Në Natyrë

Përkujdesja dhe Ujitja e Bimëve të Shtëpisë në Dimër

Ndryshimi i temperaturave dhe klima përgjithësisht e ftohtë shkakton shumë mëdyshje mes dashamirësve të kopshtarisë. Ata që rrisin bimët vetë...

Panxhari Në Saksi, Si të Rrisni Perimen e Superfuqishme

Nëse po kërkoni ide për perime interesante dhe të shëndetshme për të mbjellë në shtëpinë tuaj atëherë AgroWeb.org ju rekomandon...

Ushqyesit Organikë të Bimëve – Kafe, Banane dhe Vezë

A keni dëgjuar për kopshtarinë organike dhe këshillat e panumërta që vijnë prej saj? Një prej këtyre këshillave ka të...

Rritja e Bimëve – Si të Gjeni sa Rreze Dielli Bien në Kopshtin Tuaj Gjatë Ditës

Një nga sfidat me të cilat përballen kopshtarët e rinj është si të përcaktojnë se sa rreze dielli duhet të...

Trëndafili i Krishtlindjeve – Si ta Mbillni në Shtëpitë Tuaja

Mund të mos e keni dëgjuar më parë, por trëndafili i Krishtlindjeve është shumë i njohur në të gjithë botën....

Lulja e Kuqe e Krishtlindjeve – Si të Kujdeseni për ta Patur sa më Gjatë në Shtëpi

Sezoni i fundvitit që përkon edhe me sezonin e shumë festave, ka më shumë se një tipar identifikues. Duke filluar...

Si të Mbillni Patatet në Shtëpi në Pesë Hapa të Thjeshtë

Dashamirësit e ushqimeve organike janë gjithnjë të etur për ide të reja dhe interesante që zbatohen lehtë në shtëpi. E...

Cila Mes Brymës dhe Ngrirjes Dëmton më Shumë Lulet?

Stina e dimrit sjell ndryshime ekstreme të motit që prek edhe bimët e kopshtit tuaj. Dhe kur bëhet fjalë për...

Lilium Albanicum – Zambaku Shqiptar i Përjetësisë

Zambaku është një lule shumë e bukur që rritet në gjithë globin, por trevat tona i kanë dhënë botës një...

7 Arsye Pse Duhet Të Përdorni Energjinë Diellore

Energjia diellore është bërë dukshëm trend në energjinë e rinovueshme. Shumë pronarë shtëpish kanë instaluar panele diellore në çatitë e...

Trëndafili i Dimrit – Si Të Rrisësh Në Mënyrën e Duhur Lajmëruesin e Pranverës

Asnjë kopsht nuk është i plotë pa disa nga bimët që lulëzojnë në fund të dimrit dhe fillim të pranverës....

Xhenxhefil nga Tokat Shqiptare – Biznesi Fitimprurës

Përdorimi i gjerë i xhenxhefilit në Shqipëri ka frymëzuar fermerët vendas të nisin kultivimin e tij në parcelat e tyre....

Si të Mbillni Shegën Krejt Lehtë në Ballkon dhe Shtëpi

Shegët janë një frut me një paraqitje shumë të hijshme dhe pemët shtatshkurtra të tyre mund të transformohen në një...

Si të Mbjellësh Bajame në Oborrin e Shtëpisë

Këto lloj bajame kanë lëvozhgë të hollë dhe kanë një përmasë mesatare. Pema në fjalë mund të mbillet shumë lehtë...

5 Lule që Mund t’i Rrisni Lehtë Brenda Shtëpisë Tuaj

Lulet brenda shtëpisë jo vetëm që shtojnë harenë dhe i japin vlerë dekorit, por ndihmojnë edhe organizmin. Pastrimi i ajrit...

Lumi i fundit i egër në Europë, Kumbaro-Gellert: Nis puna teknike për shpalljen e Vjosës, Park Kombëtar

Deklaratë e Përbashkët e Ministres së Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro dhe Drejtorit Ekzekutiv të Patagonia-s, Ryan Gellert 100 ditë...

Koha e mjaltit/ Momenti më i rëndësishëm i punës së një bletërritësi

Në Elbasan, Rifan Bashën e njohin të gjithë  si mjeshtrin e bletëve.Ai  thotë se ka më shumë se gjysmë shekulli...

Qeveria lajmëroi gjoba nga 1 korriku – Por pse duhet t’i ndalojmë së përdoruri qeset plastike?

Në Shqipëri, prej një muaji ndalimi i qeseve plastike njëpërdorishme ka bërë që qytetarët dhe tregtarët të sensibilizohen dhe të...

Si mund të kujdesen mësuesit dhe nxënësit për shmangien e ndotjes plastike në shkolla

Plane konkrete informuese dhe aktivitete ndërgjegjësuese po krijojnë një kulturë të re bashkëjetese me mjedisin. Dhe zgjidhja më e mirë...

A do të ketë ndalim të plotë të qeseve?

Cilat qese do të ndalohen të prodhohen? Ministria e Turizmit dhe Mjedisit tha për ‘Monitor’ se nisma ligjore nuk merr...

Lule Surratkat – Nga Mbjellja Tek Ujitja Si Të Kujdeseni Për To

Me siguri sa herë i shikoni këto lule mendoni për formën dhe ngjyrat e tyre të cilat duken si një...