nga AgroWeb më 10 August, 2022

Si Ndikon Konsumi i Kalorive Përpara Gjumit Tek Pesha dhe Shëndeti?

Nuk ka dyshim që sasia dhe llojet e karbohidrateve që hamë, kanë ndikim në shëndetin tonë. Së pari, le të rishikojmë se çfarë janë karbohidratet dhe si funksionojnë ato në trup. Frutat, perimet dhe drithërat, përmbajnë karbohidrate. Laktoza në qumësht, niseshtja dhe ëmbëlsuesit në bukë, biskota, makarona, karamele dhe pije, janë karbohidrate. Trupi i ndan […]

nga AgroWeb më 19 July, 2022

Stikat Ndihmojnë me Gjumin – Sa Duhet të Konsumoni Çdo Natë?

Gjumi është një ndër proceset më të rëndësishëm të jetës e të përditshmërisë. Prandaj po kaq e rëndësishme është edhe cilësia e tij përgjatë gjithë jetës. Ekspertët këshillojnë shpesh që të keni kujdes me gjumin pasi është një nga faktorët kryesorë të shëndetit të mirë. Mungesa e tij lidhet ngushtë me shtimin në peshë dhe […]

nga AgroWeb më 8 July, 2022

Pagjumësia në Verë – Si të Flini më Qetë dhe më Gjatë

Kur dita fillon e zgjatet dhe temperaturat ngrihen procesi i gjumit bëhet gjithnjë e më i vështirë. Netët pa gjumë fillojnë e bëhen të shpeshta teksa vera zë vend dhe ky problem prek shumicën e njerëzve. Ndonëse duket sikur nuk mund ta zgjidhni në momentet e para ekspertët sugjerojnë disa mënyra qetësimi dhe stimulimi të […]

nga AgroWeb më 10 June, 2022

Zgjohuni 1 Orë më Herët në Mëngjes për të Larguar Depresionin

Orët e rregullta të gjumit janë hapi i parë drejt një jete sa më të shëndetshme. Nëse flini herët do të zgjoheni herët dhe kjo ju jep mundësi jo vetëm që të keni një ditë të gjatë, por edhe mendje të kthjellët e organizëm të shëndetshëm. Studime të fundit tregojnë se mënyra dhe ora kur […]

nga AgroWeb më 5 May, 2022

A Po Ju Shkakton Jastëku Probleme Me Shpinën? – Çfarë Duhet Të Dini

Një jastëk jo i mirë mund të shkaktojë dhimbje dhe parehati. Kjo thënie mund të mos jetë e njejtë për të gjithë njerëzit, por ekspertët shprehen se ka një të vërtetë në të. Majkëll Breus, doktor dhe ekspert gjumi thotë se gjumi nuk ndikon vetëm cilësinë e gjumit, por edhe mënyrën se si pushoni apo […]

nga AgroWeb më 4 May, 2022

Flini Vonë apo Zgjoheni Herët – Çfarë i Ndan Njerëzit në dy Grupe?

Dilema mes personave që flenë në orët e vona të natës dhe atyre që zgjohen herët nis pikërisht tek çështjet e shëndetit. Kjo mënyrë e të jetuarit është aq e përhapur sa mund t’i ndani njerëzit lehtësisht në dy grupe të mëdha. Ata që flenë natën vonë kanë tendencën të zgjohen më vonë në mëngjes […]

nga AgroWeb më 26 April, 2022

Pozicioni që ju Ndihmon të Flini më Mirë Gjatë Natës

Pozicioni i fjetjes është një nga përcaktuesit e rehatisë gjatë natës për shumë persona. Nëse do i ndanim njerëzit në grupe do të thoshim se disa njerëz flenë në kurriz, të tjerë në anë e të tjerë barkas. Më shumë se 60% e të rriturve në Evropë flenë në njërën anë të trupit të tyre, […]

nga AgroWeb më 11 April, 2022

Zakoni Që Po ju Ndikon Tek Sulmet E Migrenës

Sëmundja e migrenës njihet për efektet dhe krizat e vazhdueshme që shkakton, po edhe për dhimbjet e forta të kokës. Kjo sëmundje mund t’ju lërë ditë të tëra pa gjumë dhe të shkaktojë një sërë simptomash të tjera prej dhimbjes së vazhdueshme të kokës. Sipas ekspertëve, shumica e njerëzve me migrenë kanë gjithashtu probleme me […]

nga AgroWeb më 28 March, 2022

Pse Kur Plakeni Bëhet Më E Vështirë Të Flini Gjumë?

Për shkak se lufta për të fjetur lidhet zakonisht me plakjen, mund të mendoni se të moshuarit thjesht kanë nevojë për më pak gjumë. Por ky është vetëm një mit! Të moshuarit kanë nevojë për gjumë po aq sa të rinjtë edhe pse mund të jetë më e vështirë të arrihet. AgroWeb.org ju njeh me […]

nga AgroWeb më 30 December, 2021

Problemet Me Gjumin Ju Plakin – Ja Arsyet Përse Ndodh

Ndonjëherë duket edhe sikur pasi flini gjumë nuk shplodheni sa duhet. Nëse mendoni se gjumi po ju bën të ndiheni më të lodhur e të plakur kjo ka një shpjegim shkencor. Ekspertët kanë gjetur një lidhje mes problemeve me gjumin dhe plakjes së organizmit. Sipas tyre gjumi i keq shton ndjenjat negative te cilat kanë […]

nga AgroWeb më 1 December, 2021

Pse djersitni gjatë natës në gjumë? – Problemet Shëndetësore Që e Shkaktojnë

Djersitja gjatë natës është një proces që të gjithë e përjetojmë kur temperaturat janë të larta. Por mund të na bëjë konfuzë djersitja gjatë natës kur është ftohtë. Djersitja gjatë natës ka një sërë shkaqesh, disa prej të cilave janë më serioze se të tjerat, shkruan “The Sun”. Pse djersini në gjumë? Sipas mjekëve, arsyet […]

nga AgroWeb më 15 November, 2021

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë mund t’ju lë me ndjesi të këqija për ditë të tëra. Një studim amerikan i postuar në Business Insider, është munduar të zbuloi çfarë na shtyn drejt konfliktit edhe kur e […]

nga AgroWeb më 10 October, 2021

Si Ndikon Leximi Në Cilësinë E Gjumit Dhe Në Mënyrën E Jetesës?

Sipas një sondazhi të fundit, në të cilin AgroWeb.org u bazua, të përfundoni ditën tuaj me leximin e një libri, duket se ka përfitime të mahnitshme ju. Rezultatet treguan se pavarësisht nëse lexoni apo jo çdo natë, leximi ju relakson, ul stresin, nxit dhe përmirëson cilësinë e gjumit dhe rrit përqëndrimin. Pra, nuk është befasi […]

nga AgroWeb më 10 October, 2021

Pagjumësia dhe Tepria me Gjumin – Si i Ndikon Nivelet e Hormoneve

Gjumi është një nga proceset më të rëndësishme për rigjerimin dhe mirëfunksionimin e trupit. Vetitë e mira të këtj procesi njihen nga të gjithë, por ajo që mund të mos keni ditur është mënyra se si gjumi ndikon hormonet dhe metabolizmin tuaj. Hormonet po ashtu janë një pjesë e rëndësishme e funskionimit të organizmit në […]