Largoni Celulitin Përmes Ushqimeve të Duhura

2.5k 0

Me kalimin e viteve trupi fillon dhe humbet elasticitetin dhe masën muskulore të tij, dhe kështu fillojnë të shfaqen shumë probleme të lidhura me lëkurën.

Një nga problemet më të hasura tek femrat është pikërisht celuliti, ndryshe njihet si lëkura e portokallit.

Dhe pse është kaq i përhapur, ende nuk është zbuluar një teknikë e skatë për zhdukjen e tij përfundimtare.

Gjithsesi ka shumë produkte që e ndihmojnë organizmin të ruajë rininë dhe të luftojë krijimin e celulitit.

Dieta e shëndetshme dhe aktiviteti fizik

Sigurisht që nëse ushqeheni keq dhe nuk kryeni asnjë aktivitet fizik, diçka e tillë do të reflektohet tek trupi juaj.

Prandaj është e këshillueshme që të paktën 20 minuta në ditë të merreni me një ativitet fizik.

Uthulla e mollës

Gjithçka lidhet me probiotikët dhe amino acidet që përmban uthulla e mollës të cilët ndikojnë në ruajtjen e niveleve të kolagjenit.

Ky hormon është ai që i jep lëkurës suaj rininë dhe shkëlqimin e duhur. Nëse ju filloni ta shtoni uthullën e mollës në përditshmërinë tuaj, përveç eliminimit të yndyrnave të dëmshme në trup që krijojnë dhe dhajmin, ruani dhe lëkurën tuaj nga celuliti.

Kafeina

Gjetët edhe një arsye tjetër oër të justifikuar kafen tuaj të mëngjesit.

Kafeina që gjendet tek kafeja apo çaji jeshil stimulon systemin nervor që të përdori më shumë energji, duke e ncitur trupin që të djegi sa më shumë dhjam.

Piperi djegës i kuq

Ky produkt është perfekt për të shpejtuar metabolizmin tuaj, prandaj këshillohet që ta shtoni në recetat tuaja sa më shumë.

Vaji i kokosit

Ekspertët tregojnë se vaji I koksit ka veti fantastike kundër shfaqjes së celulitit.

Prandaj këshillohet që në vend të kremrave të shtrenjtë hidratues ju të masazhoni trupin tuaj me vaj kokosi.

Këshu do të keni ushqyer lëkurën me yndyrna të shëndetshme bimore dhe do t’I jepni asaj një shkëlqim dhe pigment të shëndetshëm.

Uji

Një nga metodat më të lehta për të eliminuar celulitin është pikërisht hidratimi. Lëkura si çdo organ tjetër i trupit tonë ka nevojë për ujë.

Duke qenë e hidratuar lëkura është më e shëndetshme dhe problemet si celuliti apo rrudhat shfaqen më vonë.

Prandaj pini sa më shumë ujë, dhe kudo që të shkoni mos harroni të merrni shishen me vete ./AgroWeb.org