Të Ecurit Zbathur – Përfitimet Jetike për Shëndetin dhe Organizmin Njerëzor

2.5k 0

Të ecurit këmbëzbathur ofron shumë përfitime që shpesh anashkalohen si pasojë e jetës së përditshme.

Dikur fëmijë e të rritur vraponin dhe luanin këmbëzbathur nëpër oborre, kopshte dhe rrugica, ndërsa sot duket se po largohen krejtësisht nga natyra.

Por gjithsesi duhet të tentojmë të shpenzojmë pak kohë duke ecur këmbëzbathur në natyrë, por edhe në shtëpi pasi përfitimet janë të panumërta.

Forcon sistemin imunitar dhe parandalon sëmundjet e zemrës

E ecura zbathur mundëson edhe një rritje të konsiderueshme të rruazave të bardha dhe të kuqe të gjakut, duke forcuar kështu qarkullimin e gjakut dhe sistemin imunitar.

Në momentin që rruazat e kuqe rigjenerohen më shpejt, enët e gjakut kanë pak gjasa të krijojnë bllokime.

Gjithashtu ulet rrezikshmëria ndaj trashjes së gjakut.

Duke ditur që venat e bllokuara dhe mpiksja e gjakut janë dy nga shkaktarët kryesorë të sëmundjeve të zemrës, e ecura zbathur e ul mundësinë e prekjes nga këto simptoma.

Rregullon ciklet e sistemit nervor

Shëtitja në parqe, apo edhe thjeshtë ecja, është parë që ka një ndikim në ekuilibrimin e emocioneve dhe sistemit nervor.

Por kontakti i drejtperdrejt me tokën bën të mundur ekspozimin ndaj valëve elektromagnetike pozitive që janë jetike për shëndetin tonë emocional dhe fizik.

E ecura zbathur lehtëson dhimbjen dhe inflamacionet

Në një nga studimet ku bazohet AgroWeb.org, u vërtetua se të ecurit zbathur ulnin nivelet e kortizolit që çlirohet në organizëm.

Tek personat që vuajnë nga dhimbja kronike e kockave dhe inflamacionit të muskujve, ecja zbathur u mundëson çlirimin e plotë të tensionit të kockave dhe muskujve.

Mundëson qetësimin e muskujve dhe eleminimin e dhimbjeve të kokës

Aktiviteti fizik, apo një ditë e gjatë duke qëndruar për një kohë të gjatë në një pozicion, sjellin një lodhje të muskujve të trupit.

Dhimbjet e kokës nga ana tjetër janë lidhur dhe me kontaktin e vazhdueshëm të valëve që lëshojnë pajisjet elektronike.

Ecja zbathur, sikur edhe për 30 minuta, parandalon ngërçin e muskujve dhe redukton radikalet e lira që shkaktojnë dhe shtrëngimet e kokës.

Ecja zbathur rrit nivelin e energjisë

Kjo e fundit mund të duket e qartë, por ia vlen që të përmendet.

Kur dilni për shëtitje, ju jeni në kontakt me frekuencat e larta që lëshon natyra, dhe si rrjedhojë energjia juaj rritet.

Ekspozimi ndaj faktorëve të shumtë të urbanizimit, ndikojnë direkt në vitalitetin e organizmit.

AgroWeb.org ju sugjeron që të shpenzoni sa më shumë kohë afër parqeve dhe natyrës.

Ndihmon për një gjumë më të mirë

Toka ka disa enzima të cilat në momentin kur janë në kontakt me lëkurën e trupit tonë, nxisin prodhimin e hormoneve që qetësojnë organizmin.

Të dhënat  e marra nga AgroWeb.org  tregojnë se njerëzit që jetojnë në zonat rurale dhe ata që kanë oborre nëpër shtëpitë e tyre kanë një gjumë më të qetë.

Sipas një studimit të kryer u vëzhguan disa familje në qyteza, të cilat në përditshmërinë e tyre kishin të përfshirë dhe punimin e kopshtit.

Kontakti me dheun rregullon dhe orën e brendshme të organizmit, që shpjegon dhe arsyen pse ata kishin një gjumë më cilësor.

Normalizon orën e brendshme të organizmit

Ora e brendshme e organizmit është ajo që na tregon se kur duhet të flemë dhe kur duhet të zgjohemi.

Mund të duket diçka e parëndësishme, sidomos dhe me teknologjinë e re që na ndihmon të koordinohemi.

Por ora e brendshme e organizmit tonë ka lidhje të drejtpërdrejtë me trurin.

Ajo i dërgon sinjale në saj të të cilave truri jonë përgatit organizmin që dita ka nisur apo që duhet të bëhemi gati për të fjetur.

Personat që jetojnë në zonat urbane, me një ambjent të  ndotur janë të predispozuar që të vuajnë nga pagjumësia.

Kontakti me tokën dhe ecja zbathur bëjnë të mundur përthithjen e elektroneve që mundësojnë balancimin e këtij ritmi të brendshëm./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.