nga AgroWeb më 28 June, 2021

Shkencëtarët Zbulojnë Shenja të Aktivitetit Gjeologjik në Venus

Ekzistojnë prova që disa pjesë të sipërfaqes së Venusit lëvizin ngjashëm me atë të Tokës. “Kemi identifikuar një model të panjohur më parë të deformimit tektonik në Venus, një model që drejtohet nga lëvizja e brendshme ashtu si në Tokë”, tha Paul Byrne, një profesor nga Universiteti Shtetëror i Karolinës së Veriut, sipas transmetuesit britanik […]

nga AgroWeb më 3 December, 2020

Mini-Hëna që Ndodhet prej Tre Vitesh në Në Orbitën e Tokës

Dy astronautë nga Universiteti i Arizonës kanë pikasur një shkëmb hapësinor në orbitën e tokës. Asteroidi i quajtur 2020 CD3, besohet të jetë futur në orbitë tre vjet më parë, por është vënë re vetëm me 15 shkurt falë pajisjes CSS të NASAS. Ky trup qiellor, të cilin astronautët e cilësuan si mini-hëna, pritet të […]

nga AgroWeb më 10 June, 2019

Sot Sytë nga Qielli – Kur Do Të Shfaqet Jupiteri dhe Kur Mund Ta Shihni  

Pamje spekatokolare do të dhurojë qielli sot, ku planeti i Jupiterit do të shfaqet në afërsi të Tokës duke u parë edhe me sy të lirë. Sipas të dhënave hapësinore nga NASA, bëhet e ditur se shfaqja e Jupiterit do të nisë rreth orës 17:00 të ditës së sotme dhe pika më kulmore e shfaqjes […]

nga AgroWeb më 6 June, 2019

Spektakël në Qiell, Jupiteri i Afrohet Tokës – Kur dhe Çfarë Pritet të Ndodhë

Këtë muaj qielli do të dhurojë një spektakël të vërtetë dhe surprizues si kurrë më parë. NASA këtë muaj ka një mesazh për të gjithë adhuruesit e hapësirës prandaj mbani sytë nga qielli. Parashikohet që me datën 10 qershor planeti Jupiter do t’i afrohet shumë orbitës së tokës duke dhuruar një pamje mahnitëse. Duke qënë […]