Shqipëria është një vend ku sallata jeshile rritet masivisht. Zonat më të njohura për kultivimin e sallatës janë Lushnja dhe Divjaka, por atë mund ta gjeni në çdo zonë në jugperëndim të vendit.

Vërtet sallata jeshile shoqëron në mënyrë të mrekullueshme çdo gatim tradicional ose jo, por nga ana tjetër ajo konsiderohet nga dietologët ashtu si edhe nga ekspertët si një ndër ushqimet fantastike që ndihmon në mbrojtjen e organizmit, sidomos tretjen e ushqimit.

Nisur nga përfitimet e larta shëndetësore që merr organizmi, sallata jeshile rekomandohet që të konsumohet çdo ditë.

Ajo është përdorur rregullisht për të trajtuar çrregullimet e tensionit të gjakut, pagjumësinë, mungesën e oreksit, dhe sistemin tretës në përgjithësi.

Më poshtë në këtë artikull të AgroWeb.org, do të lexoni vlerat e panjohura shëndetësore të sallatës për të kuptuar dhe aryset se përse duhet ta konsumoni përditë.

Vlerat Shëndetësore të Sallatës Jeshile

Nëse konsumohet çdo ditë, sallata jeshile do të ndihmojë organizmin për të patur një aktivitet energjik përgjatë gjithë ditës.

Konsumimi i sallatës jeshile ndihmon në largimin e inflamacionit.

Sallata jeshile shuan etjen dhe hidraton qelizat. Ajo pastron qelizat nga toksinat dhe yndyrnat e dëmshme.

Gjithashtu, antioksidantët sulmojnë substancat e huaja në organizëm, ndërkohë që kaliumi që gjendet tek sallata jeshile largon toksinat dhe pastron zorrën e trashë prej tyre.

Sallata jeshile ndikon pozitivisht në uljen e niveleve të kolesterolit, që shkaktojnë sëmundjet kardiovaskulare dhe simptoma të tjera të rrezikshme.

Mënyrat e Shëndetshme të Gatimit të Sallatës Jeshile 

Sallata jeshile mund të gatuhet edhe në avull ose kavërdiset.

Mund t’i shtoni lakër të kuqe rradhiqe dhe vaj ulliri mundësisht ekstra të virgjër.

Të gjitha sallatat përdoren në panine dhe ushqime të shpejta por edhe për lëngje të plota.

Si të Zgjedhim Sallatën më Cilësore dhe si Ta Ruajmë Atë

Kur t’i blini kujdesuni që gjethet e sallatës të jenë të mirëmbajtura dhe jo të qullëta.

Shmangni gjethet me njolla, vrima, rrudha. Sallata jeshile duhet ruajtur për jo më shumë se një javë që të ruajë vlerat.

Asnjë prej sallatave nuk duhet ruajtur krah bananeve, mollëve dhe dardhave.

Mbështilleni sallatën me një letër kuzhine ose qese me vakum, për të shmangur dehidratimin e gjetheve./AgroWeb.org