Afër natyrës

“Redukto, riciklo dhe ripërdor” një gjest i vogël me impakt global

Keni menduar ndonjëherë si do të ishte një botë ideale pa mbetje dhe ndotje? Me ajër cilësor dhe hapësira të...

Produkte të paautorizuara në treg – Reagon Coca Cola Albania

Bazuar në komunikimet e fundit që qarkullojnë në media në lidhje me produktet serbe, apo vendeve të tjera, si Turqia,...

Llixhat e Bënjës së Përmetit – Shëruese për Reumatizmën, Stomakun, Lëkurën

Një nga arsyet kryesore përse nga viti në vit zona e Bënjës së Përmetit po njeh një frekuentim të gjerë vizitorësh...

Flasin Ekspertët: Është Koha për Reduktimin e Dëmit nga Duhani

“Reduktimi i dëmit të duhanit bazohet në ofrimin e nikotinës për njerëzit që nuk mund ose nuk duan ta lënë...

CEO i Philip Morris: “Ishte e qartë që në vitet 1990 se cigaret ishin të dëmshme”

Philip Morris dëshiron të jetë “smoke-free”. Për ta bërë këtë, CEO Jacek Olczak mbështetet në inovacionin e brendshëm nga qendra...

Si u Krijua LORES+ Sistemi i Parë i Referimit të Kredive në Shqipëri

Një nga sfidat që bizneset hasin më shpesh është pikërisht sigurimi i financimit për investimet që ata synojnë. Sigurisht ekzistojnë...

Ujërat Termale të Elbasanit – Mrekullitë Kurative për Shëndetin

Llixhat e Elbasanit janë ndër më të njohurat në vend. Elbasani është ndër të vetmet qendra që prej dekadash me...

“New Dent” 20 vite në Treg –Sipërmarrja e Suksesshme nga Eglantina Shabanaj

Kur Eglantina Shabanaj hapi klinikën e saj dentare e dinte sesa sukses do të kishte. Sepse sipas saj, një njeriu...

OBSH e kualifikon si një vend “smoke-free”, si i arriti Suedia këto rezultate? Nga rregullat strikte kundër cigareve klasike tek inkurajimi i duhanpirësve për produktet alternative

Sipas OBSH, pirja e duhanit është faktori kryesor që rrezikon shëndetin kudo në botë me mbi 8 milionë viktima çdo...

Fuqizimi i Grave në Biznes – “Barbia” Kompania e Letrave që u Krijua nga Një Grua Sipërmarrëse

Dëshira për të hapur një biznes të sajin për Oldi Kodrën ka nisur shumë vite më parë gjatë bashkëpunimeve me...

Lulet e Blirit – Si Duhen Mbledhur dhe Tharë për të Garantuar Vlerat Mjekësore

Territoret shqiptare janë të bekuara me pemët e blirit, të cilat ofrojnë lule me vlera të mrekullueshme medicinale. Në Shqipëri...

Vlerat e Lulëkuqeve Rrezatuese të Shqipërisë

Lulëkuqja që rritet kudo në Shqipëri është e njohur për vlerat e saj të rëndësishme shëndetësore. Po të pyesni gjyshërit...

6 Fakte Zbavitëse Rreth Manushaqeve

Manushaqet janë lulet që lulëozjnë në muajin shkurt. Ato simbolizojnë besnikërinë dhe janë dhurata e përsosur për të lindurit e...

Dita Botërore e Tokës – Çfarë Duhet të Dini

Dita e Tokës  festohet dhe është një moment reflektimi për më shumë se 192 vende, për ruajtjen dhe sigurinë e...

Ditët e Bujqësisë – Panairi Ndërkombëtar për Bujqësisë, Blegtorinë, Peshkimin dhe Inovacionin

Lushnja mirëpret për të dytin vit rradhazi panairin ndërkombëtar “Ditët e Bujqësisë 2023”. Ky panair 3 ditor ka në fokus...

Ujërat Termale të Shqipërisë – Për Shërimin e Çdo Sëmundje

Shqipëria është e bekuar me të gjitha thesaret që natyra mund të ofrojë. Vargmale të larta e të hijshëm, lumenj...

Muaji Prill – Gati për Perime dhe Fruta në Vazo

Ka kaluar një muaj që kur bëra mbjelljet e pranverës dhe tashmë gjelbërimi i është shtuar ballkonit tim. Filizat e...

Nespulla – Shija Autentike e Oborreve dhe Kopshteve

Nespulla është një pemë shumëvjeçare, me gjatësi prej gati tre metrash, me gjethe të mëdha dhe të shumta, lule të...

Risia e Veçantë – Kikirikë nga Bahçet Shqiptare

Vendet e Bashkimit Evropian janë konsumatorët më të mëdhenj të kikirikëve në botë, ndërkohë që e gjithë kërkesa për këtë...

Çfarë po Ndodh? Përse Kafeja po Shkon drejt Zhdukjes

Kafeja është bërë pjesë e pazëvendësueshme e mëngjeseve dhe pasditeve tona. Ajo të zgjon dhe të gjallëron. Megjithatë, nektari me...

Biznes me fidanishte – Inxhinieri i pyjeve që mbjell pemë dekorative

Profesioni si inxhinier pyjesh, 30 vite më parë e nxiti Vasil Saton nga Fieri që të haptë biznesin e fidanishtes...