nga AgroWeb më 19 May, 2022

Qershitë e Arta të Shqipërisë – Uniket e Ëmbla në Treg

Janë në ngjyrë të bardhë në të artë me nuancë të lehtë të kuqe dhe me një shije të ëmbël që të pushton shqisat. Këto kokrra ndjellëse janë delikate si brenda ashtu edhe jashtë, ndaj mos hezitoni të shijoni disa prej tyre gjatë kësaj kohe të shkurtër që zbukurojnë tezgat e fshatarëve në vend pasi […]

nga AgroWeb më 22 April, 2022

Ëmbëlsia Magjepsëse e Hallvës së Mbushur me Akullore

Një ëmbëlsirë krejt e veçantë, e cila të magjeps dhe të përfshin tërësisht me shijen e saj. Sigurisht hallva është një ëmbëlsirë klasike e shijshme por e kombinuar me akullore dhe e përgatitur me qumësht, shija e saj bëhet edhe më superiore. Përgatitet me pak përbërës dhe krejt lehtë por shija e saj perfekte do […]

nga AgroWeb më 19 April, 2022

Gliko Me Luleshtrydhe – Delikatesë E Ëmbël Shqiptare

Në doni të ëmbëlsoni veten apo më të dashurit tuaj apo në doni një gosti të veçantë për miqtë tuaj përgatisni gliko me luleshtrydhe. Është pikërisht sezoni i tyre dhe tregjet janë plot me luleshtrydhe vendi. Të freskëta me shije delikate ato shndërrohen në një mrekulli të ëmbël teksa përgatiten në traditën më fantastike të […]

nga AgroWeb më 1 April, 2022

Krem Vanilje – E Ëmbël, E Lehtë, Delikate

Një ëmbëlsirë e lehtë, kremoze, me shije magjepsëse, që të përfshin tërësisht menjëherë sapo e provon. Përgatitet shumë shpejt dhe thjeshtë me pak përbërës por shija e saj do t’ju ndjellë padyshim shijen. Krem vanilje është një ëmbëlsirë fantastike, e cila mund të konsumohet në çdo kohë të ditës, e sidomos pas vakteve të drekës […]

nga AgroWeb më 16 February, 2022

Bajame Të Karamelizuara – Krokante Plot Ëmbëlsi

Bajamet janë padyshim fantastike në shijen e tyre ashtu si edhe në vlerat. Ato janë një nga përbërësit kryesorë të shumë ëmbëlsirave dhe recetave fantastike në kuzhinë. Një prej këtyre recetave, krejt e veçantë është përgatitja e bajameve të karamelizuara. Bajamet e karamelizuara përgatiten shumë shpejt dhe lehtë njëkohësisht dhe kanë një shije shumë të […]

nga AgroWeb më 18 October, 2021

Si Të Përgatisni Ëmbëlsirën E Famshme Pavlova?

Pavlova është një tortë elegante, baza e së cilës është marenga, ndërsa mbushja bëhet me krem ​dhe fruta të freskëta e shumëngjyrëshe! Australia dhe Zelanda e Re kanë pretenduar gjithmonë se kjo recetë ka origjinën e tyre, por emri i saj në fakt i kushtohet një balerine të famshme ruse, Anna Pavlova, e cila i […]

nga AgroWeb më 30 June, 2021

Reçeli Special Me Nespulla – Shija e Veçantë Natyralisht Bio

Është pikërisht sezoni i tyre dhe i gjen kudo në tregjet e fshatarëve. Në vendin tonë, Nespulla nuk është një frut që kultivohet masivisht. Pemët e këtyre frutave fantastike gjenden në oborret e shtëpive private, përgjithësisht në fshatra dhe janë tërësisht bio, pra, natyrale. Sezoni i tyre është i shkurtër dhe zgjat kryesisht dy muaj. […]

nga AgroWeb më 4 June, 2021

Llokume me Qershi – Delikatesë E Lehtë, E Ëmbël

Tashmë që sezoni i qershive ka nisur dhe tregjet janë mbushur plot me frutat kokërrvogla të kuqe e të ëmbla mjaltë amvisat kanë shumë mundësi për të përgatitur receta fantastike me përbërësin kryesor qershitë. E tillë është edhe receta e përgatitjes së llokumeve me lëng qershie. Është e pamundur të dëgjosh për llokumet e të […]

nga AgroWeb më 2 June, 2021

Gliko Qershie – Receta Unike Me Më Të Ëmblat e Stinës

Gostia më e veçantë shqiptare, glikoja e qershisë është ndër traditat më të hershme të amvisave. Fantastike dhe e mrekullueshme në shije, kjo ëmbëlsirë mbetet përherë ndër më preferuarat e shqiptarëve dhe jo vetëm. Ëmbëlsia e tyre ka tërhequr të gjithë turistët e huaj që i kanë provuar, të cilët teksa largohen nga vendi kujdeset […]

nga AgroWeb më 22 April, 2021

Amareta Të Shkrifëta Shtëpie – Ëmbëlsi E Lehtë Magjike

Janë të lehta si një pupël, të shijshme ndërsa të përfshijnë tërësisht me ëmbëlsinë e tyre. Duhen vetëm 10 minuta në përgatitje dhe 25 minuta në pjekje dhe në fund rezultati do t’ju mrekullojë me shijen e tij. Sekreti i shijes së këtyre amaretave qëndron tek arra e kokosit e grirë, e cila është edhe […]

nga AgroWeb më 18 May, 2018

Komposto me Nespullat e Stinës – Ëmbëlsi Unike Plot Freski

Kompostoja është një traditë mjaft e hershme shqiptare. E ëmbël, e lehtë dhe me një freski unike, komposto është fantastike jo vetëm për shijen por edhe vlerat e saj. Ajo përbën mënyrën më popullore për të ruajtur ose shtuar vlerat e frutave. Mjafton pak ujë, pak sheqer dhe fruta për të përgatitur një mrekulli për […]

nga AgroWeb më 13 February, 2018

Fiq Të Thatë me Arra dhe Mjaltë – Ëmbëlsojnë Shijen, Gjallërojnë Trupin

Në doni të ëmbëlsoni veten, pjesëtarët e familjes dhe më të dashurit tuaj ofrojini atyre shijen magjike të kësaj recete fantastike. Fiq të thatë, arra dhe mjaltë, një kombinim magjik me një shije të mrekullueshme që të përfshin tërësisht me ëmbëlsinë e saj. Përgatitet shpejt dhe lehtë në vetëm pak minuta por rezultati i tyre […]