nga AgroWeb më 14 November, 2022

Qumështor me Petë dhe Sherbet – Delikatesë Shqiptare

Qumështori me Petë dhe Sherbet është një ëmbëlsirë e mrekullueshme, shija e të cilit është e papërshkruar kur përgatitet nga mjeshtëria e duarve të amvisave shqiptare. Fantastik për t’u konsumuar në çdo kohë, sidomos pas një vakti të plotë dreke apo edhe darke. Ideal për t’u shërbyer në raste festash e gëzimesh familjare, qumështori me […]

nga AgroWeb më 30 September, 2022

Petë të Ëmbla me Mollë – Për t’i Shtuar Edhe më Shumë Shije Ditës

Është një ndër ëmbëlsirat më të shijshme dhe më të thjeshta për t’u përgatitur. Ndonëse me origjinë gjermane, receta e strudelit me mollë sot është bërë pjesë e kuzhinës së çdo shteti në botë. Me një aromë fantastike dhe kombinim magjik për shijes mes mollëve dhe kanellës, kjo ëmbëlsirë e lehtë është më idealja për […]

nga AgroWeb më 18 August, 2022

Mafishe nga Delikatesat e Ëmbla Shqiptare

Mafishet janë një ndër delikatesat e hershme të kuzhinës shqiptare. Dikur ato kanë qenë ëmbëlsirat e para që ofroheshin kudo në pastiçeri por edhe në shtëpi. Një ndër ëmbëlsirat, me të cilat nënat dhe gjyshet përherë kënaqnin jo vetëm më të vegjëlit por gjithë familjen me shijen e tyre sa delikate aq edhe fantastike. Mafishet […]

nga AgroWeb më 22 July, 2022

Sultiash me Kanellë dhe Arra – Tradita e Ëmbël

Sultiashi është një ëmbëlsirë tipike e kuzhinës tradicionale shqiptare. Një recetë e trashëguar brez pas brezi nga amvisat shqiptare. Një ëmbëlsirë e lehtë, e shijshme dhe fantastike për t’u konsumuar në çdo kohë të ditës. Kjo recetë e ëmbël nuk është vetëm e thjeshtë në përgatitje por mbi të gjitha është krejt e shëndetshme. Përbërësit […]

nga AgroWeb më 13 July, 2022

Zupa Shtëpie – Ëmbëlsi e Freskët, e Lehtë

Zupa shtëpie, një ëmbëlsirë krejt e lehtë, e kombinuar në mënyrë fantastike me arra, reçel dhe biskota për të kënaqur shijen në çdo kohë të ditës. E shoqëruar me kafe, çaj apo duke e shijuar edhe vetëm, kjo ëmbëlsirë është ndër më tradicionalet, e përgatitur shpesh nga amvisat në shtëpi dhe një nga më të […]

nga AgroWeb më 14 June, 2022

Ëmbëlsirë me Arra – Si të Përgatisni Recetën me Shije Mahnitëse

E njohur si krostatë me arra, kjo ëmbëlsirë pa dyshim do t’ju përfshijë tërësisht me ëmbëlsinë e saj. AgroWeb.org ju sjell më poshtë recetën e kësaj ëmbëlsire të mrekullueshme, e cila përgatitet krejt lehtë vetë në shtëpi. Përgatitja e Ëmbëlsirës me Arra    Përbërësit Për shtresën e brumit 1 kokërr vezë 150 g sheqer 100 ml vaj […]

nga AgroWeb më 26 April, 2022

Bonbonet e Borës në 30 Minuta – Si t’i Përgatisni Plot Shije në Shtëpi

Përgatiten krejt lehtë dhe shpejtë në vetëm 30 minuta por shija e ëmbël e tyre të përfshin tërësisht. Mjafton të provosh një prej tyre, e më pas vështirë të ndalesh pa ngrënë edhe disa të tjera. Bonbonat prej bore ose të njohura ndryshe si bonbona me arrë kokosi sigurisht gjenden lehtë në supermarkete por kur […]

nga AgroWeb më 20 April, 2022

Nga Delikatesa Shqiptare – Amareta Gjysmë Hënëza

Amaretat gjysmë hënëza janë ëmbëlsirat e dashura të gatuara nga amvisat shqiptare prej kohësh. Të shkrifëta, të buta dhe të mbuluara me sheqer pluhur amaretat janë ndër ëmbëlsitë fantastike të traditës shqiptare. Këto ëmbëlsira të vogla plot butësi jo vetëm që kanë qenë pjesë e gostive të amvisave shqiptare për miqtë e mysafirët por njëkohësisht […]

nga AgroWeb më 14 April, 2022

Kompekaj – Revania Tradicionale, E Ëmbël Me Petë

Është një ndër delikatesat më të mrekullueshme shqiptare. E lehtë, e ëmbël dhe e butë, kjo ëmbëlsirë është ndër recetat më të vjetra të kuzhinës tradicionale shqiptare. Sidomos tani gjatë ditëve të festave, përgatitja e kësaj recete speciale do të ëmbëlsonte pa masë më të dashurit dhe të afërmit tuaj. Përgatitja e kësaj recete është […]

nga AgroWeb më 4 April, 2022

Si Të Përgatisni Në Shtëpi Llokume me Arra – Receta e Përsosur

Dikur qerasja e miqve me llokume simbolizonte lidhjen e nishaneve të dy të dashuruarve. Fejesën e martesën, traditë që vijon të ruhet edhe sot. Padyshim janë ndër ëmbëlsirat më fisnike shqiptare. Prej shekujsh me radhë llokumet janë shndërruar në një traditë e kuzhinës shqiptare, megjithëse origjina e tyre është kuzhina turke. Me arra apo me […]

nga AgroWeb më 31 March, 2022

Limona Turshi – Tradita E Shijes Plot Vlera

Kjo recetë ju ndihmon të merrni një sasi të shëndetshme të mineraleve si hekuri, bakri, kaliumi dhe kalciumi Nëse ka një recetë gatimi që ka bërë prej kohësh për vete shqiptarët janë padyshim turshitë. Nga ana tjetër, limoni është sigurisht mbreti i çdo kuzhine. Nuk mungon në asnjë recetë të shijshme apo të ëmbël. Ai u […]

nga AgroWeb më 17 March, 2022

Pasta Frola – Ëmbëlsira Me Shije Magjike

Pasta Frola është një ndër ëmbëlsirat më të preferuara të shqiptarëve. E thjeshtë për t’u përgatitur, fantastike për t’u shijuar me një filxhan kafeje apo çaji në çdo kohë të ditës. Është ëmbëlsira ideale për të pritur miqtë dhe për të ëmbëlsuar më të dashurit në familje. Kjo ëmbëlsirë është shndërruar tashmë në një traditë […]

nga AgroWeb më 25 February, 2022

Krem Karamel i Ftohtë në Tavë – Ëmbëlsi Fantastike për Gjithë Familjen

Krem Karameli është një ëmbëlsirë delikate, plot finesë dhe shije fantastike. Receta është shumë e lehtë për t’u përgatitur në çdo kohë dhe është një mënyrë fantastike për ta ndarë me familje apo për t’ia ofruar miqve apo të afërmve teksa na vizitojnë në shtëpi. Shija e krem karamelit është tërësisht e lehtë dhe butë, […]

nga AgroWeb më 17 February, 2022

Qumështor i Freskët nga Delikatesat e Kuzhinës Shqiptare

Tradita shqiptare është padyshim e shijshme. Receta të ëmbla apo të kripura, të gatuara prej shekujsh me radhë, të trashëguara brez pas brezi e kanë shndërruar kuzhinën shqiptare në një nga më të veçantat e kulinarisë botërore në përgjithësi. Një qumështor nga duart e amvisave shqiptare do të magjpeste këdo me shijen e tij. Është […]

nga AgroWeb më 20 January, 2022

Llokume me Portokalle – Si T’i Përgatisni Lehtë dhe Plot Shije në Shtëpi

Është e pamundur të dëgjosh për llokumet e të mos tundohesh menjëherë nga dëshira për t’i shijuar. Të buta, të ëmbla, të shijshme, llokumet janë fantastike për të ëmbëlsuar veten në çdo kohë. AgroWeb.org ju sugjeron më poshtë një recetë shumë të thjeshtë të përgatitjes së llokumeve me lëng portokalli, e cila përgatitet në vetëm […]

nga AgroWeb më 16 December, 2021

Liker Me Çokollatë – Shija Unike Që Nuk Duhet Të Mungojë Këto Festa

Likeri është një pije e distiluar alkoolike që mund të përgatitet me shije dhe aroma të ndryshme. Fjala liker vjen nga latinishtja dhe do të thotë “të tresësh”. Në këtë pije mund të tresni sheqerin, alkoolin e fortë, erëza, fruta dhe barishte të ndryshme, mundësitë janë të shumta. Kjo pije është përgatitur për herë të […]

nga AgroWeb më 4 June, 2021

Llokume me Qershi – Delikatesë E Lehtë, E Ëmbël

Tashmë që sezoni i qershive ka nisur dhe tregjet janë mbushur plot me frutat kokërrvogla të kuqe e të ëmbla mjaltë amvisat kanë shumë mundësi për të përgatitur receta fantastike me përbërësin kryesor qershitë. E tillë është edhe receta e përgatitjes së llokumeve me lëng qershie. Është e pamundur të dëgjosh për llokumet e të […]

nga AgroWeb më 13 August, 2017

Gliko Kajsie, Delikatesë në Përgatitje dhe Shije

Shija dhe delikatesa shqiptare e përgatitjes së glikove është unike në botë. Glikoja e arrës, shalqinit, qershisë e shumë frutave të tjera, mes tyre edhe kajsia, janë të gjitha nga traditat më të ëmbla të mjeshtërisë së amvisave shqiptare. Sot, AgroWeb.org sjell një nga recetat më të dashura të traditës së glikosë shqiptare, përgatitjen e […]