nga AgroWeb më 28 April, 2022

Për Dekorimin e Shtëpisë – Si të Zgjidhni Lulet dhe Bimët për Çdo Ambient

Një nga proceset më të preferuara të dekorimit të shtëpisë, janë detajet. Janë pikërisht prekjet e vogla të cilat shpesh bëjnë diferencën e mund t’ju bëjnë të ndiheni sikur po jetoni në një shtëpi të re. Ky proces mjaft interesant ka hiletë e veta të vogla të cilat e bëjnë të gjithin shumë më të […]

nga AgroWeb më 1 February, 2022

Zogu i Parajsës – Si të Mbillni Lulen e Veçantë

Zogu i Parajsës një lule që e ka marrë emrin e saj pasi i ngjan një zogu shumëngjyrësh në fuluturim. Kjo lule ka disa lloje të veçanta të saj të njohura në të gjithë botën, ku versioni më i përhapur është pikërisht ky që do të trajtojmë sot. Mund ta gjeni të emërtuar me emrin […]

nga AgroWeb më 28 January, 2022

Cila Mes Brymës dhe Ngrirjes Dëmton Më Shumë Lulet?

Stina e dimrit sjell ndryshime ekstreme të motit që prek edhe bimët e kopshtit tuaj. Dhe kur bëhet fjalë për bimët ju shpesh mund të keni dëgjuar fjalët “brymë” dhe “ngrirje”. AgroWeb.org ju fton të mësoni në këtë artikull ndryshimin midis tyre në mënyrë që të jeni gati për ditët e ftohta të stinës. Cili […]

nga AgroWeb më 6 January, 2022

Rritet ndërgjegjësimi për kujdesin ndaj kafshëve shtëpiake

Ata janë miqtë me besnikë të njeriut. Por duket se tashmë edhe njerëzit janë kthyer në miqtë më të mirë të katër putroshëve. Erko Prifti është mjek veteriner, në një spital të kujdesit për kafshët dhe na tregon se ndërgjegjësimi për kafshët është shumë i lartë. Jo vetëm një pjatë me ushqim dhe ujë, por […]

nga AgroWeb më 15 November, 2021

A Mund T’ju Dëmtojë Shikimin Mbajtja E Lenteve?

Të mbash lente mund të jetë praktike në përditshmëri dhe sidomos nëse merreni me sport. Por nëse shihni raportet e infeksioneve kërcënuese për shikimin dhe probleme të tjera që lidhen me përdorimin e lenteve, mund të ndërroni mendje! AgroWeb.org në këtë artikull ju njeh me rrezikqet e përdorimit të lenteve dhe si duhet të kujdesieni […]

nga AgroWeb më 13 September, 2021

Si Të Kujdeseni Për Lule Shpatën Në Kushtet e Shtëpisë

Shëndeti dhe mirëqenia e secilit prej nesh në shtëpi apo edhe në vendet ku punojmë varet nga një sërë faktorësh, por lulet dhe bimët në mjediset ku qëndrojmë, padyshim që luajnë një rol të rëndësishëm. Bimët prodhojnë oksigjen dhe pastrojnë ajrin. Hapësirat e brendshme zakonisht kanë një përqendrim të lartë mikrobesh dhe bakteresh që gëlojnë […]

nga AgroWeb më 21 May, 2021

Si të Ruani më Gjatë Ngjyrën e Flokëve të Lyer?

Flokët e lyer janë një fenomen mëse i përhapur e tashmë jo vetëm tek gratë, por edhe tek burrat. Dikush për të mbuluar thinjat e të tjerë për të ndryshuar stilin në përditshmëri. Me siguri të gjithë ju që lyeni flokët e keni parasysh ndjesinë e flokëve plot shkëlqim e të freskët kur sap oi […]

nga AgroWeb më 11 May, 2021

Pajisja e Duhur Për Shtëpi Të Pastër Dhe Ushqime Të Sigurta

Pastërtia është një nga pikat e forta të një shëndeti të mirë dhe të fortë. Madje këto kohë, higjiena ka qenë një nga çështjet kryesore të trajtuara në lidhje me mbrojtjen nga virusi që shkakton sëmundjen COVID-19. Duke nisur që nga dezinfektimi i ambienteve ku jetojmë e punojmë e deri tek siguria e pastrimit të […]

nga AgroWeb më 10 May, 2021

Disa Sekrete Të Kuzhinës Që Mund T’i Vini Menjëherë Në Zbatim

Përgatitja e ushqimit në shtëpi është diçka e shëndetshme, por jo gjithmonë njohuritë janë të mjaftueshme. Ka shumë sekrete të cilat mund t’ju ndihmojnë dhe të përmirësojnë aftësitë tuaja në gatim. AgroWeb.org ju njeh me disa nga sekretet e thjeshta dhe të shëndetshme të kuzhinës, të cilat mund t’i vini në zbatim menjëherë. Mbani domatet […]

nga AgroWeb më 7 May, 2021

Duaje Zemrën Tënde! Sekreti i Shëndetit të Mirë

Sëmundjet kardiovaskulare janë më të rrezikshmet që i kanosen njeriut dhe ushqimi luan një rol të rëndësishëm në parandalimin e shfaqjes së tyre. Të dhënat e AgroWeb.org tregojnë se zemra ka nevojë për stërvitje dhe ushqyes të dobishëm. Dhjetëvjeçari i fundit ka treguar një revolucion të mirëfilltë në lidhje me të të kuptuarit e shëndetit […]

nga AgroWeb më 30 March, 2021

Studimi i mjekut të QSUT: Kujdesi që duhet të tregojnë personat që vuajnë nga veshkat

Sars Cov 2, virusi më vrastar i 100 viteve të fundit, nuk godet vetëm mushkërinë siç është krijuar ideja në popullatën e gjerë. Studimet e kryera gjatë vitit të parë pandemik dhe në vijim dëshmojnë se virusi godet me të njëjtën forcë si mushkërinë, veshkën apo trurin. Doktor Ahmet Duraku, mjek nefrolog në Spitalin Universitar […]

nga AgroWeb më 19 November, 2020

Si Të Mbroni Rrënjët e Bimëve që Keni në Shtëpi nga Kalbja

Vraga ngjyrë kafe, kërcej ngjyrë kafe, degë që kalben, rritje e penguar dhe erë e keqe: nëse bima juaj shfaq një nga këto simptoma, ajo mund të vuajë nga kalbja e rrënjëve.  Kalbja e rrënjëve shkaktohet nga sëmundjet. Megjithatë, ka aq shumë sëmundje saqë është e vështirë të zbulohet se cili po e dëmton bimën […]

nga AgroWeb më 12 November, 2020

Faktorët që Ndikojnë në Rritjen dhe Lulëzimin e Bimëve

Rritja e bimëve të shkëlqyera mund të jetë mjaft e vështirë, për shkak se ekzistojnë 6 faktorë që ndikojnë në rritjen dhe lulëzimin e prodhimit tuaj: ushqimi, furnizimi me ujë, intensiteti i dritës, oksigjeni dhe CO2. Vazhdoni të lexoni, sepse do ta shpjegojmë më hollësisht ndikimin e tyre. Shpjegimi i rritjes Të fillojmë me njohjen […]

nga AgroWeb më 24 August, 2020

Shifrat e Pandemisë Rriten, Kujdesi i Qytetarëve ndaj Covid-19 Zbehet

Në Shqipëri vazhdon të përhapet me shpejtësi epidemia COVID 19. Përditë shënohen disa vdekje dhe disa dhjetëra të infektuar të rinj. Por, studiuesit e shoqërisë shqiptare vërejnë se sa më shumë shtohen viktimat, aq më tej pakësohen masat mbrojtëse të qytetarëve ndaj korona-virusit. Një karantinë e gjatë shëndetësore në mars dhe prill paralizoi gjithçka në […]