastike.

Gjizë me Vaj Ulliri të Freskët dhe Hudhra 

Përbërësit

 (Përbërësit për 4-5 persona)

 • 500 gr gjizë me kripë
 • 4-5 thelpinj hudhra të shtypura
 • 3-4 lugë gjelle me vaj ulliri
 • Piper i zi
 • Spec djegës (sipas dëshirës)

Përgatitja

Si fillim, AgroWeb.org ju këshillon që të parangrohni furrën në temperaturë maksimale 200 gradë celcius.

Hidhni vajin e ullirit në një tigan, vendoseni në zjarr shtoni aty gjizën dhe përzjeheni përreth 5 minuta. Në fund shtojini hudhrat e shtypura dhe pëzjeini bashkë.

Të gjithë masën që keni në tigan, transferoheni në një tavë të vogël dhe futeni të piqet për 5 minuta në furrë.

Në fund spekateni me piper të zi dhe pak spec djegës dhe është gati.

 Vlerat ushqyese të gjizës 

Profili i saj ushqimor është i pasur por në varësi të llojit të qumështit dhe kripës së përdorur.

Në një sasi prej 226 gramë gjizë të prodhuar nga qumësht me pak yndyrë do të gjeni:

 • 163 kalori
 • 28 gramë proteinë
 • 6.1 gramë karbohidrate
 • 2.3 gramë yndyrë
 • 30% të dozës së rekomanduar ditore të fosforit
 • 30% të dozës së rekomanduar të sodiumit
 • 29 % të dozës së rekomanduar të seleniumit
 • 24% të dozës së rekomanduar ditore të vitaminës B12
 • 22% të dozës së rekomanduar ditore të riboflavinës
 • 14% të dozës së rekomanduar ditore të kalçiumit
 • 7% të dozës së rekomanduar ditore të acidit folik

Ekspertët e AgroWeb.org theksojnë se gjiza përmban sasi të mjaftueshme të vitaminave B1, B3, B6, A por edhe hekur, magnez, zink dhe bakër.

Ajo duhet konsumuar rregullisht, së bashku me ushqime të tjera të shëndetshme./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.