nga AgroWeb më 8 Janar, 2021

Po vjen stuhia Filomena/ Moti i keq do godasë edhe Ballkanin

Spanja po përgatitet për ardhjen e stuhisë Filomena, që duhet të sjellë atje erëra polare dhe reshje të mëdha bore. Por ndërkohë, bora e ka mbuluar tashmë Madridin, duke habitur banorët e tij. Banorët e Madridit, thonë se në qytet nuk bie borë prej kohësh dhe kur bie, thjeshtë mbulon tokën për pak kohë. por […]

nga AgroWeb më 11 Shkurt, 2020

Temperatura Rekord Në Kontinentin e Bardhë

Javën e shkuar në Antarktik ishte aq ngrohtë sa mund të dilje me mëngë të shkurtra. Temperaturat arritën në mbi 18 gradë Celcius duke thyer çdo rekord të regjistruar në Kontinentin e Bardhë. Matjet u bënë nga Baza Kërkimore Esperanza në pjesën veriperëndimore të kontinentit. Kjo pjesë është një nga zonat që ka pësuar ngrohjen […]