Sonte Hëna Surprizë – Sërish Ndodh Pas 28 Vitesh

685 0

Sonte në darkë Hëna fillon një vallëzim kozmik me tre planete dhe një yll. Do të duket gjithçka.

Një lojë kozmike kukafshehti do të jetë e dukshme sonte në darkë. Hëna do të rreshtohet në të njëjtën vijë shikimi me tre planete të sistemi tonë diellor si dhe me një nga yjet më të ndritshme të dukshme nga Toka.

Hëna, sateliti natyror orbital i planetit tonë do të bllokojë Venusin, Marsin, Mërkurin dhe yllin Regulus, në konstelacionin e Luanit, për një periudhë kohore 24 orëshe.

Lëvizja kozmike në sistemin tonë diellor shpesh e sheh lidhjen e hënës me trupat e tjerë qiellorë, por kjo errësim kozmik ndodh vetëm një herë në 28 vjet.

Errësimi kozmik është një ngjarje që ndodh kur një objekt është i fshehur nga një objekt tjetër që kalon mes tij dhe vëzhguesit.

Eklipset e Venusit janë të rralla dhe ndodhin vetëm kur Toka, Hëna dhe Venusi janë në një linjë me njëri-tjetrin. Një shembull i famshëm ishte eklipsi total i diellit. gjatë Gushtit të kaluar.

Gjatë një eklipsi diellor total, hëna bllokon plotësisht fytyrën e diellit. Kjo zbulon ‘vellon e bardhë’ të kurorës së Diellit, e cila është e padukshme për syrin e lirë në çdo kohë tjetër.

Për këtë fenomen, hëna dhe dielli duhet të përputhen në mënyrë të përkryer, duke lejuar që hëna të shfaqet sikur të jetë në madhësinë e saktë të diellit.

Hera e ardhshme kur ky fenomen do të ndodhë, do të jetë në vitin 2036, sipas raportimeve të medias New York Times.

Agjensia hapësinore NASA e cilëson ngjarjen e sotme si një vallëzim kozmik në qiell. Hëna tashmë e ka kaluar Venusin dhe Regulus gjatë orëve të hershme të këtij mëngjesi.

Shikuesit në hemisferën veriore ku ndodhet edhe Shqipëria duhet të jenë në gjendje të shohin errësimin e Marsit këtë mbrëmje rreth orës 20.45, ndërsa errësimi i Mërkurit do të ndodhë në orën 00:21./AgroWeb.org

Nëse doni t’ia tregoni këtë fenomen edhe të tjerëve, mund ta shpërndani nga ky link AgroWeb në Facebook.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.