Demenca

6 Shenjat Fillestare të Sklerozës – Si t’i Dalloni

Skleroza ka të  bëjë me një grup sëmundjesh që prekin trurin dhe ndikojnë në shumë prej funksioneve të tij. Njerëzit...

Marramendja Një Nga Shenjat e Hershme të Demencës

Shumë njerëz mendojnë se shenjat e para të demencës janë harresa e detajeve të rëndësishme si datat dhe fakte specifike....

Si Ndikojnë Multivitaminat Tek Demenca – Çfarë Zbulojnë Studimet

Ju ndoshta jeni të vetëdijshëm se me kalimin e moshës, duhet të jeni më vigjilentë dhe më të kujdesshëm për...

7 Zakone të Thjeshta që Ndihmojnë në Uljen e Demencës Tek Gratë

Sipas një kërkimi të ri në të cilin AgroWeb.org mbështetet, gratë mund të ulin rrezikun e zhvillimit të demencës, nëse...

Cilat Janë Shenjat e Demencës – Kur Duhet të Shkoni tek Mjeku?

Disa studime në të cilat AgroWeb.org mbështetet, kanë zbuluar se të moshuarit raportojnë mirëqenie më të madhe emocionale dhe më...

Demenca në Moshën 40-50 Vjeçare – Rreziqet dhe Shkaqet e Fillimit të Hershëm

Një person mund të jetojë një jetë të gjatë me mendje të kthjellët dhe memorie të mirë. Megjithatë, tek shumë...

Dieta e re për migrenën dhe sklerozën e shumëfishtë

Përdorimi i dietës ketogjenike, që është strategjia ushqyese e bazuar në reduktimin e karbohidrateve, e cila “detyron” trupin të prodhojë...

Roli i Mbipeshës tek Sëmundjet që Shkaktojnë Plakjen e Trurit

Depozitat e mëdha dhjamore në zonën e belit janë të rrezikshme për shëndetin, madje mund të rrisin rrezikun e shfaqjes...

Lidhja Midis Ajrit të Ndotur dhe Sëmundjes së Demencës!

Sipas Institutit të Shëndetit Publik, demenca është një term që përshkruan një grup simptomash: si humbja graduale e kujtesës, rënia e aftësisë...

Llojet e skanimeve të trurit që zbulojnë Demencën ose Alzheimerin – Cili është më i mirë

Alzheimeri është shkaku kryesor i Demencës.  Ndërsa vetë termi Demencë i referohet një grupi simptomash që dëmtojnë aftësinë e një...

Medikamentet që Mund të Rrisin Rrezikun e Demencës – Çfarë Tregojnë Studimet e Reja

Ndërsa plakeni, mundësitë që të përjetoni çrregullime të gjumit rriten. Ato mund të përfshijnë: Reduktim të orëve të gjumit gjatë...

Shëndeti Mendor – Hipertensioni dhe Ndikimi i tij tek Demenca

Sipas Institutit të Shëndetit Publik, demenca është një term që përshkruan një grup simptomash: si humbja graduale e kujtesës, rënia...

Më shumë nga ky përbërës, më shumë vite kujtesë – Antioksidantët që ndihmojnë trurin

Një dietë e shëndetshme që përmban fruta dhe perime të ndryshme është e domodoshme për shëndetin e përgjithshëm, e veçanërisht...

Lidhja Midis Humbjes së Dëgjimit dhe Demencës – Si të Mbroni Trurin nga Kjo Sëmundje

Ndërsa plakeni është e rëndësishme të kujdeseni për shëndetin e trurit, që të mund të shmangni problemet me mundshme me...

Rastet e demencës do të trefishohen në vitet e ardhshme

Një studim ka zbuluar se rastet e demencës në mbarë botën pritet të trefishohen deri në vitin 2050. Shkencëtarët, në...

Aktiviteti Fizik Mbron Trurin nga Demenca dhe Problemet me Kujtesën

Aktiviteti fizik është një nga mënyrat më të mira për të qëndruar të shëndetshëm fizikisht, por edhe mendërisht. Këtë thonë...

A Ndikon Sistemi Tretës Në Zhvillimin E Demencës?

Demenca është një sëmundje e cila prek funksionet konjitive që janë të menduarit, të gjykuarit, kujtesa, aftësia për të marrë...

Dita Botërore e Alzheimer: Cilat Janë Kujtimet e Para që Humbasin me Sëmundjen

Shtatori është muaji i Alzheimerit dhe data 21 është vendosur si dita botërore e ndërgjegjësimit ndaj të gjithë grupit të sëmundjeve...