nga AgroWeb më 16 Tetor, 2017

Pica e Shtëpisë – Receta që Bashkon Shijen në Familje

Vërtetë nuk mund të blini lumturinë, por ama mund të përgatisni një Pica, duke bashkuar me shijen e saj gjithë familjen. Pica është një ushqim i dashur nga të gjithë. Shija e saj të bën të lëpish gishtat e madje të të hapë menjëherë oreksin sa herë që kujtohemi për të. Por kjo nuk do […]

nga AgroWeb më 13 Tetor, 2017

Si të Rrisni Vetë Boronica në Shtëpi

Boronica është një frut i madhërishëm që rritet kryesisht në vendet me klimë të freskët, siç është Shqipëria. Boronicat janë një frut që gjenden me vështirësi dhe janë përgjithësisht të shtrenjta, sidomos kur janë të freskëta. Ndaj, AgroWeb.org dëshiron t’ju japë disa këshilla mbi mënyrat se si mund të rrisni boronicat në kushtet e shtëpisë. […]

nga AgroWeb më 11 Tetor, 2017

Rradhiqet – Super Vlerat Pas Gjetheve të Hidhura

Shija e hidhur e rradhiqeve është si një perde pas së cilës fshihen një sërë vlerash të mrekullueshme shëndetësore dhe ushqimore. Rradhiqet janë bimë të egra fantastike. Ato renditen tek bimët e pasura me vitaminë K, një përbërës i fuqishëm anti inflamator dhe me efekt parandalues ndaj infeksioneve, sidomos në periudhën e pranverës kur organizmi […]

nga AgroWeb më 6 Tetor, 2017

Koçkulla e Shqipërisë – Plot Vlera Ushqyese për Organizmin

Konsiderohet bima me nivelin më të lartë të përmbajtjes së proteinave. Së fundmi, interesi për kultivimin e saj është rritur, por ende ka shumë pak informacion mbi vlerat ushqyese të kësaj bishtajoreje. Është një nga legumet apo bishtajoret më të lashta që njerëzimi ka në kujtesën e tij. Dokumentimi i parë i tyre vjen nga […]

nga AgroWeb më 30 Shtator, 2017

Taratori i Freskët – I Fuqishëm Kundër Infeksioneve

Prania e kësaj pjate tradicionale shqiptare në tryezat tona ka qenë dhe mbetet gjithmonë e dashur. I lehtë në shije ashtu si edhe në përgatitje, taratori është dhe një mjet shumë i rëndësishëm për të mbrojtur organizmin nga infeksionet mykotike. Kjo pjatë tipike shqiptare nuk dallon vetëm për freskinë dhe shijen e saj. Taratori ka […]

nga AgroWeb më 12 Korrik, 2017

Lëngu i Majdanozit, Një Thesar Vlerash

Tufat me ngjyrë të ndezur të majdanozit janë ndjellëse dhe plot vlera për çdo lëng me bazë perimesh dhe frutash që ofrojnë energji, vitamina dhe minerale për organizmin. Lëngu i majdanozit mund të pihet veçmas ose të kombinohet me lëngje të tjera të freskëta si atë të mollës, portokallit e të tjera që janë bujare […]

nga AgroWeb më 12 Korrik, 2017

Kivi Bebe, i Shkëlqyer në Vlera

Dashamirësit e kivit ia dinë vlerat freskisë që lëngu i këtij fruti sjell në ditët e nxehta të verës. Megjithatë, kur koha nuk mjafton dhe dëshira është shumë e madhe, pjesa më e mërzitshme e të ngrënit të kivit është heqja e lëkurës. Për përtacët ka një zgjidhje. Bëhet fjalë për kivin bebe, një frut […]