nga AgroWeb më 2 December, 2019

Ndjesitë e Ankthit dhe Lëkundjes Pas Tërmetit – Psikiatria Shpjegon Përse Ndodh

Tërmeti i mëngjesit të 26 Nëntorit që tronditi disa qarqe të Shqipërisë duke filluar që nga Lezha, Laçi, Durrësi e Tirana, përtej dëmeve të ngjarjes, la pas edhe panikun e shtuar tek njerëzit. Me siguri për të gjithë ata që e kanë ndjerë lëkundjen prej 6.4 ballë Rihter, si dhe pasgoditjet e të gjitha ditëve […]

nga AgroWeb më 27 November, 2019

Si të Përballoni Tërmetet në Ndërtesat e Larta – Këshillat e Ekspertëve

Këshilla e parë që jepet në raste tërmetesh është qëndrimi në ambiente të sigurta e të hapura, por jo gjithnjë kjo është e mundur, pasi tërmeti vjen paparalajmëruar. Mëngjesin e datës 26 Nëntor rreth orës 03:50, Shqipëria u godit nga një tërmet i fuqishëm më magnitudë 6.4 ballë Rihter. Lëkundjet u ndjenë thuajse në të […]

nga AgroWeb më 31 July, 2019

Tronditet Korça, Dy Lëkundje të Fuqishme Tërmeti 4.5 Ballë, Mund Të Ketë Goditje të Tjera

Lëkundje tërmeti janë ndjerë sërish në Korçë. Lëkundjet u ndjenë rreth orës 16:21 në Korçë dhe nuk kanë qenë të vetme. Lëkundje të tjera janë ndjerë sërish më pas dhe banorët të frikësuar kanë dalë nga shtëpitë e tyre duke mbushur sheshet poshtë pallateve dhe rrugët. Tërmeti i dytë ka qenë 7 minuta pas të […]

nga AgroWeb më 3 June, 2019

Çfarë Po Ndodh ? Lëkundje Tërmeti dhe Ulje – Ngritje Ekstreme Temperaturash  

Lëkundje të forta tërmeti janë rregjistruar sërish sot në qarkun e Korçës. Sipas BalkanWeb.com bëhet e ditur se lëkundjet janë ndjerë gjatë natës dhe sot në mëngjes, rreth orës 05:49 dhe 07:49. Lëkundjet janë shënuar me magnitudë 2.9 dhe 3.6 të shkallës Rihter. Gjatë natës janë ndjerë disa lëkundje me magnitudë 2.1 dhe 2.4 të shkallës […]