Afër natyrës

Ujërat Termale të Shqipërisë – Për Shërimin e Çdo Sëmundje

Shqipëria është e bekuar me të gjitha thesaret që natyra mund të ofrojë. Vargmale të larta e të hijshëm, lumenj...

Nespulla – Shija Autentike e Oborreve dhe Kopshteve

Nespulla është një pemë shumëvjeçare, me gjatësi prej gati tre metrash, me gjethe të mëdha dhe të shumta, lule të...

Risia e Veçantë – Kikirikë nga Bahçet Shqiptare

Vendet e Bashkimit Evropian janë konsumatorët më të mëdhenj të kikirikëve në botë, ndërkohë që e gjithë kërkesa për këtë...

Çfarë po Ndodh? Përse Kafeja po Shkon drejt Zhdukjes

Kafeja është bërë pjesë e pazëvendësueshme e mëngjeseve dhe pasditeve tona. Ajo të zgjon dhe të gjallëron. Megjithatë, nektari me...

Biznes me fidanishte – Inxhinieri i pyjeve që mbjell pemë dekorative

Profesioni si inxhinier pyjesh, 30 vite më parë e nxiti Vasil Saton nga Fieri që të haptë biznesin e fidanishtes...

Domatet e Egra – Frutat Plot Vlera të Malësive të Shqipërisë

Domatja e egër njihet ndryshe edhe fshikakuqe dhe mban emrin botanik Physalis Alkekengi. Shija e domates së egër është një...

Laboti – Barishtja Shqiptare Shumë e Kërkuar

Laboti i egër është njohur më parë si bar i keq, por mund të konsiderohet si një barishte e nënvlerësuar,...

Të Rrisësh Pemën E Milionerëve – Fruti i Ri i Tokave Shqiptare

Frutat janë pasuria e vërtetë e natyrës dhe e shëndetit, por sipas ekspertëve ato mund të përkthehen lehtë edhe në...

Qumësht vendi apo importi – Çfarë konsumojnë më shumë Shqiptarët

Sasia e qumështit të prodhuar në vend nuk po e plotëson kërkesën e fabrikave përpunuese për prodhim të produkteve të...

“Dita e Verës” – Në Korçë, ndizen zjarret tradicionale të ardhjes së pranverës

Dita e Verës është pritur në Korçë me zjarret që ndizen para shtëpive dhe me ritualet e përhershme që banorët...

Agaçi Greens, Përfiton Certifikimin Ndërkombëtar Për Perime të Cilësisë Së Lartë

“Agaçi Greens” është një nga kompanitë më të mëdha shqiptare të eksportit të fruta perimeve, e cila menaxhohet nga z....

Nga Lezha në Europë – Fruta dhe Perime të Konservuara nga Amarilto SHPK

Amarilto SHPK ka filluar aktivitetin e tij në vitin 1992 si një biznes familjar i drejtuar nga Z. Arben Malshi....

Prodhime të Certifikuara nga Serrat e Agro Buli – Kompania Kosovare që Mbështet Gratë Punëtore

“Agro Buli” është një kompani bujqësore nga Shtime e Kosovës, e cila merret me prodhimin e perimeve në serra. Përveç...

Shegë të Certifikuara nga Konispoli – Njihuni me Falcon Land

Shegët futen në grupin e frutave që rriten në klima të ftohta, por duhet të dini që idealja për këtë...

Agro Iliria – Kompania shqiptare me prodhime të certifikuara sipas standarteve ndërkombëtare

Nuk ka rëndësi nëse jeni një shitës apo një blerës, nëse po kërkoni një produkt cilësor në treg, ajo çfarë...

Arritje shumë e rëndësishme në punën për Parkun Kombëtar të Lumit të Egër Vjosa me dorëzimin e studimit të fizibilitetit nga ekipi i ekspertëve

Me paraqitjen pranë Qeverisë Shqiptare të vizionit, strategjisë dhe studimit të fizibilitetit nga ekipi i ekspertëve shqiptarë dhe ndërkombëtarë, që...

Lisar Seedling – Si Arriti Një Sipërmarrje Shqiptare Në Tregun e Huaj

Lisar Seedlings është një kompani e mirënjohur shqiptare, e themeluar në vitin 1996 e cila ofron fara, fertilizues dhe inpute...

Selmon Shala B.I “N.T.P Moni” –  Suksesi i Një Biznesi Familjar Nisur Nga Pasioni Për Bujqësinë

Nisur nga zoti Selmon Shala dhe trashëguar tek fëmijët e tij, “Selmon Shala B.I” është një nga kompanitë e vogla...

Fruta Pylli dhe Gështenja Organike – LEA 2011, Kompania Shqiptare që Certifikoi Prodhimet Sipas Standarteve të BE

Në një nga zonat më veriore të vendit, afër kufirit të Kosovës dhe Malit të zi, pikërisht në Tropojë nis...

Ndryshimi i Temperaturave – Ulje Deri në -2 Gradë Celcius

Moti i ngrohtë duket se ka dëbuar dimrin përgjatë gjithë kësaj periudhe, por sipas ekspertëve kjo nuk do të zgjasë....

FLOTA SHPK – Një Biznes Familjar që Synon Eksportin Global të Prodhimeve Kosovare 

Një nga hapat e parë që ndërrmarin kompanitë e prodhimit apo grumbullimit është ruajtja e cilësisë së produktit të tyre.  ...