nga AgroWeb më 24 November, 2022

5 Shenja Që Tregojnë Se Po Kaloni Shumë Kohë Para Ekraneve Të Paisjeve Elektronike

Meqenëse pajisjet elektronike janë bërë shtyllat kryesore në jetën tonë të përditshme, veçanërisht në punë, lodhja e syve është diçka me të cilën po përballen gjithnjë e më shumë njerëz. Në ditët e sotme teknologjia shpesh zë pjesën më të madhe të ditës, sytë tanë janë të fiksuar në ekranet përpara nesh. Por me një […]

nga AgroWeb më 24 November, 2022

Kur Nuk Duhet Konsumuar Hudhra – Rastet Problematike Për Shëndetin

Hudhra është shumë më tepër se një barishte që përdoret për garniturë. Ajo është e pasur me shumë ushqyes të shëndetshëm që mirëmbajnë shëndetin e njeriut. Ngrënia e hudhrës së freskët mund të përmirësojë shëndetin, mund të shmangë disa sëmundje, por nëse futeni në kategoritë e mëposhtme të listuara nga AgroWeb.org mund të bëhet problematike. […]

nga AgroWeb më 27 October, 2022

Shenjat e Plakjes që Nisin më Herët se Rrudhat – Si t’i Dalloni

Njeriu që kur lind përjeton një plakje të vazhdueshme. Përpara moshës 25 vjeçare, trupi mund të rimëkëmbet në disa nivele, ndërkohë që plakja e vërtetë nis në moshën 40 vjeçare. Plakja është një proces që gabimisht mendohet të nisë me shfaqjen e rrudhave dhe humbjen e elasticitetit të lëkurës. Megjithatë, trupi nis të lëshojë sinjalet […]

nga AgroWeb më 20 October, 2022

Si Ndikon Stresi i Vazhdueshëm në Shëndetin e Syve

Studimet shkencore, të cilave u referohet AgroWeb.org mbi ndikimin e stresit në organizëm, sugjerojnë se stresi është shkak por edhe pasojë e humbjes së shikimit. Kur njeriu humbet shikimin, ai përjeton një nivel të jashtëzakonshëm të stresit mendor. Në disa raste, një problem i tillë shoqërohet edhe me depresion dhe izolim social. Natyrshëm, shkencëtarët mendojnë […]

nga AgroWeb më 5 October, 2022

Lista me Ushqimet më të Mira për Shëndetin e Syve

Njerëzit e lidhin shëndetin e syve me plakjen e paevitueshme. Në të vërtetë, një regjim i shëndetshëm ushqimor mundet të pakësojë rrezikun e sëmundjeve të syve. Një studim i vitit 2001 mbi sëmundjet e syve si pasojë e moshës, zbuloi se një sërë ushqyes si: zinku, bakri, vitamina C, vitamina E dhe beta karoteni, munden […]

nga AgroWeb më 14 September, 2022

Gabimet që Dëmtojnë Shëndetin e Syve – Kujdesi që Ju Duhet

‘Drita e syve’ është një nga shprehjet më popullore që përdorin shqiptarët kur duan të tregojnë dashurinë për dikë. Por si  dashuria ashtu edhe drita e syve është diçka që rrezikohet kaq lehtë nga veprime të përditshmërisë sonë. Në këtë artikull do të mësoni më shumë për gabimet që rrezikojnë seriozisht shëndetin e syve. Prekja […]

nga AgroWeb më 4 September, 2022

Shëndeti i Trurit – Si Ndikon Shikimi i Tepërt i Televizorit në Moshë të Mesme

Sipas të dhënave të AgroWeb.org, sa më shumë televizor të shihni në moshë të mesme, aq më shumë rrezikohet shëndeti i trurit në vitet pasuese. Studimet e përdorën shikimin e televizorit si një masë për të matur kohën e shpenzuar duke qëndruar ulur. Gjetjet e studiuesve treguan se njerëzit që shihnin televizor në mënyrë të […]

nga AgroWeb më 1 September, 2022

Shikimi i Turbullt nga Qëndrimi i Gjatë Para Ekraneve – Zgjidhjet Praktike

Fakti që shumë e më shumë njerëz po punojnë nga shtëpia këto muaj, nënkupton se ata kalojnë më shumë orë duke parë ekranet e kompjuterave dhe pajisjet e lëvizshme si celularët dhe tabletët. Ekspertët e syve në Mayo Clinic në SHBA, thonë se kjo mund të krijojë disa probleme të përkohshme me shikimin. Sipas tyre […]

nga AgroWeb më 18 August, 2022

6 Këshilla si të Përmirësoni Shikimin e Mprehtë dhe Shëndetin e Syve

Shëndeti i syve përkeqësohet me kalimin e moshës, e megjithatë kjo nuk do të thotë që ndërhyrja kirurgjikale është alternativa më e mirë për të patur sy të mprehtë. Ekspertët thonë se njerëzit mund ta përmirësojnë shikimin e tyre në mënyrë krejt natyrale me 6 këshillat e mëposhtme dhe ushtrime të specializuara për sytë. 6 […]

nga AgroWeb më 12 July, 2022

Kur ju Lodhen Sytë – Çfarë Duhet të Bëni Patjetër për Shëndetin e Tyre

Shikimi është një proces shumë i rëndësishëm që kërkon të paktën 50% të funksioneve të trurit. Shikimi vështirësohet dhe dobësohet me kalimin e viteve por, sipas të dhënave të AgroWeb.org, edhe qëndrimit me orë të tëra përpara kompjuterit ose televizorit. Megjithatë, ai mund të forcohet nëpërmjet disa ushtrimeve të thjeshta të cilat duhen bërë patjetër […]

nga AgroWeb më 8 June, 2022

Sa Ndikon Mungesa e Gjumit në Shëndetin e Syve – Efektet në Shikim

Gjumi është thelbësor për rimëkëmbien e trurit, shërimin e trupit dhe shëndetin e syve. Mungesa e tij ka ndikim të drejtpërdrejtë tek sytë dhe tek shikimi. Sipas studimeve të cilave u referohet AgroWeb.org, lodhja e shkaktuar si pasojë e mungesës së gjumit ndikon negativisht tek shikimi dhe kujtesa. Mungesa e gjumit përkeqëson çdo problem që […]

nga AgroWeb më 2 June, 2022

Si të Mbroni Shëndetin e Syve tek Fëmijët – Këshillat e Ekspertëve

Që në të gdhirë e deri në fund të ditës, misioni i një prindi është ta mbajë fëmijën e tij, të sigurtë, të mbrojtur e të shëndetshëm. Fëmijët përshkruhen si ‘drita e syve’ të prindit, por sytë e të vegjëlve janë ndjeshëm të rrezikuar jo vetëm nga televizori, por edhe nga ushqyerja, kompjuteri, tableti e […]

nga AgroWeb më 18 May, 2022

Problemet Shëndetësore që Tregojnë Sytë – Çfarë Duhet të Keni Kujdes

Sytë janë e vetmja pjesë e trupit në të cilin mund të vështrojmë thellë venat, enët e gjakut dhe nervin optik, pa pasur nevojë për ndërhyrje kirurgjikale. Falë tyre shëndeti i trupit mund të diagnostikohet në kohë nëse tregoni kujdes në disa shenja paralajmëruese. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni më shumë për […]

nga AgroWeb më 5 May, 2022

Ngjyrat e Syve – Çfarë Duhet të Dini për to?

Thonë se sytë janë pasqyra e shpirtit, e përveç kësaj janë një tipar dallues nga njëri njeri tek tjetri. Për shkak të ngjyrës së syve njerëzit ndahen në grupe të cilat lidhen ngushtë me gjenetikën si dhe preferencat personale. Ajo çfarë përcakton ngjyrën e syve tek njerëzit është iris, pjesa e rrethore në qendër të […]

nga AgroWeb më 14 April, 2022

E Qara Mund T’ju Bëjë Mirë Për Shëndetin

Njerëzit që qajnë perceptohen si të dobët. Ky paragjykim është shumë i gabuar, sepse e qara është një nga veprimet më të shëndetshme për organizmin. Kur njeriu derdh lotë, me to çliron edhe ndjenjat më të shtypura brenda vetes. Për më tepër, e qara nuk asociohet vetëm me emocionet negative. Njeriu mund të qajë edhe […]

nga AgroWeb më 5 April, 2022

A Është E Dëmshme Të Mbani Syzet E Vjetruara Optike?

Është diçka e zakonshme që njerëzit të mbajnë syze ose lente kontakti të bazuara në një recetë tashmë të vjetëruar. Sipas Shoqatës Amerikane të Optometrisë, ju duhet të kryeni një kontroll mjekësor për shikimin çdo dy vjet nëse mosha juaj varion nga 18 deri në 64 vjeç dhe çdo vit pas moshës 65 vjeç. Nëse […]

nga AgroWeb më 9 March, 2022

Glaukoma arsyeja e dytë kryesore e dëmtimit të shikimit

Glaukoma prek miliona njerëz dhe është shkaku i dytë kryesor i dëmtimit të shikimit dhe verbërisë në vend. Për më tepër, sipas vlerësimeve të fundit, një në dy pacientë nuk e di se e ka atë dhe një në pesë rrezikon të humbasë shikimin. Me rastin e Javës Botërore të Glaukomës, e cila këtë vit […]

nga AgroWeb më 16 February, 2022

Një Vezë Për Mëngjes Kundër Ishemisë – Vlerat Për Organizmin

Ngrënia e një veze në ditë mundet t’ju vijë në ndihmë kundër sëmundjeve kardiovaskulare. Sipas një studimi të publikuar në revistën Heart, të cilit i referohet AgroWeb.org, njerëzit që hanë një vezë në ditë janë 18 përqind më pak të rezikuar nga vdekja e parakohshme për shkak të sëmundjeve kardiovaskulare. I njëjti studim thotë se […]

nga AgroWeb më 8 February, 2022

Si Ndikon Tensioni I Lartë I Gjakut Në Shëndetin E Syve?

Hipertensioni, termi mjekësor për presionin e lartë të gjakut, mund të ndikojë në shëndetin tuaj në shumë mënyra. Nëse ju ndodh të zgjoheni me sy të përgjakur, mund të pyesni veten nëse presioni i lartë i gjakut mund të jetë apo jo shkaku. AgroWeb.org ju njeh më poshtë me lidhjen që ekziston midis skuqjes së […]

nga AgroWeb më 18 October, 2021

Mjekët okulistë: Rritet numri i fëmijëve me probleme në shikim për shkak të teknologjisë

Okulistët Nora Burda dhe Nadon Qafa u shprehën për Euronews Albania se është rritur numri i fëmijëve që kanë probleme me shikimin dhe se shkaku kryesor i kësaj situate është varësia nga teknologjia. “Është shtuar numri i fëmijëve që vijnë për kontroll. Kjo vjen nga dy faktorë: e para se janë rritur problemet, por edhe […]