Tërshëra, 3 Gabimet që të Pengojnë të Humbisni Peshën

1.4k 0

Tërshëra është një produkt shumë i mirë për rënien nga pesha dhe për mbarëvajtjen e saj.

Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org thonë se tërshëra është shumë e pasur me fibër dhe për rrjedhojë e mban njeriun të ngopur gjatë dhe nuk e shtyn drejt zgjedhjeve jo të shëndetshme në ushqyerje.

Për më tepër, sipas studimeve, tërshëra e bën metabolizmin më të shpejtë dhe rrjedhimisht nxit djegien e kalorive.

Ajo  ndihmon që zorrët të kryejnë funksionin e tyre më së miri. Sistemi tretës stimulohet mjaftueshëm duke lejuar që ushqimi të kalojë pa problem nëpër organet e tretjes.

Për më tepër, tërshëra është një burim i pashtershëm proteinash, gjë që e bën atë një domosdoshmëri për personat që stërviten. Tërshëra është një antioksidant i vërtetë.

Shtoji tërshërë mëngjesit tënd, sepse pa një shëndet të mirë nuk mund ta shijosh jetën, por përpiqu të mos bësh këto gabime që pengojnë përpjekjet e tua për të rënë nga pesha.

Zgjidhni Tërshërë  të Ëmbëlsuar

Tërshëra e paketuar dhe e gatshme për konsum është padyshim e pasur në sheqer dhe për rrjedhojë nuk është e shëndetshme.

Një racion tërshërë e paketuar mund të ketë deri në 12 gramë sheqer.

Idealja është që të zgjidhni tërshërë të paaromatizuar ose jo të pasuruar në mënyrë që të shtoni sipas dëshirës fruta të freskëta, arrorë, fruta të thata dhe kanellë.

Racioni ka shumë rëndësi kur vjen puna tek çdo ushqim dhe jo vetëm tërshëra ndaj duhet t’i përmbaheni një racioni të vetëm.

Pra mos prisni të humbisni në peshë nëse hani dy ose tre tasa me tërshërë në mëngjes.

Nuk Bëni Kombinime Të Mençura

Një vakt me bazë tërshëre duhet kombinuar në mënyrë të zgjuar.

Tërshëra është një burim i mirë i karbohidrateve komplekse, ndaj ajo duhet kombinuar me proteinë dhe yndyrë të shëndetshme.

Për shembull tërshërën mund ta pasuroni me fara chia, gjalpë arrorësh ose edhe një vezë.

Ju mund të përdorni edhe qumësht sipas dëshirës./AgroWeb.org