Pesë Mënyra të Thjeshta për të Zbardhur Fytyrën Natyralisht

11 0

Fytyra e bardhë dhe e shndritshme është padyshim shenjë e shëndetit të mirë dhe kujdesit për veten.

Megjithatë mirëmbajtja e saj jo gjithnjë jep rezultat e duhura edhe pse gama e produkteve të lëkurës në treg është e gjerë.

Për fat të mirë një nga alternativat gjithnjë të sigurta e që funksionon është trajtimi me metoda natyrale.

Kur themi këtë kemi parasysh të gjithë produktet që mund t’ju shkojnë ndër mend dhe që ndodhen në kuzhinën e shtëpinë tuaj.

Në këtë artikull nga AgroWeb.org do ju tregojmë pesë mënyra se si të mban në formë lëkurën e fytyrës, plot shkëlqim, bardhësi e butësi.

Ndiqni ato mëposhtë dhe zgjidhni të preferuarin tuaj sipas llojit të lëkurës.

Trajtimi me kos dhe vaj bajamesh

Acidi laktik i pranishëm tek kosi ndihmon në rregullimin e pehashit të fytyrës duke e bërë kështu një nga përbërsit më të mirë për trajtime.

Bashkimi me vajin e bajames do t’i japë fytyrës tuaj butësi dhe shkëlqim.

Përbërësit

40 ml kos

5 ml vaj bajamesh

Përgatitja

Përzieni në një enë kosin me vajin e bajameve dhe më pas masën vendoseni në fytyrë dhe qafë.

Lëreni të veproje për 15-20 minuta dhe shpëlajeni me ujë të vakët.

Këtë trajtim këshillohet ta përdorni 2-3 herë në javë.

Trajtimi me vaj limoni dhe vaj trëndafili

Vaji esencial i limonit dhe ai i trëndafilit e ndihmon fytyrën tuaj të tonifikohet natyralisht.

Përbërësit

6 pika vaj esencial limoni

6 pika vaj esencial trëndafili

Përgatitja

Përzieni të dy vajrat në një enë dhe vendoseni masën mbi fytyrë të pastër para gjumit.

Në mëngjes lani fytyrën si zakonisht dhe përdoreni këtë trajtim të paktën tre herë në javë.

Trajtimi me drithëra, qumësht dhe livandë

Drithërat për fytyrën kanë një rol të rëndësishëm e të njohur tashmë.

Ato parandalojnë aknet, irritimet dhe skuqjet e fytyrës.
Gjithashtu funksionojnë si një pastrues natyral i qelizave të vdekura.

Livanda me qumështin nga ana tjetër e qetësojnë dhe i japin shkëlqim fytyrës tuaj.

Përbërësit

20 gr drithëra

4 pika vaj esencial livande

45 ml qumësht

Përgatitja

Në një enë hidhni drithërat të cilat ju këshillojmë që të jenë të bluara.

Po aty shtoni qumështin dhe vajin e livandës duke përzier derisa të formohet një masë e trashë.

Vendoseni atë mbi fytyrë dhe lëreni 20 minuta për ta shpëlarë më pas me ujë të freskët.

Trajtimi me kamomil dhe mjaltë

Nëse keni fytyrë të lodhur, të tharë e të ashpër ky është trajtimi i duhur për ju.

Përbërësit

15 gr kamomil i tharë

125 ml ujë

30 gr mjaltë

Përgatitja

Si fillim zieni ujin dhe në të hidhni kamomilin e tharë.

Lëreni të lëshojë të gjithë esencën e tij në ujë derisa të ftohet paksa e më pas kullojeni.

Lëngun përziejeni me mjaltin dhe me një pambuk ose napë aplikojeni në fytyrë dhe qafë çdo natë para gjumit.

Trajtimi me qumësht, portokall dhe mjaltë

Një paketë vitamine C dhe antioksidantësh që minimizojnë poret dhe i japin shkëlqim fytyrës tuaj.

Përbërësit

45 ml qumësht

30 ml lëng portokalli

15 gr mjaltë

Përgatitja

Përzieni të gjithë përbërësit në një enë dhe vendosini në fytyrë dhe qafë.

Lërini për 20 minuta të thahen dhe shpëlajini me ujë të bollshëm.

Këtë trajtim rekomandohet ta përdorni dy herë në javë./AgroWeb.org