nga AgroWeb më 9 November, 2021

Përse Ka Humbur Besimi Ndaj Mjekëve?

Këshillat e ekspertëve të fushave të ndryshme janë shumë të vlefshme për çdo aspekt të jetës tonë. Kjo fillon që nga riparimi i shtëpisë tek parashikimi i motit, siguria ushqimore dhe pothuajse çdo gjë tjetër që është pjesë e shoqërisë moderne. Dhe kjo ndodh thjesht sepse nuk ka asnjë mënyrë për të ditur gjithçka rreth […]

nga AgroWeb më 11 February, 2021

Debatet mbi vaksinat – Plani si do përdoren në Shqipëri “AstraZeneca” dhe “Pfizer”

Fundi i këtij muaji pritet ta gjejë vendin tonë me 180 mijë doza vaksinash të premtuara, nga të cilat 40 mijë nga “Pfizer”-i gjerman dhe 140 mijë të tjera nga “AstraZeneca”, e prodhuar në Korenë e Jugut. Për këtë të fundit ka rezerva pasi disa shtete europiane ia mbyllën derën dhe kufizuan përdorimin e saj […]

nga AgroWeb më 19 January, 2021

Ekspertët Monitorojnë Reaksionet Alergjike të Vaksinave Pfizer dhe Moderna

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftoi sot se po monitoron nga afër reagimet alergjike ndaj vaksinave të koronavirusit të Pfizerit dhe Modernas gjersa po u kërkon njerëzve që kanë pasur reagime serioze të mos marrin një dozë të dytë. Në deklaratë thuhet se reaksionet alergjike ndodhin në raport prej 11.1 për […]

nga AgroWeb më 16 June, 2020

Ekspertët Konfirmojnë Problemet me Gjumin Për Shkak të Pandemisë

Një studim i bërë në Britaninë e Madhe tregoi se pandemia ka prishur gjumin e njerëzve. Sipas studimit njerëzit tani flinin shumë pak dhe shikonin ëndrar të çuditshme. Në Wake Up në Top Channel është i ftuar psikologu i njohur, Edmond Dragoti i cili dha disa shpjegime se pse pandemia ka ndikuar në prishjen e […]

nga AgroWeb më 9 June, 2020

A Do Të Ketë Vapë Ekstreme Këtë Verë?

Nëse parashikimet e ekspertëve do të bëhen realitet, evropianët do të vuajnë këtë verë nga temperatura të nxehta të vazhdueshme. Andreas Becker, meteorolog pranë Shërbimit Metereologjik Gjerman (DWD) thotë se nuk ka asnjë tregues se ngrohja globale është ngadalësuar apo pakësuar. Thatësira sidomos në Evropën Lindore Andreas Marx, specialist pranë zyrës për klimën në Qendrën […]

nga AgroWeb më 17 March, 2020

Për Sa Ditë Mund Të Qëndrojë Koronavirusi Në Organizëm

Një studim i publikuar një javë më parë në revistën mjekësore Lancet, të cilit i referohet AgroWeb ka zbuluar se virusi COVID-19 mund të qëndrojë në rrugët e frymëmarrjes të disa njerëzve për më shumë se pesë javë. Sipas studimit, tek rastet e izoluara, medikamentet kundër virozave nuk kanë arritur të shkurtojnë jetëgjatësinë e COVID-19. […]