Çfarë Ndodh në Organizëm Nëse Hani Panxhar çdo Ditë

1.9k 0

Panxhari është një zhardhok të cilit i janë thurur shumë lavde për shkak të vlerave fantastike që ofron për shëndetin e njeriut.

Në praktikë, kjo perime e nëntokës merr prej saj vlerat dhe ushqyesit më të mirë e të rëndësishëm për organizmin.

Kjo perime duhet konsumuar rregullisht që të përmirësojnë funksionimin e trupit.

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të zbuloni përfitimet që do të marrë organizmi nëse hani panxhar çdo ditë.

Performancë Më e Mirë Fizike

Studimet kanë konfirmuar se lëngu i panxharit përmirëson forcën e njeriut gjatë aktivitetit fizik dhe i jep atij më shumë energji.

Ky lëng duhet pirë 90 minuta përpara aktivitetit fizik ndërkohë që efekti i tij jepet 2-3 orë pas tretjes.

Peshë Më E Shëndetshme

Njerëzit që hanë më shumë panxhar ose pjnë lëngun e tij rregullisht kanë tendencën të bëjnë zgjedhje më të mençura ushqimore.

Falë tyre, por edhe vlerave të rëndësishme që ofron panxhari, ruajtja e një peshe të shëndetshme trupore bëhet më e lehtë.

Tensioni i Ulët i Gjakut

Panxhari është një perime shumë e mirë për uljen e tensionit të gjakut dhe konsiderohet si një trajtim alternativ mjekësor ndaj hipertensionit.

Ai rekomandohet të konsumohet rregullisht si një kurë e rëndësishme kundër tensionit të lartë.

Qarkullimi i Gjakut

Panxhari ka tendencën të hapë enët e gjakut dhe të përmirësojë qarkullimin e tij.

Ky efekt vërehet kur panxhari konsumohet rregullisht i gatuar ose në formën e lëngut.

Tretje Më e Mirë

Panxhari është shumë i pasur me fibër.

Një racion me panxhar ofron 3.8 gramë fibë ose 15% të dozës së rekomanduar ditore.

Fibra është e mrekullueshme për sistemin tretës.

Gjumë Më I Mirë

Përbërësit aktivë të panxharit përmirësojnë shumë funksione të trurit përfshirë: aftësitë e të nxënit, kujtesën, transmetimin e impulseve nervore dhe zbutjen e inflamacionit kronik.

Për më tepër, këto substanca aktive janë domethënëse për përmirësimin e cilësisë së gjumit.

Kujdes

Lëngu i panxharit është shumë i fuqishëm dhe nëse e teproni mund të shkaktojë kaos në sistemin tretës.

Konsumi i tepruar i lëngut të panxharit shkakton akumulimin e metaleve si hekuri, magnezi dhe fosfori në mëlçi./AgroWeb.org