Ushqimet që Largojnë Shenjat e Akneve në Lëkurë

343 0

Industria kozmetike ka gjetur shumë mënyra për të luftuar shenjat e akneve, por mënyra më e lehtë dhe më e natyrshme për ta bërë këtë është të trajtoni veten me disa ushqime të shijshme dhe të shëndetshme.

Sipas “Bright Side”, një dietë ushqyese dhe e ekuilibruar është çelësi për një lëkurë rrezatuese. Ja ushqimet që mund t’ju ndihmojnë:

Kungull

Pse funksionon: Kungulli është një burim i madh i niacinës, folatit, vitaminave A dhe B dhe zinkut.

Çfarë bën: Niacina dhe folati rrisin qarkullimin e gjakut, përmirësojnë rinovimin e qelizave dhe janë të dobishme në trajtimin e akneve. Farat e kungullit përmbajnë zink, i cili ndihmon në kontrollin e niveleve të hormoneve dhe prodhimit të vajit dhe ndihmon në shërimin e lëkurës. Vitamina A ndihmon në minimizimin e shenjave të akneve.

Kale 

Pse funksionon: Kale është e pasur me vitamina C dhe K dhe është një burim i mirë i bakrit dhe hekurit.

Çfarë bën: Vitaminat, mineralet dhe antioksidantët tek lakra jeshile zvogëlojnë hiperpigmentimin dhe ndihmojnë në barazimin e tonit të lëkurës. Vitamina K punon për të zvogëluar njollat ​​e errëta në lëkurë. Hekuri përshpejton shërimin e shenjave, përfshirë plagët dhe njollat ​​e akneve.

Patate e ëmbël

Pse funksionon: Patatja e ëmbël përmban retinol dhe beta-karoten.

Çfarë bën: Trupi juaj konverton beta-karotenin në vitaminë A. Kjo vitaminë funksionon si një barrierë e lëkurës kundër njollës, inflamacionit dhe poreve të bllokuara, të shkaktuara shpesh nga radikalet e lira. Retinol është një përbërës kyç në shumë produkte bukurie pasi lufton kundër hiperpigmentimit, akneve, vijave të imta dhe shenjave. Në vend që të blini kremra të shtrenjtë, ju mund të shijoni formën origjinale të retinolit duke shtuar patate të ëmbla në ushqimet tuaja./Burimi:Panorama