Ecja

Sa Kalori Digjni Duke Ecur Për Një Orë

Ecja ka përfitime të shumta për shëndetin dhe mirëqenien tuaj. Por kur bëhet fjalë për humbjen e peshës, mund të...

Të Ecurit Zbathur – Përfitimet Jetike për Shëndetin dhe Organizmin Njerëzor

Të ecurit këmbëzbathur ofron shumë përfitime që shpesh anashkalohen si pasojë e jetës së përditshme. Dikur fëmijë e të rritur...

Njerëzit që Ecin Shpejt Janë më Pak të Lumtur

A e ke vënë re mënyrën se si ecën? Nëse je nga ata njerëz që ecën shpejt dhe përgjithësisht nxiton,...

7 Mënyra Për Të Qëndruar Më Pak Ulur Dhe Për Të Lëvizur Më Tepër

Siç mund ta dini tashmë, qëndrimi ulur për periudha të shkurtra dhe lëvizja në mënyrë të rregullt, mund të përmirësojnë...

Këto Gjëra nuk Duhet t’i Bëni Kurrë Pasi Keni Ngrënë

Ngrënia e një dreke apo darke me familjen dhe shoqërinë, shpesh kthehet në një gosti që nuk ka fund. Ka...

Dhimbjet në Fund të Barkut dhe Fryrjet – Trajtimet më të Mira Natyrale

Konsumi i tepruar i ushqimeve me yndyrë por edhe stresi, janë dy nga shkaqet më të përhapura të fryrjes në...

Studimi: Dy Herë në Javë Aktivitet Fizik Kundër Depresionit

Në ditët e sotme, shumë njerëz për shkak të angazhimeve në punë, shkollë apo familje e kanë të vështirë të...

Përfitimet Shëndetësore e Të Ecurit Mbrapsht – Çfarë Thotë Studimi i Ri

Mund ta keni dëgjuar shpesh se ecja është një nga format më të mira të stërvitjes për trupin dhe trurin...

Ndryshimet në Organizëm pas Vetëm 15 Minutash Ecje

Kura më e mirë dhe më e thjeshtë për të kapërcyer një situatë stresuese është ecja. Bëhet fjalë për një...

Sa Hapa Duhet të Bëni në Ditë për Shëndet të Mirë

Aplikacionet e fundit na mundësojnë që të numërojmë hapat që kryejmë çdo ditë, me shpresën se ky lloj aktiviteti fizik...

Sëmundjet që Rrezikojnë Shëndetin Tuaj Nëse nuk Shëtisni çdo Ditë

Me përhapjen e COVID-19, viti që lamë pas me siguri nuk ka qenë viti juaj më aktiv. Megjithatë, më shumë...

Cilat sporte luftojnë ankthin? – Këshillat e Mjekëve

Sporti është një mjet shumë efektiv për të luftuar ankthin: lëvizja ju ndihmon të rifreskoni mendjen tuaj dhe të pastroni...

30 Minuta Ecje në Ditë Dhe i Thua Mjekut “ik”

Një nga këshillat më të rëndësishme që ofron çdo mjek apo ekspert i shëndetit është që njerëzit duhet të ecin...

3 Veprime që Nuk Duhet t’i Bësh Pasi ke Ngrënë

Mos u fut në ujë pasi ke ngrënë! Këtë këshillë mund ta kesh dëgjuar me dhjetëra herë që nga fëmijëria...

Koha më e Përshtatshme për të Ecur Kundër Mbipeshës 

Numërimi i  hapave që kryejmë çdo ditë është një nga trendet më popullore aktualisht. Njerëzit i numërojnë ato falë aplikacioneve...

A Duhet të Qëndroni Zbathur në Shtëpi? -Pse Ekspertët Thonë Jo

Pas një dite të gjatë me këpucët veshur me siguri gjithçka që doni të bëni është t’i largoni ato nga...

6 Sekretet që ju Ndihmojnë të Digjni sa më Shumë Kalori Gjatë Ecjes

Nëse keni vendosur të digjni më shumë kalori dhe të tonifikoni trupin tuaj në 2022-in, mos harroni ta bëni ecjen...

Gabimet që Bëni Gjatë Ecjes të Cilat ju Dëmtojnë Gjunjët

Ecja është një formë e mrekullueshme dhe e thjeshtë për t’u tonifikuar, dobësuar dhe mbajtur zemrën të shëndetshme. Por pavarësisht...

Sa Kilogramë Shtojnë Mesatarisht Njerëzit Gjatë Festave Të Fundvitit

Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org thonë se periudha e festave është kritike për ata që i druhen mbipeshës. Gjasat...

Përmirësoni Tretjen Në Vetëm Tre Hapa Të Thjeshtë

Mbarëvajtja e punëve në sistemin tretës është gurëthemeli i të gjithë shëndetit të organizmit. Sistemi tretës përbën shtysën dhe energjinë...