Qumështor i Freskët nga Delikatesat e Kuzhinës Shqiptare

5.9k 0

Tradita shqiptare është padyshim e shijshme.

Receta të ëmbla apo të kripura, të gatuara prej shekujsh me radhë, të trashëguara brez pas brezi e kanë shndërruar kuzhinën shqiptare në një nga më të veçantat e kulinarisë botërore në përgjithësi.

Një qumështor nga duart e amvisave shqiptare do të magjpeste këdo me shijen e tij.

Është një nga ëmbëlsirat më të shijshme të kuzhinës shqiptare. I përgatitur me mjeshtërinë dhe dashurinë e amvisave shqiptare, unik, delikat e kremoz, qumështori është ndër ëmbëlsirat më tunduese të shijes.

I lehtë plot shije dhe fantastik, ndër të preferuarit në raste festash, qumështori ka mahnitur me shijen e tij këdo që e ka provuar.

Receta e qumështorit është traditë e të gjitha trevave shqiptare.

AgroWeb.org i’u përcjell më poshtë recetën tradicionale të përgatitjes së qumështorit në shtëpi. Një mënyrë fantastike për të ëmbëlsuar gjithë familjen por edhe miqtë dhe të afërmit tuaj.

Përgatitja e Qumështorit në Shtëpi

Përbërësit

  • 1 litër e gjysmë qumësht
  • 10 kokrra vezë
  • 10 lugë miell
  • 10 lugë sheqer
  • 50 gramë gjalpë
  • Pak vanilje (sipas dëshirës)

Përgatitja

Hedhim në një tas vezët e më pas sheqerin dhe i rrahim fortë.

Më pas shtojmë, gjalpin të cilin më parë e kemi shkrirë. AgroWeb.org ju këshillon që gjalpin para se ta hidhni në masën e vezëve dhe sheqerit të siguroheni që të jetë jo i nxehtë.

Më pas hedhim miellin dhe e përzjejmë fortë, pa pushim në mënyrë që mielli të mos krijojë kokërriza.

Pasi masa të jetë bërë e njëtrajtshme shtojmë qumështin dhe i përzjejmë të gjitha bashkë.

Masën siç e kemi të lëngshme e hedhim në një tepsi ose tavë qelqi, të cilën më parë e kemi  lyer përmes një furçe kuzhine me pak gjalpë.

Tepsinë me qumështor ose tavën e qelqit e fusim në furrë, të cilën më parë e kemi nxehur në temperaturën 200 dragë celcius.

Qumështorin e lëmë të piqet derisa pjesa e sipërfaqes së qumështorit të marrë ngjyrën e artë të pjekjes dhe masa të jetë mpiksur.

Pasi fiket furra, qumështori lihet edhe për 30 minuta në nxehtësinë e sobës./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.