nga AgroWeb më 4 September, 2020

COVID-19 dhe Inflamacioni Që Shkakton Tek Tiroidja – Kujdesi Që Ju Duhet

Një nga aspektet më të frikshme të COVID-19 për mjekët është mënyra se si ky virus sulmon dhe dëmton organet jetësore, përfshirë zemrën, mushkëritë, veshkat dhe mëlçinë. Në këtë listë, së fundmi është shtuar edhe tiroidja. COVID-19 dhe Inflamacioni Që Shkakton Tek Tiroidja Një studim i fundit i publikuar në revistën The Lancet Diabetes and […]

nga AgroWeb më 25 July, 2020

Vaksina e Oksfordit Kundër Koronavirusit Jep Rezultate Me Sistemin Imunitar

Një vaksinë kundër koronavirusit, e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit, duket se është e padëmshme dhe se e trajnon sistemin imunitar.  Testimi i saj, i cili ka përfshirë rreth 1,077 njerëz, ka treguar se pas injektimit, në trupat e tyre janë krijuar antitrupa dhe qeliza të bardha të gjakut që mund ta luftojnë koronavirusin. Gjetjet […]

nga AgroWeb më 15 July, 2020

Mjekët: Testimet të Domosdoshme për Mbajtjen nën Kontroll të Pandemisë

Doktoreshë Valbona Selimaj, anëtare e Komitetit Shkencor Pediatrik të COVID-19 në Belgjikë tha për Euronews Albania se testimet janë të domosdoshme për vendosjen nën kontroll të pandemisë dhe se të dhënat shkencore të përpunuara deri më sot janë inkurajuese për sa i përket rasteve të infektimit të fëmijëve. “Është vënë re se fëmijët nuk e transmetojnë […]

nga AgroWeb më 5 May, 2020

Rreziku Që Vjen Nga Sëmundjet e Patrajtuara Pritet Të Rritet Në Muajt Në Vijim

Mjekët dhe infermierët janë të angazhuar në vijën e parë të luftës kundër COVID-19, ndërkohë që pacientë të tjerë që vuajnë nga sëmundje të ndryshme po marrin shërbime të kufizuara, gjë që sipas Wall Street Journal po shkakton një valë vdekshmërie tjetër. Në Nju Jork, mjekët kanë raportuar një ulje drastike në trajtimin e rasteve […]

nga AgroWeb më 10 April, 2020

COVID-19, Izolim Një Javor i Nevojshëm Edhe Pas Rikuperimit

Numri i të shëruarve nga infeksioni i COVID-19 në vendin tonë dhe në botë po rritet dita ditës. Ditën e enjte, numri i personave të shëruar prej COVID-19 në vendin tonë arriti në 165 persona. Megjithatë, një studim i fundit të cilit i referohet AgroWeb.org, thotë se njerëzit që rikuperohen nga COVID-19,  mund të infektojnë […]

nga AgroWeb më 2 April, 2020

COVID-19: Shkon në 277 Numri i Të Prekurve, Mes Tyre Mosha Të Reja

Ministria e Shëndetësisë deklaroi pak momente më parë për shtim të rasteve të prekur me COVID-19 në Shqipëri. Shifra totale tanimë ka shkuar në 277, ku gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 18 raste të reja. Sipas të dhënave të bëra publike, epidemiologët janë në terren çdo ditë për të identifikuar në kohë kontaktet […]