Afër natyrës

Koha e mjaltit/ Momenti më i rëndësishëm i punës së një bletërritësi

Në Elbasan, Rifan Bashën e njohin të gjithë  si mjeshtrin e bletëve.Ai  thotë se ka më shumë se gjysmë shekulli...

Agjencia Italiane e Bashkëpunimit për Zhvillim, 260 milionë angazhim në Shqipëri dhe Ballkanin Perëndimor

Mbi 240 milionë në Shqipëri. Drejtësia, Mjedisi dhe Turizmi, Zhvillimi Rural, Shëndetësia, të Drejtat e Njeriut, Barazia Gjinore dhe Përfshirja...

Qeveria lajmëroi gjoba nga 1 korriku – Por pse duhet t’i ndalojmë së përdoruri qeset plastike?

Në Shqipëri, prej një muaji ndalimi i qeseve plastike njëpërdorishme ka bërë që qytetarët dhe tregtarët të sensibilizohen dhe të...

I nxehti përvëlues, sot temperaturat arrijnë deri në 38 gradë

Këtë të martë kushtet e qëndrueshme atmosferike do të dominojnë në vendin tonë, duke sjellë mbizotërim të motit të kthjellët...

Si mund të kujdesen mësuesit dhe nxënësit për shmangien e ndotjes plastike në shkolla

Plane konkrete informuese dhe aktivitete ndërgjegjësuese po krijojnë një kulturë të re bashkëjetese me mjedisin. Dhe zgjidhja më e mirë...

Nga Sot Lamtumirë Qese Plastike! Mënyrat si t’i Zëvendësoni Për Pazaret

Nga sot, hyn në fuqi ligji për shmangien e përdorimit të qeseve plastike njëpërdorimshme. Nëse funksionon siç duhet, Shqipëria mund...

A do të ketë ndalim të plotë të qeseve?

Cilat qese do të ndalohen të prodhohen? Ministria e Turizmit dhe Mjedisit tha për ‘Monitor’ se nisma ligjore nuk merr...

Sot Panairi Ndërkombëtar i Bujqësisë dhe Blegtorisë – Pse Duhet të Merrni Pjesë

Quhet “Ditet e Bujqësisë 2022” dhe është një nga ngjarjet më të mëdha të bujqësisë në Shqipëri që do të...

BB: Shqipëria do të goditet nga kriza e çmimeve të drithërave dhe energjisë, inflacioni 5% këtë vit

Lufta në Ukrainë do të frenojë rimëkëmbjen ekonomike pas pandemisë në Shqipëri, për shkak se çmimet e larta do të...

Hidroponia – Të Mbjellësh Pa Tokë Produktet E Freskëta Të Fermës

Nuk keni tokë? S’ka problem. Ajo çfarë ju duhet është pak hapësirë, pak ujë dhe në një kohë rekord mund...

Ulen Financimet Për Blegtorinë Shqiptare – Pasojat Tek Fermerët

Blegtoria po tkurret, vetëm në vitin 2020 sipas të dhënave nga INSTAT, në Shqipëri ka 55 mijë gjedhë më pak...

Drejt “Zhdukjes” Kultivimi i Kërmillit – Përse Fermat Po Mbyllen?

Disa vite më parë numri i atyre që vendosën të investonin në një fermë kërmilli pësoi rritje të ndjeshme nën...

Ndryshimet Klimatike – Dëmet Në Zonat Fushore Të Bujqësisë

Evans Rroko, Profesor në Universitetin Bujqësor të Tiranës, analizon se si do të ndikohen kulturat bujqësore në të gjithë vendin...

CoSolve-19 në mbështetje të Ndërmarrjeve Mikro, të Vogla dhe të Mesme dhe Fermerëve të prekur nga Covid-19

Çdo Ndërmarrje Mikro, e Vogël dhe e Mesme si dhe fermerët e regjistruar që janë prekur nga pasojat e Covid-19,...

Thirrja e Katërt e IPARD II – 400.000 Euro Për Zhvillim e Agroturizmit

Fondet IPARD të ofruara nga Bashkimi Europian janë mbështetja më e madhe për financimin e sektorit të bujqësisë në Shqipëri....

Diell dhe rritje e temperaturave me 2 gradë, njihuni me parashikimin e motit

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të cilat do të sjellin mot të qëndrueshëm. Sipas...

Ndotja e Ajrit Një Problem Serioz në Shqipëri e Kosovë – Këshillat e Ekspertëve

Ndotja e ajrit është tema e ditës jo vetëm për dëmet që i shkakton natyrës, por edhe për ndikimet e...

Ferma e Shtëpisë – Rikthimi i Traditës Shqiptare

Të vendit apo të importuara; dyshimi lind natyrshëm mbi origjinën e produkteve në treg. Por shumëkush ka zgjedhur të ketë...

Shkencëtarët në Alarm: “Shenjat Jetike” të Tokës po Zbehen

Shenjat jetike të Tokës po dobësohen me ritme rekord, paralajmërojnë një grup shkencëtarësh me influencë, sipas të cilëve disa të...

Raporti i 2020 – Më Shumë Makina Elektrike Më Pak C02 në Evropë

Ndotja e atmosferës dhe problemet me ngrohjen globale kanë bërë që emetimet e dioksidit të karbonit të jenë në qendër...

Përse 10 Vitet e Ardhshme Janë Vendimtare për Planetin

Prej vitesh tashmë kyrefjala e shkencëtarëve, ambientalistëve, shteteve dhe organizatave ndërkombëtare është përkujdesja për planetin. Shqetësimi sa vjen e bëhet...