Petulla të Shpejta me Djathë – Receta Speciale Plot Shije

1.6k 0

Nuk ka një familje shqiptare, në të cilën petullat të mos zgjojnë oreksin për t’i patur menjëherë në tavolinë.

Të shijshme, me sipërfaqen pakëz krokante dhe të buta nga brenda, nga fëmijëria e në çdo moshë ato tërheqin shijen e kujtdo.

Nëse ka një kërkesë drejt nënave apo gjysheve për të gatuar diçka të mirë e të shijshme, padyshim në krye të listës së gatimeve shqiptare janë petullat.

Vështirë t’u rezistosh! Të ngrohta, me pak mjaltë, sheqer pluhur a kanellë, reçel apo djathë. Por edhe pa i shoqëruar fare, me asgjë, shija e tyre e plotë të përfshin tërësisht.

Fantastike për mëngjes dhe shoqëruese të këndshme për drekë, petullat mbeten një nga gatimet speciale jo vetëm për familjen  por edhe miqtë e të afërmit

AgroWeb.org sugjeron më poshtë një recetë të lehtë dhe të shpejtë për përgatitjen e petullave me djathë në shtëpi. Një mënyrë fantastike për t’i shijuar me familjen a me miqtë.

Receta e Shijshme e Përgatitjes së Petullave të Shtëpisë

  • 2 gota uji me miell
  • 1 gotë uji me kos
  • 1 kokërr vezë
  • Gjysmë luge kafeje me sodë
  • Vaj
  • 100 gr djathë të bardhë të thërrmuar
  • Pak kripë
  • Pak gjalpë (një lugë të vogël)

Përgatitja 

Në një tas të madh hedhim vezën, kosin, kripën dhe pak gjalpë.

I rrahim fortë të gjithë përbërësit dhe më pas hedhim miellin dhe sodën.

Vijojmë t’i rrahim fortë derisa masa e brumit të jetë e njëtrajtshme, më pas shtojmë djathin e thërmuarr dhe vijojmë të rrahim brumin edhe për pak.

Brumi duhet të jetë gjysmë i trashë dhe elastik.

Hedhim vajin në një tigan, të cilin e vendosim në zjarr.

Kur vaji të jetë nxehur nisim të skuqim petullat.

Mund të përdorim një lugë për ndarjen e brumit për çdo petull.

Duhet të kujdesemi që largësia nga njëra tjetra duhet të jetë deri në 3 apo 4 cm sepse gjatë skuqjes brumi hapet.

Petullat skuqen nga njëra anë dhe pastaj kthehen nga ana tjetër.

Pasi të jenë skuqur mirë vendosen në pjatë./AgroWeb.org 

Për një gatim më të shëndetshëm në vend të vajit vegjetal AgroWeb.org u sugjeron që të përdorni vaj ulliri.  

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.