nga AgroWeb më 2 September, 2022

Midhje të Skuqura me Miell dhe Vezë – Shija e Veçantë e Detit

Midhjet janë nga ato ushqime që mund të kthehen shpejt në të preferuara nës ei gatuani në mënyrën e duhur. Mund të keni dëgjuar apo provuar midhjet e famshme sauté me lëng e domate, por edhe këtë recetë nuk duhet ta humbisni. Origjina e saj vjen nga Jugu i Italisë dhe është e mbushur me […]

nga AgroWeb më 8 August, 2022

Midhje Sote – Të Lehta të Shijshme e Plot Lëng

Midhjet mund t’i shijoni të ziera të pjekura os etë skuqura dhe të kaloni një vakt të shkëlqyeshëm. Por ndër këto receta e mënyra përgatitje, vendin e parë e zënë midhjet sote, ose midhjet me lëng. Kjo recetë ka origjinë Franceze nga vetë emri sauté dhe është një teknikë e veçantë e përgatitjes së midhjeve […]

nga AgroWeb më 14 December, 2021

Midhje Me Piper – Receta e Shijshme e Krishtlindjes

Tradita e kërkon që të gjithë ata që festojnë Krishtlindjen ta presin atë me ushqime me bazë peshku. Pikërisht në këtë ditë, recetat me ushqimet e detit janë nga më të shumëllojshmet. Ndaj AgroWeb.org ju sugjeron të provoni një ide të re, shumë ekonomike e të shijshme këtë fundvit. Atë të midhjeve të ziera me […]

nga AgroWeb më 15 July, 2021

Si Të Përgatisni Recetën Perfekte Me Midhje Në Shtëpi

Vera sjell një shije të veçantë në tryezën tuaj pasi pjatat me bazë peshku bëhen më të preferuara. AgroWeb.org sjell sot një recetë e cila është kërkuar nga lexuesit. Midhjet njihen ndryshe si Mbretëreshat e Liqenit, dhe kanë qenë prezente në kulinarinë shqiptare për shumë vite. Receta që ju sugjerojmë sot është një ndër ato […]

nga AgroWeb më 23 June, 2021

Midhja e Butrintit Një Mundësi Unike Për Eksport

Kultivimi i midhjes në Liqenin e Butrintit, në Jug të Shqipërisë, është një traditë shumë vjeçare. Por sipërmarrësit thonë se hapja e eksportit të bllokuar prej gati 20 vitesh do të rriste interesin dhe mundësitë për më shumë fitime ekonomike për dhjetëra familje. Kohët e fundit një prej kultivuesve ka krijuar buzë liqenit “Shtëpinë e […]

nga AgroWeb më 19 June, 2021

Oriz me Midhje dhe Perime- Shija e Detit në Shtëpitë Tuaja

Vera erdhi e bashkë me të shtohet edhe konsumi i ushqimeve të detit. Kjo për shkak se pushimet në det janë një trend për shumicen e njerëzve ku këto produkte janë dhe më të freskëta. Midhjet në Shqipëri kanë një histori të gjatë kultivimi ndaj mund t’i gjeni shpesh në tregje dhe dyqane. Dy pika […]