nga AgroWeb më 24 May, 2022

Kujdesi për Shëndetin – Sa Herë në Vit Duhet të Bëni Kontroll Mjekësor

Kur ka qenë hera e fundit që keni bërë një kontroll mjekësor? Shumica e njerëzve shkojnë tek mjeku vetëm atëherë kur kanë problem apo ndihen të sëmurë. Ekspertët sugjerojnë që dhe nëse jeni të shëndetshëm, duhet të rezervoni një takim me mjekun tuaj. AgroWeb.org ju sjell në vëmendje se vizitat e rregullta me mjekun ndonjëherë […]

nga AgroWeb më 5 May, 2022

Regjimi Ushqimor Dhe Pijet Që Ndihmojnë Në Reduktimin E Rrezikut Të Alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh fillon me humbje të lehtë të kujtesës dhe mund përkeqësohet duke shkaktuar paaftësi në të menduar, paafatësi për të kujtuar dhe për të folur. Ende nuk dihet me siguri se cili është shkaku […]

nga AgroWeb më 28 April, 2022

Gjashtë Fakte që Duhet t’i Dini për Shëndetin e Tiroides

Shëndeti i gjendrave të tiroides është gjithnjë shumë i diskutuar pasi mund të kthehet në një problem serioz për këdo. Tiroidja është një gjendër në zonën e qafës që lidhet me trurin nëpërmjet hormoneve. Kështu ndikon si organizmin ashtu edhe shëndetin dhe qetësinë e trurit. Një nga ndihmësit më të mëdhenj të funksionimit të tiroides […]

nga AgroWeb më 19 April, 2022

Xheli i Ngrirë i Aloe Verës – Pse Duhet ta Përdorni për Shëndetin

Vlerat e xhelit të Aloe Verës janë me famë. Ajo njihet si një prej bimëve më mirëbërëse në historinë e njerëzimit. Megjithatë, lexuesit e AgroWeb.org duhe të dinë që ngrirja e xhelit është akoma më mirëbërës dhe me vlera. Xheli i ngrirë është i jashtëzakonshëm për lëkurën dhe shëndetin dhe rekomandohet kundër disa problemeve shëndetësore. […]

nga AgroWeb më 14 April, 2022

Simptomat E Menopauzës – Çfarë Duhet të Bëni

Ky është një poroces biologjik natyral, i cili nis rreth moshës 40-55 vjeçare. Shpesh ky cikël mund të shoqërohet me ndryshime psiko-emocionale, të cilat krijonë disa shqetësime tek gratë. AgroWeb.org ju njeh më poshtë me simptomat më të zakonshme që menopauza shkakton dhe si t’i menaxhoni sa më mirë. Simptomat e Menopauzës Vala e nxehtësisë […]

nga AgroWeb më 14 April, 2022

9 Përfitimet E Jashtëzakonshme Shëndetësore Të Jogës

Joga përmirëson: fleksibilitetin, forcën, tretjen, shëndetin mendor dhe lista vazhdon… Për të filluar me ushtrimet e jogës nuk ka rëndësi nëse jeni fleksibël apo jo, ajo çka ju duhet është praktika dhe përqëndrimi. Nëse jeni kurioz të mësoni se cilat janë disa nga përfitimet shëndetësore të jogës, AgroWeb.org ju fton të lexoni më poshtë. Ju […]

nga AgroWeb më 7 April, 2022

Pse Trishtimi Është Emocioni Më Jetëgjatë – Si Ta Menaxhoni

Të gjithë e kemi përjetuar këtë emocion në një moment të jetës tonë. Dikush pas një ndarjeje të vështirë, e një tjetër pas humbjes së një personi të dashur. Por kur të duhet të dalësh nga gracka e dëshpërimit, kjo duket se është diçka e pakapërcyeshme. Pse trishtimi zgjat më shumë se ndjenjat e të […]

nga AgroWeb më 3 March, 2022

Çfarë Duhet Të Dini Për Dhimbjen Në Njërën Anë Të Kokës

Ju mund të jeni kurioz të dini arsyet se përse ndonjëherë në njërën atë të kokës, mbi vesh, shfaqet një dhimbje e mprehtë torturuese. Ajo mund të jetë një dhimbje koke e përkohshme ose mund të jetë diçka më serioze, shkaqet e së cilës AgroWeb.org i zbulon më poshtë. Cili mund të jetë shkaku? Për […]

nga AgroWeb më 25 February, 2022

Si ndikon Ndotja e Ajrit tek Sëmundjet e Zemrës

Aterioskleroza quhet sëmundja e cila prek dhe bllokon muret e aterieve duke i holluar apo trashur ato. Zakonisht shfaqet tek moshat e mëdha, por studime të reja hedhin dritë mbi disa faktorë të jashtëm që ndikojnë në zhvillimin e kësaj sëmundje. Depozitimi i yndyrnave të tepërta apo kolesterolit që mblidhen brenda arterieve vështirsojnë funksionimin normal […]

nga AgroWeb më 16 February, 2022

Efekti I Lëngut Të Limonit Në Funksionin E Mëlçisë

Tashmë ju duhet të keni dëgjuar për përfitimet e limonit dhe lëngut të tij në organizëm. Edhe pse ende mungojnë provat shkencore, askush nuk mund ta mohojë se ky frut ka një sasi të madhe lëndësh ushqyese. Lëngu i limonit është i pasur me vitaminë C, që përmirëson dhe forcon funksionin e imunitetit. Në fakt, […]

nga AgroWeb më 11 February, 2022

Lulet Që Mbushin Shtëpinë Me Oksigjen – Cilat Duhet Të Zgjidhni

E dinit se ajri brenda shëpisë mund të jetë shumë herë më i ndotur se ajri jashtë saj? Ambientet e mbyllura thithin shumë energji dhe kimikate brenda tyre. Për fat të mirë bimët na ndihmojnë që të arrijmë ta filtrojmë ajrin në mënyrë të vazhdueshme dhe natyrale në çdo ambient. Por vetëm një lloj i […]

nga AgroWeb më 8 February, 2022

Sa E Dëmshme Është Për Organizmin Të Mos Konsumoni Kurrë Peshk?

Peshqit si salmoni, sardelet dhe trofta janë ndër burimet më të mira të omega-3, që vijnë me përfitime të panumërta shëndetësore. Sipas burimeve të AgroWeb.org dy llojet e veçanta të omega-3 që gjenden tek peshqit janë acidi eicosapentaenoic (EPA) dhe acidi docosahexaenoic (DHA). Ato ndihmojnë për një sërë problemesh të shkaktuara nga inflamacioni në trup, […]

nga AgroWeb më 10 December, 2021

6 Metoda Si Të Mbroheni Nga Mikrobet Dhe Bakteret Në Palestër

Palestra nuk është gjithmonë vendi më i pastër apo më higjienik dhe kjo veçanërisht gjatë sezonit të të ftohtit dhe gripit. Me mikrobet që fshihen në pothuajse çdo të çarë të paisjeve është e lehtë të sëmuresh. Përveç marrjes së vaksinës kundër gripit, e cila mund t’ju mbrojë kundër llojeve të zakonshme të viruseve, ka […]

nga AgroWeb më 25 November, 2021

Sëmundja E Hashimotos – Si Ndihmon Mënyra E Të Ushqyerit Dhe Stili I Jetesës

Kjo është një sëmundje autoimune që dëmton tiroiden, duke shkaktuar prodhim të pamjaftueshëm të hormoneve. Tiroidja është një gjendër endokrine që ndodhet në pjesën e qafës dhe sekreton hormone që prekin pothuajse çdo sistem organesh. Ajo gjithashtu kontrollon metabolizmin dhe procesin e rritjes. Simptomat e këtij çrregullimi mund të ndikojnë ndjeshëm në cilësinë e jetës […]

nga AgroWeb më 24 November, 2021

Lidhja Midis Izolimit Social Dhe Rritjes Së Inflamacionit – Përkeqësimet e Shëndetit

Sipas studiuesëve izolimi social është një faktor rreziku për shumë sëmundje. Megjithatë, ata ende nuk e kuptojnë plotësisht se pse izolimi social ndikon në këtë mënyrë tek shëndeti. Por së fundmi, një studim në të cilin AgroWeb.org u mbështet, gjeti një lidhje të rëndësishme midis izolimit social dhe inflamacionit. Sipas studiuesëve të këtij hulumtini, kjo […]

nga AgroWeb më 19 November, 2021

A Janë Antibiotikët Armkiu I Një Sistemi Tretës Të Shëndetshëm?

Në trupin e njeriut jetojnë përafërsisht 40 trilion mikrobe dhe shumica ndodhen në zorrë. Mikrobet mund të ndikojnë në gjithçka, që nga mënyra se si e tresni ushqimin e deri tek mënyra se si mbroheni kundër kërcënimeve të jashtme si viruset, parazitët dhe bakteret. Ato krijojnë një ekuilibër që mund të prishet nga një sërë […]

nga AgroWeb më 16 November, 2021

Tru I Fortë Për Një Zemër Të Shëndetshme – Mësoni Për Lidhjen Midis Tyre

Ndoshta tashmë e dini se të mbroni shëndetin e zemrës kërkon të ushqeheni mirë, të ushtroheni dhe të kontrolloni faktorët e njohur të rrezikut për sëmundjet e zemrës. Por a e dini se truri juaj luan gjithashtu një rol të rëndësishëm edhe në shëndetin e zemrës? Vitet e fundit, studiuesit kanë gjetur gjithnjë e më […]

nga AgroWeb më 11 November, 2021

Regjimi Ushqimor Që Mund Të Largojë Diabetin E Tipit 2 – Këshillat E Ekspertëve

Një studim i kohëve të fundit ku AgroWeb.org u bazua, sugjeron se planifikimi “i duhur” i regjimit ushqimor mund të bëjë një diagnozë si ajo e diabetit të tipit 2 një gjë të së kaluarës. Autorët e këtij studimi nga Universiteti i British Columbia dhe Universitetit Teesside në Angli, mblodhën afro 200 të rritur të […]

nga AgroWeb më 3 November, 2021

Efektet Anësore Befasuese Të Vajit Të Peshkut Për 50 Vjeçarët

Pesëdhjetë vjetori është një moment shumë i rëndësishëm në jetë, i cili shpesh përkon me ndryshime të mëdha në shëndetin tuaj dhe mirëqenien e përgjithshme. Krahas një stili të shëndetshëm jetese ka edhe një mënyrë për t’u kujdesur për mirëqenien tuaj edhe në të 50-tat dhe ajo është: marrja e suplementeve të vajit të peshkut. […]

nga AgroWeb më 27 October, 2021

Nëse Jeni Mbi 65 Vjeç Shmangni Konsumin E Këtij Lloj Djathi

Nuk mund ta mohosh se sado i ri të dukesh apo të ndihesh, plakja vjen me sfidat e veta. Dhe kjo mund të nënkuptojë fillimin e ndryshimeve të rëndësishme në aspektin e mirëqenies, përfshirë këtu edhe regjimin tuaj ushqimor. Në veçanti njerëzit mbi 65 vjeç, kanë një rrezik më të lartë të helmimit nga ushqimi. […]