nga AgroWeb më 7 April, 2020

Bëhuni Gati Për Pamjet Spektakolare të Hënës Rozë – Kur Mund Ta Shihni

Ajo që njihet si Hëna Rozë apo Hëna e Trëndafiltë e Pashkëve pritet të jetë e dukshme sot dhe nesër. Hëna Rozë do të shihet e plotë dhe do të ofrojë pamje të mrekullueshme. Ajo do të shfaqet mbrëmjen e sotme por edhe mëngjesin e nesërm. Hëna e plotë do të arrijë pikun kur sfera […]

nga AgroWeb më 23 December, 2019

Kometa e Krishtlindjeve pranë Tokës – Ngjarja më e Rrallë Astronomike e Vitit

Një ngjarje e rrallë pritet të ndodhë në datën 28 dhjetor ku kometa 2I/Borisov e njohur me pseudonimin Kometa e Krishtlindjeve do të kalojë shumë pranë Tokës duke dhuruar pamje magjepsëse. Megjithëse ka marrë emërtesën Kometa e Krishtlindjeve për shkak të periudhës në të cilën ajo do të shfaqet emri i saj zyrtar është Kometa […]

nga AgroWeb më 23 December, 2019

Eklipsi i Fundit i Dekadës – Ora Kur Mund ta Shihni të Plotë në Shqipëri

Këtë vit, muaji dhjetor ka qenë me të vërtetë një muaj astronomik. Një shi meteorësh magjepsi të gjithë të pasionuarit e yjeve pak ditë më parë, ndërsa dy ditë më parë ndodhi solstici i dimrit. Nga ku nisën edhe netët më të gjata të dimrit. Me datën 22 dhjetor nisi zyrtarisht stina e dimrit meteorologjik […]

nga AgroWeb më 9 October, 2019

Shi Meteorësh në Shqipëri – Mos Humbisni Spektaklin në Qiell

Mbrëmja e sotme do të jetë e pazakontë. Nëse jeni të apasionuar pas dukurive të rralla natyrore dhe kozmike, ky është rasti ideal për të mos u humbur. Duke nisur nga mbrëmja e sotëme e në ditët në vijim, një shi meteorësh do të përfshijë planetin tonë duke dhuruar një spektakël të vërtetë qiellor. Nëse […]

nga AgroWeb më 10 June, 2019

Sot Sytë nga Qielli – Kur Do Të Shfaqet Jupiteri dhe Kur Mund Ta Shihni  

Pamje spekatokolare do të dhurojë qielli sot, ku planeti i Jupiterit do të shfaqet në afërsi të Tokës duke u parë edhe me sy të lirë. Sipas të dhënave hapësinore nga NASA, bëhet e ditur se shfaqja e Jupiterit do të nisë rreth orës 17:00 të ditës së sotme dhe pika më kulmore e shfaqjes […]

nga AgroWeb më 6 June, 2019

Spektakël në Qiell, Jupiteri i Afrohet Tokës – Kur dhe Çfarë Pritet të Ndodhë

Këtë muaj qielli do të dhurojë një spektakël të vërtetë dhe surprizues si kurrë më parë. NASA këtë muaj ka një mesazh për të gjithë adhuruesit e hapësirës prandaj mbani sytë nga qielli. Parashikohet që me datën 10 qershor planeti Jupiter do t’i afrohet shumë orbitës së tokës duke dhuruar një pamje mahnitëse. Duke qënë […]

nga AgroWeb më 18 February, 2019

Super Hëna e Këtij Viti – 14 % më e madhe, 30 % më e ndriçuar, Kur Pritet të Ndodhë

Një pamje spektakolare do të ofrojë hëna në mbushjen e ciklit të plotë të saj ku do të shfaqet në qiell shumë herë më e madhe si dhe më e ndriçuar gjithashtu. Hëna do të jetë e plotë dhe do të shumë më e madhe dhe me ndiçim më të madh pasi orbita e saj […]

nga AgroWeb më 21 January, 2019

Eklipsi i Hënës së Përgjakur – Shihni Pamjet Mahnitëse

Cilësohet si “Super Hëna e Përgjakur” dhe është eklipsi më i plotë hënor i kësaj dekade. Agimi i kësaj të hëne nisi me një pamje spektakolare qiellore. Në orët e para të mëngjesit të ditës sotme, 21 janar, një ngjarje e pazakontë ndodhi në qiell ku u shfaq eklipsi total hënor, ku hëna dukej shumë […]