nga AgroWeb më 1 April, 2022

Shpresë Për Njerëzit Që Vuajnë nga Migrena – Zbuloni Terapitë E Reja

Dy studime klinike mbi migrenën kanë arritur në zbulimin historik se përdorimi i dy antitrupave arrin të ndryshojë aktivitetin e lëndëve kimike që shkaktojnë migrenën. Studimet kanë treguar se geni kalcitoninë, një agjent kimik në tru është përgjegjës jo vetëm për dhimbjen e kokës por edhe ndjeshmërinë ndaj zhurmës dhe dritës në rastin e migrenës. […]

nga AgroWeb më 10 January, 2022

COVID-19 – Antitrupat monoklonalë parandalojnë dëmtimin e mushkërive dhe sistemit nervor

Antitrupat monoklonalë janë efikasë në mbrojtjen e të moshuarve dhe diabetikëve nga dëmtimet në mushkëri dhe në sistemin nervor, të shkaktuara nga COVID-19, sipas një studimi të kryer nga studiues nga Universiteti i Kalifornisë, Davis, i publikuar në revistën shkencore “Cell Reports”. Studiuesit studiuan dy antitrupa monoklonalë njerëzorë, që synojnë proteinën Sars-CoV-2, te majmunë makakë […]

nga AgroWeb më 5 January, 2022

Studimi i Ri: Omicron katërfishon antitrupat kundër variantit Delta

Të qenit i infektuar me Omicron mund të rrisë imunitetin kundër variantit Delta të koronavirusit, thuhet në një studim të kryer nga disa shkencëtarë afrikano-jugor. Në studim u ekzaminuan 15 persona (disa të vaksinuar) dhe rezultoi se ata të infektuar me Omicron, kishin më shumë imunitet ndaj Delta-s. Dy raste u përjashtuan nga studimi për […]

nga AgroWeb më 31 August, 2021

Trajtim i ri: Kompania AstraZeneca po punon për terapinë me antitrupa

Të dhënat nga testimet e bëra nga kompania AstraZeneca kanë shfaqur mundësitë për një trajtim të ri që do të parandalonte sëmundjen COVID-19, – të shkaktuar nga koronavirusi – përtej vaksinës, duke u dhënë kështu shpresa personave që kanë reagim të dobët ndaj imunizimit me vaksina. Kompania farmaceutike britanike tha se terapia e re e […]

nga AgroWeb më 9 April, 2021

Studimi/ Fëmijët prodhojnë më shumë antitrupa ndaj Covid-19

Fëmijët deri në 10 vjeç prodhojnë më shumë antitrupa në përgjigje të infeksionit të koronavirusit sesa adoleshentët dhe të rriturit, tregoi një studim të hënën. Autorët e punimit, i cili u shfaq në JAMA Network Open, thanë se gjetja ndihmoi të ndriçojë pse fëmijët janë më pak të ndjeshëm ndaj Covid-19 të rëndë se të […]

nga AgroWeb më 10 February, 2021

Zbulohen antitrupa në 99% të njerëzve pas dozës së parë të vaksinës

Tre javë pas marrjes së dozës së parë të vaksinës anti-Covid, një përgjigje e antitrupave është e pranishme në 99 për qind të të vaksinuarve. Ndërsa brenda 7 ditësh nga marrja e dozës së dytë, 100 për qind e të vaksinuarve zhvillojnë antitrupa kundër koronavirusit të ri. Të dhënat e para inkurajuese për efikasitetin e […]

nga AgroWeb më 18 August, 2020

Kur Është e Sigurt Që T’i Takoni Të Shëruarit Nga COVID-19?

Një nga pyetjet që po përsëritet më shpesh në të gjithë botën është se kur mund të quheni plotësisht i shëruar nga covid-19. Si në çdo sëmundje tjetër infektive koha e shërimit mund të varet nga personi në person, por ekspertët e Qëndrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në Amerikë (CDC), jep disa këshilla […]

nga AgroWeb më 11 May, 2020

Kur Mund Të Ndihemi Plotësisht Të Sigurtë Jashtë Shtëpisë?

Interneti gëlon nga informacione konfliktuale që jo pak herë shkaktojnë konfuzion tek lexuesit të cilët mezi presin të dinë kur mund të ndihen të sigurtë jashtë shtëpisë. Ekspertët amerikanë shpjegojnë shkoqur dhe shumë thjeshtë kur do të rikthehet normaliteti. Kur Të Dalë Vaksina Siguria do të rikthehet plotësisht kur e gjithë popullësia e globit të […]