nga AgroWeb më 2 November, 2022

Petulla të Fshira me Spinaq dhe Gjizë – Receta e Re Plot Shije

Sekreti i përgatitjes së krepave si një vakt i plotë dhe që të ngop qëndron tek mbushja. Sigurisht që kur i përgatisim për mëngjes preferojmë t’i shoqërojmë me djathë, mjaltë apo reçel. Zakonisht parapëlqejmë të përgatisim recetën tradicionale të petullave të fshira me djathë e hudhër. Shija e traditës nuk ka të krahasuar, por AgroWeb.org […]

nga AgroWeb më 3 October, 2022

Petulla në Plloçë – Receta e Shijshme Korçare

Mund ta keni dëgjuar këtë recetë e cila është pjesë e traditës korçare. AgroWeb.org e sjell në këtë formë sipas këshillave të një prej ndjekësve të tij. Petulla në plloçë njihet ndryshe edhe me emrin petulla të fshira dhe është një recetë fantastike. Emërtimi plloçë vjen nga fakti që petat shtrohen porsi plloçat e oborrit […]

nga AgroWeb më 16 September, 2022

Hallvë me Arra dhe Lëng Portokalli – Ëmbëlsra e Traditës

Hallva është një recetë tradicionale shumë e vjetër e cila përgatitet në të gjitha familjet. Ajo ka një shije të veçantë dhe të plotë, e cila të ngop që në kafshatën e parë. Mënyrat e përgatitjes së hallvës ndryshojnë në saj të përbërësve që amvisat përdorin. Disa e preferojnë me miell gruri të tjerë me […]

nga AgroWeb më 4 September, 2022

Receta e Shijshme e Jahnisë me Mëlçi – Nga Tradita në Pjatat Tuaja

Kur vjen puna tek të brendshmet e shtazëve apo shpendëve, mënyra e gatimit duhet të jetë e bazuar në karakteristikat e mishit. Le të marrim rastin e mëlçisë, një mish shumë i shijshëm që përdoret në disa receta të larmishme gatimi tradicionale shqiptare. Kur mëlçia është e shpendëve dhe shtazëve të njoma, shija dhe aroma […]

nga AgroWeb më 14 June, 2022

Kungullurë – Receta Perfekte Për t’u Shijuar Gjatë Verës

Një shije perfekte për t’u provuar gjatë ditëve të verës pasi kungujt janë të freskët dhe të stinës. Plot aromë, kjo recetë ka për t’u kthyer në të preferuarën tuaj. Edhe pse i ngjason byrekut të ëmbël me kungull, ka një veçanti sinë përgatitjen e petëve edhe në atë të shtrimit të tyre. Ndiqni me […]

nga AgroWeb më 29 April, 2022

Speca me Lëng – Receta e Shijshme e Traditës së Zahireve

Zahiretë e dimrit janë një specialitet i vjetër i të gjithë viseve të Shqipërisë. Nga Veriu e deri në Jug, qytetet kanë specialitetet e tyre për të cilat shquhen. Mund të përmendim lakrën turshi të plotë dhe lëngun e rasojit të zonave veriore apo petkat dhe roshnicat e qyteteve jugore. Ajo që këto receta i […]

nga AgroWeb më 18 March, 2022

Kulaç në Vaj – Receta e Lehtë që Duhet të Provoni

Recetat e kulaçit janë gjithnjë shumë të preferuara, sidomos kur përgatitën në shtëpi. Për një vakt të ngrohtë e të shijshëm AgroWeb.org ju sugjeron të provoni kulaçin me vaj ulliri. Ndiqni më poshtë mënyrën e saktë të përgatitjes së tij. Përbërësit 15 gr maja birre 150-180 ml ujë i vakët 350 gr miell 1 lugë […]

nga AgroWeb më 25 February, 2022

Petulla të Sheshta me Qumësht dhe Ujë – Receta e Traditës dhe Shijes

Nuk ka nevojë të themi se sa shumë të famshme janë recetat me petullat e shtëpisë. Recetat e zakonshme të përgatitjes së tyre janë vetëm me kos ose qumësht dhe shija është ajo e mrekullueshmja që çdo njeri e ka parasysh. Të pranishme çdo mëngjes në tryezat e gjysheve e deri tek servirja për gëzime […]

nga AgroWeb më 16 December, 2021

Gjellë me Presh, Domate dhe Mish– Receta e Ngrohtë e Shtëpisë

Preshi është me të vërtetë një mrekullie e kuzhinës, ai përmban 1/8 e sasisë ditorë të kaliumit që i nevojitet trupit tuaj. Ngrënia e vazhdueshme e kësaj perimeje gjithashtu mbron edhe në shëndetin e zemrës e uljen e kolesterolit. Për ta shijuar sa më të mira e për të përfituar sa më shumë vlera, AgroWeb.org […]

nga AgroWeb më 24 September, 2021

Këmbë Pate – Petullat e Veçanta Nga Tradita Çame

Një nga recetat që përgatitet më shpesh në shtëpitë tona është ajo e petullave. Të gjithë kemi një recetë që e konsiderojmë të preferuarën e cila pëlqehet nga të mëdhenj e të vegjël. AgroWeb.org ka publikuar versione të pafundme të tyre duke qenë se kërkohen nga lexuesit tanë. Këtë radhë ama receta vjen nga një […]

nga AgroWeb më 3 June, 2021

Trahanaja Më e Shijshme e Traditës – Si Ta Përgatisni Vetë Hap Pas Hapi në Shtëpi

*Nga Valbona Furrari Lasku Kush ka provuar trahananë nga duart e mamit nuk gjen dot qasje me trahananë e blerë. Momenti i përgatitjes së saj është gati si një festim në gjithë shkallën e mamit pasi komshiet e bëjnë njëherësh dhe ndihmojnë njera-tjetrën. Është ajo periudhë e vitit ku mami Lika thotë nuk lëviz dot […]

nga AgroWeb më 6 October, 2020

Yshmeri i Vlorës – Shija Magjepsëse e Traditës

Kur përmendim Yshmerin, menjëherë na vjen në mendje receta fantastike e Myzeqesë që përgatitet me petë të pjekura dhe qumësht e sheqer. Sigurisht që mënyra klasike e përgatitjes së tij është me sheqer, por qyteti i Vlorës e ka përshtatur këtë recetë tradicionale sipas shijes së tyre. Me një ndryshim të vogël Yshmeri merr një […]

nga AgroWeb më 6 October, 2020

Mëllenja me Qull – Si të Përgatisni Recetën Plot Shije

Mëllenjat janë një zgjidhje e mirë kur doni të përgatisni një recetë pak më ndryshe se ajo me pulë. Më të shijshme dhe më të veçanta, mëllenjat i japin një aromë krejtësisht tjetër pjatave tuaja. AgroWeb.org këtë radhë ju sugjeron që të përgatisni mëllenjat me qull për t’i shijuar të ngrohta me të dashurit tuaj. […]

nga AgroWeb më 18 June, 2020

Receta Klasike Shkodrane e Lakuriqit me Kungull

Një recetë tradicionale e qytetit të bukur të Shkodrës. Përveç tavës me krap, çorbës, jahnisë me kumbulla shahine, haxhimakules apo tespixhes, Shkodra ka traditë edhe ‘lakuriqin’. Shumë veta e njohin edhe si byrek i zbuluar, por emrin karakteristik e ka marrë pasi ky byrek nuk ka petë. AgroWeb.org ju tregon mënyrën e thjeshtë për ta […]