Patëllxhanë të Mbushur – Receta për një Pjatë Plot Vlera dhe Shije

3.4k 0

Receta që AgroWeb.org sjell sot për ju është padyshim, një recetë plot shije dhe vlera për shëndetin tuaj. Një metodë jo shumë e zakonshme, por e thjeshtë në përgatitje. Për ta zbuluar mënyrën e përgatitjes hap pas hapi vazhdoni me tej me leximin.

Përbërësit

 • 3 patëllxhanë
 • Vaj ulliri
 • 1 qepë
 • 2 speca
 • 300 g mish viçi të grirë
 • Xhenxhefil
 • Qimnon
 • Majdanoz
 • 250 g pure domatesh
 • 150 ml ujë
 • 120 g mocarela
 • 50 g djathë kaçkavall i grirë
 • Kripë dhe piper për shije

Përgatitja

Qëroni patëllxhanët, më pas i spërkasni me vaj dhe kripë.

Piqini në furrë në 180° për 25-30 minuta.

Prisni imët qepën dhe e skuqeni në një tigan me pak vaj.

Shtoni gjithashtu specat e prerë në copa të vogla, kripë, piper, hudhrën dhe mishin e grirë.

Jepini shije me xhenxhefil, qimnon dhe koriandër.

Gatuajini për 6-7 minuta, më pas shtoni majdanoz të grirë dhe 50 g nga pureja e domateve.

Shtoni 200 ml ujë dhe gatuajini edhe për 15 minuta të tjera.

Në një tavë për pjekje hidhni purenë e mbetur të domateve dhe 50 ml ujë.

Spërkateni tavën me pak kripë dhe vendosni aty patëllxhanët .

Pritini në mënyrë gjatësore dhe mbushini me përzierjen e mishtit të grirë.

Më pas spërkatini me mocarela dhe djathë të grirë.

Piqini në 180° për rreth 30 minuta. /AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.