nga AgroWeb më 8 August, 2022

Fryrja e Stomakut – Si të Eliminoni Këtë Shqetësim Brenda Ditës

Fryrja e stomakut është një problem që nuk kursen askënd. Ajo ndodh në varësi të ushqimit që hamë, stilit të jetesës dhe problemeve mjekësore të gjithsecilit. Megjithatë, fryrja nuk është e përhershme, madje ajo mund të eliminohet edhe në 24 orë nëse zgjidhni këshillat e mëposhtme të AgroWeb.org Pini Vetëm Ujë Ose Çaj Kur njerëzit […]

nga AgroWeb më 28 June, 2022

Sallata me Pjepër – Shija e Veçantë e Verës

Një nga frutat më të dashura të stinës i cili konsumohet shumë mirë gjatë ditëve të nxehta pasi dhuron ëmbëlsi dhe shumë hidratim. Ky frut i ëmbël ofron ul stresin dhe mërzitjen, madje lufton të nxehtin e stinës, si edhe parandalon plakjen e parakohshme të organizmit. Pjepri është i pasur me hekur, kalcium, fosfor dhe […]

nga AgroWeb më 16 June, 2022

Shumë Ujë Pak Kalori: 9 Ushqimet më të Mira të Verës

Balanca mes hidratimit dhe djegies së kalorive është mëse e nevojshme të ruhet rregullisht, sidomos në stinën e verës. Këto ushqime të shëndetshme të listuara nga AgroWeb.org, të cilat jo vetëm hidratojnë, por edhe përmirësojnë energjinë, përqendrimin dhe shëndetin e përgjithshëm e mbi të gjitha kanë pak kalori. Kastraveci Kastraveci është një ndër ushqimet më […]

nga AgroWeb më 6 September, 2021

Sallatë Me Pjepër – Plot Freski Dhe Shije

Kjo është një sallatë e freskët dhe shumëngjyrëshe, e pasuruar me pjepër, ullinj, djathë dhe rrepka. Por është pikërisht pjepri, ai që i jep kësaj recete shijen, freskinë dhe veçantinë e saj. Një përbërës si pjepri ofron shumë përfitime për shëndetin dhe shumë freski në këto ditë të nxehta. Pas nuk ngelen as përbërësit e […]

nga AgroWeb më 16 August, 2021

Liker Me Pjepër – Receta E Lehtë Plot Aromë Dhe Shije Freskie

Pjeprin mund ta shijoni të freskët, ta shtrydhni për ta konsumuar si lëng, ta përgatisni në formën e akullores apo edhe ta shtoni në sallatë. Por me recetën e re që AgroWeb.org sjell në këtë artikull, ju mund ta shijoni ëmbëlsinë e tij gjatë gjithë vitit! Lëngu i pjeprit në vetvete është i pasur me […]

nga AgroWeb më 24 August, 2018

Mrekulli Me Pjepër – Receta E Reçelit Të Veçantë Që Përgatitet Krejt Lehtë

Reçeli me pjepër është një mrekulli e shijes së mirë, gjithmonë e përgatitur në shtëpi. AgroWeb.org ju sjell përgatitjen hap pas hapi të këtij reçeli të përsosur dhe që kërkon një sasi më të vogël ëmbëlsuesish se sa frutat e tjera. Ky reçel i bërë vete ka një shije të këndshme dhe delikate dhe mund […]

nga AgroWeb më 3 July, 2018

Ushqimet Që Freskojnë Organizmin Në Mbrëmjet e Verës

Ujin shpesh e marrim për të mirëqenë dhe nuk e pijmë kurrë mjaftueshëm. Sipas ekspertëve, njerëzit duhet të pijnë të paktën 8 gota ujë në ditë për të qenë të hidratuar, ndonëse organizmi i femrave dhe meshkujve kërkon maksimalisht 11 dhe 15 gota ujë në ditë respektivisht. Pirja e rregullt e kësaj sasie uji kërkon […]

nga AgroWeb më 18 May, 2018

Pjeprat e Parë në Treg – Të Ëmbël Me Vlera Të Arta

Është një nga frutat shqiptare më të kërkuara nga tregjet e huaja. Përveç perimeve, pjepri dhe shalqini konkurrojnë fort me mandarinën për vendin e parë të eksporteve të produkteve të freskëta të tokës shqiptare. Me ëmbëlsinë e vet karakteristike, pjepri shqiptar duket sikur përmbledh të gjithë nxehtësinë mesdhetare të vendit dhe të magjeps shijen. Por […]

nga AgroWeb më 16 October, 2017

Pranvera e Dytë Risjell Shalqi të Ëmbël në Treg

Përgjithësisht në Shqipëri, Qershori, Korriku dhe Gushti mund të quhen ndryshe Muajt Kombëtarë të Shalqinit, këtij fruti të kuq dhe të ëmbël, shija perfekte e freskisë. Por klima e ngrohtë e këtij viti ka bërë që të kemi ende shalqinj të mirë, prodhim totalisht vendi në treg. Nëse keni parë një prani të pazakontë të […]