nga AgroWeb më 25 November, 2022

Çfarë Po Përpiqet T’ju Tregojë Trupi Kur Zgjoheni Me Marrje Mendsh

Marramendja në mëngjes dhe ndjenja e të fikëtit mund të ndodhin për një sërë arsyesh. Por nëse jeni duke përjetuar marramendje të përsëritura, AgroWeb.org ju këshillon të vizitoheni tek një mjek, i cili mund të vlerësojë siç duhet situatën tuaj dhe t’ju ndihmojë të adresoni çdo problem shëndetësor. AgroWeb.org ju njeh në këtë artikull me […]

nga AgroWeb më 4 February, 2022

Pse Konsumi I Ushqimeve Pikante Ju Bën Të Djersiteni?

Disa kafshata nga ushqimi i juaj i preferuar pikant dhe ju menjëherë goditeni nga një ndjesi e njohur, djersitja. Është normale të përjetosh pak djersitje ndërsa konsumoni ushqime djegëse. Megjithatë, ju mund të pyesni veten se si funksionon ky fenomen dhe nëse mund të bëni ndonjë gjë për të ndaluar djersitjen. Lexoni artikullin e më […]

nga AgroWeb më 3 February, 2022

Çfarë Po Përpiqet T’ju Tregojë Trupi Nëse Duart Tuaja Janë Gjithnjë Të Ftohta?

Është normale që duart të jenë të ftohta kur jeni jashtë në dimër ose në një ambient të ftohtë. Por kur kjo ndjenjë ju shoqëron gjithnjë atëherë trupi juaj mund të jetë duke ju diktuar diçka tjetër. AgroWeb.org ju njeh me pesë nga shkaqet më të zakonshme të ftohjes së duarve, kur ia vlen të […]

nga AgroWeb më 14 October, 2021

Njihuni Me Shkaktarët E Zakonshëm Që Ju Bëjnë Të Shtoni Peshë

Nëse filloni të merrni më shumë kalori se zakonisht ose të ndërprisni stërvitjen, nuk do të habiteni nëse numrat në peshore do të rriten së tepërmi. Por, nëse asnjë nga arsyet e më sipërme nuk janë shkaku dhe pesha juaj vazhdon të rritet është koha për të gërmuar pak më thellë. AgroWeb.org ju njeh me […]

nga AgroWeb më 24 November, 2020

Ndikimi i Çrregullimeve Hormonale tek Lëkura– Trajtimet dhe Parandalimi

Puçrrat që dalin në mjekër lidhen drejtpërdrejt me hormonet, pubertetin dhe ciklin menstrual. Pavarësisht këtyre faktorëve, shumë personave u shfaqen puçrrat në mjekër në çdo moshë. Zakonisht puçrrat formohen pasi yndyra e prodhuar nga lëkura bllokon papastërtitë apo bakteret tek poret e lëkurës. AgroWeb.org ju tregon çfarë të bëni për të parandaluar formimin e tyre […]

nga AgroWeb më 23 January, 2020

Përhapja e Virusit Kinez – Aeroportet Ndërkombëtare në Alarm

Muaji i fundit shënoi një përhapje të madhe të gripeve dhe viruseve në përgjithësi, ku një ndër vendet e prekura ishte edhe Shqipëria. Kjo është diçka normale sipas ekspertëve, pasi jemi në mes të stinës së dimrit dhe këto vështirësi për organizmin priten. Megjithatë masat për parandalimin e çdo lloj bakteri në këtë periudhë duket […]

nga AgroWeb më 17 January, 2020

Virus i Ri Infektiv – ISHP Jep Këshilla për Parandalimin

Nën vazhdën e gjendjes gripale që ka prekur vendin, kujdesi ndaj bakterve që qarkullojnë në ajër duhet të jetë maksimal. Këtë e këshillojnë edhe ekspertët si masën e parë kundër infektimit nga çfarëdo lloj sëmundje. Organizata Botërore e Shëndetësisë raportoi pak kohë më parë se, në botë po qarkulloj një lloj i ri virusi dhe […]