nga AgroWeb më 25 November, 2022

Çfarë Po Përpiqet T’ju Tregojë Trupi Kur Zgjoheni Me Marrje Mendsh

Marramendja në mëngjes dhe ndjenja e të fikëtit mund të ndodhin për një sërë arsyesh. Por nëse jeni duke përjetuar marramendje të përsëritura, AgroWeb.org ju këshillon të vizitoheni tek një mjek, i cili mund të vlerësojë siç duhet situatën tuaj dhe t’ju ndihmojë të adresoni çdo problem shëndetësor. AgroWeb.org ju njeh në këtë artikull me […]

nga AgroWeb më 22 November, 2022

6 Arsye Pse Ju Dhembin Flokët – Si të Qetësoni Irritimet e Skalpit

Nëse ndonjëherë keni përjetuar dhimbje të flokëve, kjo ndjesi e çuditshme nuk është e pazakontë. Shpesh ajo shkaktohet nga problemet me skalpin tuaj dhe arsyet mund të jenë neurologjike ose si pasojë e inflamacionet në lëkurë. Në këtë artikull AgroWeb.org ju njeh me shkaqet më të zakonshme të dhimbjes së kokës për t’ju ndihmuar të […]

nga AgroWeb më 21 November, 2022

Gromësima – Çfarë e Shkakton dhe Ushqimet që e Ndalojnë

Gromësima është një fenomen i zakonshëm që i prek tek të gjithë, një fenomen që krahas sikletit që të shkakton përballë të tjerëve është gjithashtu edhe shenjë e infeksionit gastrit. Gromësima është procesi i nxjerrjes së gazit përmes aparatit tretës nga goja. Shkaktohet nga një sërë faktorësh dhe ka të bëjë kryesisht me procesin e […]

nga AgroWeb më 14 November, 2022

Si Ndikon Regjimi Ushqimor në Rënien e Flokëve?

Ekzistojnë lloje të ndryshme trajtimesh që premtojnë të luftojnë rënien e flokëve, mirëpo shumë prej tyre janë të kushtueshme dhe të ashpra. Por një hulumtimi i ri në të cilin AgroWeb.org u bazua, sugjeron se ka një mënyrë më të lehtë për të ndihmuar në reduktimin e rënies së flokëve. Ajo është mënyra e të […]

nga AgroWeb më 7 October, 2022

Si të Parandalojmë Alergjitë Ndaj Frutave dhe Perimeve

Alergjitë ndaj frutave dhe perimeve mund të shkaktojnë simptoma të rënda të cilat për fat të mirë mund të trajtohen menjëherë. Megjithatë, kjo lloj alergjie e njohur si sindroma e alergjisë orale, parandalohet lehtësisht, duke qenë se nuk kërkon shmangien e plotë të frutave dhe perimeve që shkaktojnë këto simptoma. Megjithatë, nëse këto të fundit […]

nga AgroWeb më 10 August, 2022

Njollat e Bardha tek Thonjtë – Shkaqet dhe Çfarë Tregojnë për Shëndetin

Leukonika është emri mjekësor i shfaqjes së pikave apo vijave të bardha në thonjtë tanë. Këto pika mund të dalin vetëm në një gisht ose dhe në disa në mënyrë të rastësishme. Shkaktari kryesor i lekonikës është lëndimi i shtratit të thoit. Këto lëndime mund të ndodhin nëse ju e përplasni apo godisni thoin ose gishtin […]

nga AgroWeb më 14 June, 2022

Gabimet që Bëni Gjatë Ecjes të Cilat ju Dëmtojnë Gjunjët

Ecja është një formë e mrekullueshme dhe e thjeshtë për t’u tonifikuar, dobësuar dhe mbajtur zemrën të shëndetshme. Por pavarësisht përfitimeve të shumta të ecjes, ekziston një pjesë e trupit tuaj ku mund të ndjeni lodhje mbas ecjeve të gjata. Ato janë pikërisht gjunjët! Me disa ndryshime të thjeshta në rutinën tuaj, ju mund të […]

nga AgroWeb më 26 May, 2022

7 Arsye Pse po Djersisni më Shumë se Zakonisht

Djersitja mund të ndodhë për shumë arsye dhe një nga më të zakonshmet lidhet me temperaturat e ngrohta. Megjithatë djersitja mund të ndodhë edhe për shkak të disa problemeve të ndryshme me shëndetin. AgroWeb.org ju njeh me nëntë arsye se pse djersiteni më shumë se zakonisht dhe çfarë mund të bëni për këtë. Jeni të […]

nga AgroWeb më 9 May, 2022

Hipohidroza ose Mungesa e Djersës – Cilat Janë Shkaqet Dhe Simptomat?

Disa njerëz vuajnë nga një gjendje e rrallë shëndetsore quajtur hipohidrozë, që i pengon ata të djersisin. Edhe pse kjo mund të duket si një bekim për disa, mund të jetë e rrezikshme dhe kërcënuese për jetën. Djersitja është e rëndësishme. Kjo është mënyra se si trupi juaj ftohet kur mbinxehet dhe arrin një temperaturë […]

nga AgroWeb më 27 April, 2022

Dhimbja E Nofullës Në Mëngjes – Çfarë Tregon Për Shëndetin Tuaj

Ndonjëherë ndodh të përjetoni dhimbje të nofullës nga fjetja në një pozicion të keq, por dhimbja kronike e nofullës në mëngjes mund të jetë një shenjë e diçkaje më serioze. Në këtë artikull AgroWeb.org ju njeh me shkaqet se përse kjo ndodh dhe me disa këshilla për të menaxhuar shqetësimin. Kërcitja e dhëmbëve Kërcitja ose […]

nga AgroWeb më 14 April, 2022

Fobia Nga Plakja – Simptomat, Shkaqet Dhe Çfarë Mund Të Bëni

Shpesh kur mendojmë për plakjen, shqetësimi dhe mendimet negative rreth saj janë ato që na përshkojnë mendjen. Të përjetosh shqetësime të tilla, është diçka normale, por për njerëzit që zhvillojnë fobi rreth këtij mendimi gjërat ndryshojnë. Fobia e quajtur Geraskofobi, është një shqetësim serioz dhe i frikshëm, aq sa mund të shkaktojë edhe dëme mendore […]

nga AgroWeb më 23 February, 2022

A Ndikon Sistemi Tretës Në Zhvillimin E Demencës?

Demenca është një sëmundje e cila prek funksionet konjitive që janë të menduarit, të gjykuarit, kujtesa, aftësia për të marrë vendime, probleme të mundshme me komunikimin dhe perceptimin vizual. Llojet më të zakonshme të demencës përfshijnë sëmundjen e Alzheimerit, demencën vaskulare, demencën e përzier dhe demenca e trupëzave Levi. Biologjikisht, demenca shkaktohet nga dëmtimi ose […]

nga AgroWeb më 14 February, 2022

Çfarë Tregon Mpirja E Duarve Gjatë Gjumit Për Shëndetin Tuaj

Mpirja e herëpashershme ose ndjesia e shpimint në gjymtyrë është normale. Zakonisht kjo ndodh kur ju flini në një pozicion të çuditshëm që ndërpret qarkullimin e gjakut. Por nëse keni tendencë të ndjeni këtë ndjesi shpimi ose mpirjeje në dorë ose gishta më shpesh se zakonisht, mund të keni të bëni me një problem më […]

nga AgroWeb më 11 February, 2022

Si Ndikon Ankthi Tek Luhatja E Peshës – Këshillat Që Duhet Të Dini

Çrregullimet e ankthit kanë një sërë efektesh në trurin dhe trupin tuaj. Ankthi mund të shkaktojë shtim në peshë duke prishur rutinën e gjumit, ngrënies, stërvitjes, si dhe duke ndikuar tek hormonet që lidhen me stresin. Por gjithashtu ju mund të humbisni peshë në mënyrë të paqëllimshme duke harruar dhe anashkaluar vaktet tuaja. Në këtë […]

nga AgroWeb më 10 February, 2022

7 Arsye Pse Ju Dhembin Dhëmbët Krejt Papritur

Në brendësi të dhëmbëve tuaj ndodhen enë gjaku dhe nerva, të cilat janë disa nga më të ndjeshmet në trupin tuaj. Kur dhëmbët tuaj irritohen, inflamohen ose infektohen, ka të ngjarë të përjetoni dhimbje të mëdha. AgroWeb.org ndan me ju në këtë artikull disa nga arsyet më të zakonshme pse dhëmbët tuaj dhembin papitur. Ju […]

nga AgroWeb më 7 February, 2022

Arsyet Pse Alergjitë Përkeqsohen Gjatë Mëngjesit – Si T’i Trajtoni

Për shumë njerëz të prekur nga alergjitë ndodh që simptomat të rëndohen më tepër në mëngjes. Por cili është shkaku se përse këto simptoma janë më të rënduara në mëngjes? AgroWeb.org ju njeh më poshtë me disa nga shkaqet dhe se çfarë mund të bëni për të lehtësuar alergjinë tuaj. Kafshët ose insektet shtëpiake Marimangat […]

nga AgroWeb më 2 February, 2022

Djersitja Gjatë Ngrënies – Çfarë Po Përpiqet T’ju Tregojë Trupi?

Ndërsa konsumoni një tas të ngrohtë me supë është normale të ndjeni disa rruaza të vogla djerse të rrjedhin nëpër ballë. Por krahas shkaqeve që mund të konsiderohen normale ka edhe disa shkaqe se përse djersini gjatë ngrënies, të cilat mund të fshehin një problem shëndetsor me të cilat AgroWeb.org ju njeh më poshtë. Është […]

nga AgroWeb më 24 January, 2022

Skuqja e Veshit – Shkaqet dhe Trajtimi me Metoda Natyrale

Skuqja e veshit është një fenomen i shpeshtë tek të gjithë njerëzit. Në terma popullore thuhet se kur njëri nga veshët të skuqet atëherë dikush është duke folur për ju. Por në të vërtetë, ky fenomen lidhet drejtpërdrejtë me të tjera shkaqe. Në shumë raste, personat përjetojnë jo vetëm skuqje të veshit por edhe nxehtësi […]

nga AgroWeb më 10 December, 2021

Arsyet Se Përse Ndjeni Fryrje Dhe Forcim Të Stomakut

Një nga arsyet më të shpeshta se përse stomaku juaj është i fryrë ose i fortë, mund të jetë ajri që gëlltisni ose produktet ushqimore që krijojnë shumë gazra në sistemin tretës. Shpesh ky nuk është një problem por herë të tjera mund të jetë tregues i një problemi më serioz. Të tilla mund të […]

nga AgroWeb më 10 December, 2021

Pse Ju Dhëmbin Kyçet Kur Bie Shi? – Çfarë Mund T’ju Ndihmojë Në Qetësimin E Tyre

Nëse ndonjëherë ndjeni se dhimbja e kyçeve përkeqësohet kur ndryshojnë stinët, nuk jeni të vetmit! Një studim i vitit 2019 në të cilin AgroWeb.org mbështetet, zbuloi se shumica e individëve pjesmarrës në studim, besonin se kishte një lidhje midis prishjes së motit dhe dhimbjes së kyçeve. Dhe studiuesit thonë se ata kanë të drejtë! AgroWeb.org […]